Rize Fındıklı Halkevleri Sakat Başkanı Şenol Terzioğlu, Sosyal Iletişim Araçları Paylaşımları Gerekçesi Gösterilerek Gözaltına Makbuz

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’birlikte, çarkıt Halkevleri Fındıklı Şube Başkanı Şenol Terzioğlu; toplumsal iletişim araçları paylaşımlarıyla “yıldırı örgütünü övdüğü, yıldırı örgütü propagandası” yaptığı ve depremle ilişkin “halkı aldatıcı paylaşımlarda bulunduğu” iddiasıyla gözaltına makbuz. Terzioğlu, işlemlerinin ardından azade bırakıldı.

Rize’da, eski Halkevleri Fındıklı Ofis Başkanı Şenol Terzioğlu, geçkin; içtimai medya paylaşımları gerekçe gösterilerek mazi gözaltına makbuz. Terzioğlu; sosyal medya paylaşımlarıyla “terör örgütünü övmek, terör örgütü propagandası yarmak” ve depremle ilgili “halkı kayışçı paylaşımlarda olmak” ile suçlandı. Terzioğlu’nun suçlandığı sosyal medya paylaşımları ortada, Halkevleri Artvin Idarehane Başkanı’nın SIMURG Veri Ajansı’na sarsıntı ile ait verdiği demeç de kayran aldı.

Edinilen bilgiye göre Terzioğlu’na, Emniyet’te; “Hareket bölgesinde devletin güçlükle olduğu, devletin görevinin yapamadığı şeklindeki haberi herkese vazıh namına paylaşmaktaki amacınız nedir” sorusu yöneltildi. Terzioğlu, “Bu şekil paylaşımlar yaparak muallel ve hatalı olduğunu düşündüğüm şeylerin daha acul tamamlanabileceği evet da düzeltilebileceğini düşündüğümdendir” yanıtını verdi.

Terzioğlu’nun, depremle ilgili yanıltıcı vukuf paylaştığı suçlaması karşısındaki savunmasının; “Sarsıntı bölgesindeki vatandaşların depremden sonra yeteri büyüklüğünde destek almadıklarını düşündüm. Böyle düşünmeme amil olan şey ise tekrar sosyal medya, basın, halkoyu, el valisinin yaptığı meşruhat, vatandaşların beyanları ve haberlerdeki vukuf akışıdır” yanıtını verdi.

Terzioğlu’nun avukatı Eray Atılganlık ise, “Hareket dönemine ilişkin müvekkilimin paylaşımları rapor özgürlüğü kapsamında, eleştiri sınırını aşmayan ve şişman tıpkı kısmı bile arıza olduğuna dayalı yöneticilerce doğruluğu kabul görmüş paylaşımlardır. 12 Eylül öncesi ile ilgilendiren paylaşımlarda ise suçu ve suçluyu övgü amacı taşımamakta ve terör örgütü propagandası yapılmamaktadır, suç el işi kastı yoktur” dedi.

Şenol Terzioğlu zaman Pazar Adliyesi’nde hüküm karşısına artık. Terzioğlu savcılık sorgusunun arkası sıra tutuklanma talebiyle Barış Ukubet Hakimliğine sevk edildi. Mahkemede yapılan sorgulama sonrası Terzioğlu, yurtdışı yasağı ve ayda iki nöbet ikametine arz andıran karakola imza çevirmek amacıyla başıboş bırakıldı.

Share: