Rize haberleri… Rize Site Hastanesi bahir dolgu çalışmalarında sona yaklaşıldı

Rize’da bahir doldurularak inşa edilecek 850 akak kapasiteli Rize Kent Hastanesi üzere çalışmalar bitmeme ediyor.

Taşlıdere ve Hamidiye mahalleleri arasında 340 bin metrekare üstüne yapılacak Rize Kent Hastanesi amacıyla dolgu dayanç çalışmalarına familya ayında başlandı. Çalışmaların sene sonuna büyüklüğünde tamamlanması planlanıyor.

Rize Valisi Kemal Çeber, AA muhabirine, Rize Site Hastanesinin düz yazı edileceği alandaki bahir dolgu çalışmalarının yüzde 80’lere yaklaştığını söyledi.

Diğer taraftan de eksiltme çalışmalarının devam ettiğini belirten Çeber, “Gücük müddet içerisinde, yıl sonunu bulmadan ihalesini yapacağız. İki yıllık bire bir müddet içerisinde bile vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

Çeber, domuzuna aynı hastane nesir edileceğini tabir ederek, “850 nitelikli yataklı vagon tıpkı sayrılarevi olacak. İhtiyaç çabucak biz o sayıyı 1500’e büyüklüğünde çıkarabileceğiz. her bir hastamız yattığı odadan deniz manzarası görecek.” diyerek konuştu.

Hastanenin mimarlık açıdan de çok sunturlu olacağını, Rize- Artvin Hava Meydanı üzere civar mimarisi ve karakterini yansıtacağını nâkil Çeber, etrafındaki bostan ve rekreasyon alanlarının de ayrımsız şekilde yapılacağını kaydetti.

Vali Çeber, hastanenin elden Rize’ye değil, Artvin’e, Erzurum İspir’den Rize’ye kadar olan bölgeye, tıpkı zamanda Gürcistan’a üstelik bakım edeceğini aktararak, şöyle dedi:

“Onunla bile yeterli kalmayacağız. Hedefimiz Itidalli Asya’nın 4 milyon civarında olduğunu bildiğimiz kalifiye afiyet hizmeti ihtiyacı olan vatandaşları. Yani normal hizmetlerini alıp de nitelikli tıpkısı bakım üzere apayrı yere ihtiyaç duyan Itidalli Asyalıları de hedefliyoruz. Onları afiyet turizmi ile bu arada bu hastanemize getireceğiz. Örneğin böbrek ameliyatı olacak. Diyeceğiz ki ‘Gel üç dönüş seni Rize’de yaylalarda rehabilite edelim, bilahare ameliyatını ol, sonrasında aynı hafta elan icap termal tesislerimizde icap yaylalarımız birlikte söz. Ondan sonraları hem beynen hem fiziken mıhlı şekilde ülkene dön’. Böyle hedeflerimiz var. Bu hedefler için yapılan bir sayrılarevi olacak.”

Share: