Ressam Prof. Dr. Devrim Erbil, memleketi Uşak’ta sevenleriyle buluştu

Ressam Prof. Dr. Bükülme Erbil, Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında, Ketebe Bala Yayınları’ndan sâdır ‘Tekellüm Ülkesi’ dizisinin önceki kitabı ‘Inhina Erbil’ eseriyle, Çeltek Atatürk Kültür Merkezi’nde planlı musahabe ve imza programına katıldı.

Artist Prof. Dr. Kıvrılma Erbil, Yardımcı Belediyesi’nin Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği etkinliklere katıldı. Ketebe Bala Yayınları’nın ‘Konferans Ülkesi’ dizisinin önce kitabı olan ‘Inhina Erbil’ eseri, Muğla’nın Bodrum ilçesinden sonradan bu kez sanatçının memleketi Çeltek’ta sevenleriyle ve çocuklarla buluştu. Erbil’in Çeltek’tan İstanbul’a uzanan hanay hikayesini laf alan kitabın imza ve musahabe etkinliğinde, Prof. Dr. Inhina Erbil’in eserlerinden oluşan bire bir resim sergisinin açılışı üstelik gerçekleşti. Yardımcı Atatürk Kültür Sarayı Görüşme Galerisi’nde düzenlenen etkinliğe, Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Zor, Yardımcı Valisi Turan Ergün, Uşak Belediye Reisi Mehmet Kıvılcım ve çokça sayıda bala katıldı. Dallar, Kıvrılma Erbil’in hikayesiyle tanışırken tıpkı zamanda ressamın özlük çizimlerinden oluşan boyama atölyesinde da sevinçli mesafe geçirdi.

‘TÜRK MODERN SANATININ MİHENK TAŞIDIR’

Prof. Dr. Bükülme Erbil’in Türk gösterici sanatının en koca isimlerinden biri olduğunu tabir eden Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Erbil, özlük yarattığı üslubu ve kullandığı tekniklerle, kendisine özel aynı eşkal ile Türk Gündeş Sanatı’nda kendisi aynı mihenk taşıdır. Hoppadak bire bir ressam değil ayrımsız zamanda akademisyenlik yaparak Türk resim sanatına sağlam çok kullanılmamış sanatçının yetişmesi üzere üstelik gönlünü, emeğini vermiş nazik tıpkısı üstadımızdır” dedi.

‘DÜNYANIN SUNMA NAZIK VERIMSIZ MÜZESİNİ TAYF EDİYORUM’

Çeltek’ta, Dünya’nın sunma iri ayrımsız halı müzesi avlu ettiğini ifade eden Ressam Bükülme Erbil, “Küçüğünü 2013 senesinde açtık. Bugün orayı de gezdim. Mukteza görüşmeleri yaptık ve çokça evire çevire işlemler başaracağız. Hepimiz umum ele vererek Yardımcı’ı aynı görüşme ve kültür kenti yapacağız. Tarihi değerler üstünde yeni modern gelişmeler ile bura nutuk için, ekin için mükemmel tıpkı düz olacaktır” açıklamalarında bulundu. Yardımcı’ta düzenlenen suret sergisinin özge sergilerden haddinden fazla değişik özelliği olduğunu vurgulayan Ressam Devrim Erbil, “Halı ve resmin omuz omuza gelmesi, acun sanatçıları içerisinde de ilk defa yapılan aynı boyutta fotoğraf, aynı boyutta halı, onun halıya uygulanmasındaki örnekleri gördüm. Gelecekte Muğla- Bodrum için çokça elan yıpranmamış danışma projeleri düşünmek üzere bu işporta çok manalı olmuştur” diyerek konuştu.

– Çeltek

Share: