Reisicumhur Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki müntehip bilgileri, Faziletkâr Intihap Kurulunun (YSK) elinde yok.” açıklamasına ait, “Bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya sarmak vasıtasıyla artık bu adama değer ödetmeli.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Mail zamanda İsrail’le üstelik normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına de karar verildi. Suudi Arabistan, Bir Arap Emirlikleri bildirme sonunda İsrail… Darı’dan da eş verdiniz. İsrail’le olan ilişkiler Şarki Akdeniz’üstelik Mısır’la de olursa, bu ilişkilerimiz üzere umumi anlamda erke eksenli bire bir pazar, bağlantı diyebilir miyiz acep?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“artık politika eksenli dersek isabetli peki. Yani siyasetin gereği bu. Onun için birlikte siyasette küslük olmaz. giderek hazar zarfında olacaksın. her an görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Misali Darı’la şu anda dal düzeyde, istenilen yerde değil amma tığ şimdi Mısır’la de arkadaşlarla alt düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından üstelik temenni ederiz kim dal düzeyde da bu adımı yer adamakıllı şekilde atalım. Çünkü Mısır halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Darı halkıyla küskün olmamız cins değil. Onun üzere bile tıpkısı an önceki orayla da bu barışı bizim temin etmemiz gerekiyor. Suriye ile henüz müstakbel seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak vasıtasıyla, bilcümle bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah bir nice oyunu tığ bozarız.”

Abdülhamid Konak taharri gemisi

“Abdülhamid Konak muayene gemisi üzere ilan edilen NAVTEX’da oylumlu tıpkı tafsilat vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı şehit kardeşler Hakan, Kutsi, Meram İlhan kardeşlerin ismini taşıyan 3 gemi Abdülhamid Eğlek’a refakat ediyor. Bu çokça heybetli, dallı güllü bire bir tasavvur namına algılandı. Mavera yandan Ege bölgesinde Palikarya tarafının tavrı birlikte ortada. Zahir tıpkısı yorum yapabilirsiniz?” sorusunu üzerine Erdoğan, üç kardeşin ismini düz gemilerin Abdülhamid Han araştırı gemisine refakat etmesinin müjdeli olduğunu ve kendilerini bahtiyar ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan beklenen neticeler alınmaya başlarsa tabii bizi çok henüz bahtiyar edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye büyüklüğünde istikşaf yapabilme kabiliyetine eş Abdülhamid Konak’ın dünyada basit gemiler beyninde yer aldığını vurguladı.

Cumhur Reisi Erdoğan şöyle devam etti:

“Alanında şu anda eşi ayrımsız bulunmayan. Böyle ayrımsız özelliği, hakeza benzeri güzelliği var. Beklentimiz inşallah eskimemiş müjdeler olması. Bakalım hangi getirecek? Tabii ilkin ana mugayeret tevessül etmek amacıyla birileri bundan çokça tasalı oluyor. Gemiye Abdülhamid Han ismini koyduk. Bundan kimlerin erinçsiz olduğunu gördünüz. Düşünün, yöntem yapıyor ve müverrih, tarihi çokça ongun bildiğini söylüyor. Pekâlâ biliyorsa tarihi? Abdülhamid Eğlek’a saygısızlık yapacak kadar doğacak gidebiliyor. Lafa de geldiği devir muhafazakar havalarına giriyor. Anca yahut böyle tığ Abdülhamid Konak tetkik gemimizle inşallah o muhtemel neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Özellikle özellikle bir de inşallah katıksız gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çokça henüz ayrımlı olacak.”

Malezya Kralı Padişah Abdullah Ri’ayatuddin Hıyanet-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Bu Arada sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde bazı konuları görüştük. Bunlardan benzeri tanesi bile Petronas ile Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığının kolektif bire bir hamle atması hususuydu. Bu konuyla ilişkin belirlenen birkaç bölgede alay malay say planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada ayrımsız tarafta Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı vesair tarafta Petronas ve bire bir değişik tarafta Çinliler, ihtimal 3 ayaklı adına inşallah bire bir adımı üstelik beraberce atacağız. Tabii sevincimiz şu anda 4 muayene gemimiz var, 2 sismik araştırı gemimiz var. Bütün bunlarla bu arada artık bir gücüz. Cenabıhak sonucunu de inşallah yarayışlı verir.” diyerek konuştu.

“Malezya ile olan bu kuma arama faaliyetleri Akdeniz’üstelik, Karadeniz’dahi mi yoksa bambaşka bölgelerde mi?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yararlı eksantrik.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki aktarılma ülkemizi müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” YANLIŞSIZ Parti’nin 21’inci yapılış yıl dönümü zımnında yaptığınız konuşmada Türkiye Tutum Modeli’ne değindiniz, iç tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ait satır başlarıyla ayrımsız istimara yapabilir misiniz? Benzeri de alelhusus güz ayları üzere ağırlıklı olarak enerji faturasındaki yüksek artma dolayısıyla ödemeler dengesinde Türkiye’nin baskı yaşayabileceğine ilgili uluslararası kuruluşların raporları, yorum notları, kâffesi yoğun gelmeye başladı. Hakeza tıpkı menfi enerji birikiyor neymiş güz ayları amacıyla. O noktada dahi tıpkısı piyasaya mesajınız peki mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Tutum Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Yüksek eklenmiş kızıl üretimi artırmayı özellikle hedefledik. Cari dengede sürekli iyileşmeyi hedefleyen benzeri politikalar hepsi kendisine bunu anlatım ettik. Modeli oluştururken ülkemizin esbak tecrübelerini, iç ve aut dinamiklerini, sahip olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında yıpranmamış global iktisadi düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan bir nice parametreyi dikkate aldık. Tabii modelin tasarımında serbest çevre ekonomisi ilkelerinden katiyen ödünleme vermiyoruz. Modelin ana yöntem araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, seçmeli güven politikaları, envestisman ortamının iyileştirilmesine çevrik tedbirler oluşturuyor. Serencam dönemde menent kapsamında uyguladığımız politikaların müspet sonuçlarını da almaya başladık. amma velakin alelhusus IMF’nin yaptığı akıbet açıklamalara baktığımız devir, Türkiye’nin soylu erki kendisine acun ülkelerinden ayrımlı aynı konumda olduğunu, çok henüz isabetli aynı tahaccüm parametresini yakaladığını IMF kendisi ifade ediyor. Böyle bir konumdayız ve tığ önümüzdeki zaman amacıyla ülkemizi huysuz değil, eksiksiz bilakis müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Ekincilik Krediye ait marketlerdeki indirimli satışlar

“Tutum demişken gündemdeki bire bir mevzuyla bitmeme edelim. Ekincilik Kredi Kooperatiflerinde indirimler başladı. Aslında siz yine tıpkı dar dışı ziyaretinde ‘Tarım Kredi Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diye niteleyerek ayrımsız kortej vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, hassaten aştınız. 1000 hedefini yüzdelik 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Tarım Emniyet Kooperatifleri ile ilişik iskonto olduğu dahi gözüküyor rakamlarda. Size mevrut bilgiler kuşkusuz bu marketlerle ilgilendiren? Devletimiz doğrusu ekonomik namına büyüyor. Tıpkı yandan bile vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan muhit külfet geçiriyor. Bunu henüz geçmiş siz birlikte dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı işgal noktasında sistem yerine oturur mu Tarım Güven Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi mihman mı? Kalıcı peki mu bu indirimler?” sorusu üstüne Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Ekincilik Güven Kooperatiflerinin attığı bu adımla tığ vatandaşımıza makul fiyatlı ürünleri ulaştırırken tıpkısı yandan dahi birilerini edep ediyoruz. Şu anda Tarım Cesaret Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Tığ demincek Tarım Krediye diyoruz ki ‘Ekincilik Emniyet, üstelik ki market yazmak üzere bana işte 250, 300, 400 metrekarelik çatı ile eş. Ürünü tığ verelim. Sen im amacıyla işletme sermayesi koyma. Onu Tarım Itimat sana versin’. Bunu ne diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Ekincilik Yüreklilik yerine biz balanse edelim. Çünkü bizim derdimiz burada mal bürümek değil. Bizim yegâne derdimiz var: Vatandaşımıza tıpkı, nitelikli kitap; iki, sıkıntılı im sunalım. Mesela deri ürünleriyle ilişik bunu sadece koyun kuzuda değil, büyükbaşta dahi yapalım. Deminden bakın dakikasında aykırılık çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, bulunmayan şöyle bulunmayan böyle.’ falan filan. Şu anda Ekincilik Yüreklilik raflarında iz kalmadı. Güç bir şekilde iz yetiştirmeye çalışıyorlar. Ego iki ahit evvel Genel Müdürle dahi konuştum, dedim acilen depoların sayısını de artıralım, bu depolarla bile Türkiye genelinde marketlerimize iz yetiştirmede sıklet yaşamayalım. Şu anda ister Bakanım lazım Genel Müdürümüz bu çalışmayı hemencek bitmeme ettiriyorlar. Doğrusu bu Ekincilik Yüreklilik marketlerindeki olayla, ayrıksı zincir marketler fiyatları derhâl indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz doğrusu para kaldırmak değil. Burada tek derdimiz piyasayı balanse söylemek, vatandaşa gergin, nitelikli iz desteklemek.”

“Depreme alın tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 yıl geçti. Kentsel dönüşümde ne noktadayız? Ayrımsız de balaban aynı çokluk içtimai göz projesini merakla bekliyor. Burada ayrıcalıklı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Söz Gelişi engelliler dahi bunun içerisine alınacak mı?” sorusu konusunda Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel tahavvül adımları önceliklerimiz ortada bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin ev ve hisse senedi yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne hızla bitmeme ediyoruz. 60 bin konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki önce etap konutların teyit törenini kader olursa bugün yapacağız. Toplumsal bölük kampanyamızla bile hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine yanıt atfetmek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, emekli vatandaşlarımız birlikte yararlanabilecek. İlk posta çoluk çocuk ve yıpranmamış evli kardeşlerimize bile ayrı tıpkı kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza yeryüzü akıllıca fiyatları ve ifa seçeneklerini sunacağız. Elbette burada şunun üzerinde ısrarla durmakta nazik fayda var. Bakın Avrupa’nın birçok ülkesinde şu anda depremde, selde, değişik afetlerde bölük yetiştiremiyorlar, hane vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat tığ Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya kadar hep buralarda tezce, benzeri yılı bulmadan derakap altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi tabii merhum oldu ama sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde biz tıpkı Gölcük depremini yaşadığımız antlaşma bırakın siz evleri, oba de yoktu. Ben o antlaşma belediye başkanı değildim, cezaevinden çıktım, akilane bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Gölcük ne haldeydi, Sakarya ne haldeydi, Yalova ne haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar ama tığ hamdolsun hepsinde bile geldik ve oraların bilcümle bölük ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’evet bakın, bire bir şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, teslim ettik. Bu hareket amor işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan ahir süreçte birlikte bu böyle devam edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun müntehip bilgileri açıklaması

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu güzeşte günlerde ‘Bizdeki müntehip bilgileri Erdemli Seçme Kurulunda birlikte bulunmayan.’ diye niteleyerek tuhaf bire bir söz sarfiyat etti. amma velakin birtakım spekülasyonlar var, aha ‘Hükümetin yapmayı planladığı gâh icraatlar ilkin Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor evet de sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu enteresan duruma dair neler beyan etmek istersiniz?” sorusu konusunda Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı hile. Tıpkısı husus bildiğinden değil. Elbette bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya yürütmek suretiyle imdi bu adama denk ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor ama nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla inanca altındasınız. Anayasa’da bununla ilgili ‘Kesinlikle yargıya müteveccih bu kök beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna tıpkısı el daha dersini verecek.”

(Bitti)

Share: