Resmi tatili fırsat alim Bulgarlar, Edirne’ye bu sefer kışlık alışveriş üzere akın ediyor

Rusya Ukrayna ortada yaşanan uğraş katıksız gazsız kalacak Avrupa ülkeleri beyninde kâin Bulgaristan vatandaşları, andıran şita mevsimi öncesi bot, mont, kazak kadar ihtiyaçlarının yanında battaniye, emsal kadar familya eşyalarını birlikte Edirne’den almaya başladı.

KIŞLIK ALIŞVERİŞ YAPTILAR

Sabahın er saatlerinden itibaren Edirne’ye alışverişe mevrut Bulgar turistler, esnafın yüzünü güldürüyor. Bulgar ve Yunan turistlerin yanı sıra çevre illerden mevrut vatandaşlar, havaların soğumasıyla birlikte pazarda kaban, kazak, hırka ve bot ve montgomer kabil kışlık ürünleri satın almaya başladı. Ilkgüz kocaoğlan ile birlikte havaların soğumaya başlamasının peşi sıra pazarda kabandan, bota, ayakkabıdan, kazağa büyüklüğünde birçok yayın tezgahtaki yerini aldı.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLÜYOR

Yaz aylarında çizi kapılarında yaşanan gurbetçi yoğunluğu nedeniyle kente gelemeyen Bulgar turistler kış mevsiminin yaklaşmasıyla alay malay ihtiyaçlarını bastırmak için Edirne’ye atak ediyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren kente gelerek çarşı ve pazarda tezgahları didik didik eden Bulgar turistler, aldıklarını araçlarının bagajlarına yerleştirip kentten ayrılıyor. Ayakkabıdan, çantaya, kışlık kazaktan, monta kadar değme ihtiyacını Edirne’den karşılayan komşu büyüklük vatandaşları, ahzüita esnafının yüzünü güldürüyor.

“HANGI GÖRDÜYSEK ALDIK”

Bulgaristan’dan gelen Musa Musalova, “Şampuan aldık, sezmek aldık hangi gördüysek aldık. Domates, salata, kumpir ne ihtiyacımız varsa aldık” dedi. Şita mevsimi başladığını tamlayan ilişki esnafı Yusuf Kul, “Kamu Bulgar vatandaşlarımız kışlık alışverişini yapmaya başladı. Burada baya deniz var. Bu ara hepsi kışlık ihtiyacını almak amacıyla Edirne’ye geliyor. Montgomer, başmak kabilinden kışın kullanacağı ihtiyaçlarını alıyorlar” dedi.

Bulgar vatandaşların cemi alışverişlerini Edirne’den yaptığını belirten Stabil Menteşe, “İşlerimiz hareketlenmeye başladı. bundan sonra üstelik inşallah hakeza bitmeme ölçü. Pabuç, bot, montgomer, eşofman, bando, pantolon kabilinden çeşitleri alıyorlar” dedi.
Bulgaristan’dan mevrut Melek Deste, “Engel, ayakkabı ve çocukların ihtiyaçlarını aldık. Kışlık alışverişimizi üstelik Edirne’üstelik yapacağız” dedi.Share: