Reisicumhur Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri, Yüksek Intihap Kurulunun (YSK) elinde yok.” açıklamasına ilgili, “Bana göre, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya öğütmek kanalıyla artık bu adama kıymet ödetmeli.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Yakın zamanda İsrail’le dahi normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına da karar verildi. Suudi Arabistan, Birleşik Zenci Emirlikleri en nihayetinde İsrail… Mısır’dan da kat sayı verdiniz. İsrail’le olan ilişkiler Maşrık Akdeniz’da Darı’la da olursa, bu ilişkilerimiz amacıyla genel anlamda enerji eksenli benzeri alışveriş, kontak diyebilir miyiz acaba?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“çıktı yöntem eksenli dersek uygun tamam. Yani siyasetin gereği bu. Onun amacıyla da siyasette küslük olmaz. her an hazar içre olacaksın. anbean görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Mesela Darı’la şu anda üst düzeyde, matlup yerde değil ama biz şimdi Akdarı’la bile arkadaşlarla zir düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından üstelik temenni ederiz kim peş düzeyde de bu adımı yeryüzü iyicene şekilde atalım. Çünkü Akdarı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Mısır halkıyla soğuk olmamız olanaklı değil. Onun için de aynı dakika önce orayla da bu barışı bizim gerçekleştirme etmemiz gerekiyor. Suriye ile henüz doğacak seviyede adımları gerçekleştirme etmemiz gerekiyor. Bu adımları alaşağı etmek vasıtasıyla, kamu bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah bir nice oyunu biz bozarız.”

Abdülhamid Han tetkik gemisi

“Abdülhamid Konak tetebbu gemisi amacıyla ilan edilen NAVTEX’dahi balaban ayrımsız detay vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı martir kardeşler Hakan, Lahut, Murat İlhan kardeşlerin ismini haiz 3 sefine Abdülhamid Han’a refakat ediyor. Bu haddinden fazla oylumlu, aktif tıpkı fikir yerine algılandı. Mavera yandan Veli bölgesinde Palikarya tarafının tavrı birlikte ortada. Kuşkusuz ayrımsız istimara yapabilirsiniz?” sorusunu üzerine Erdoğan, üç kardeşin ismini alan gemilerin Abdülhamid Konak tetebbu gemisine refakat etmesinin muştulu olduğunu ve kendilerini bahtiyar ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan muhtemel neticeler alınmaya başlarsa bittabi bizi çok daha mutlu edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye kadar tetkik yapabilme kabiliyetine topluluk Abdülhamid Eğlek’ın dünyada az gemiler ortada düz aldığını vurguladı.

Reisicumhur Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Alanında şu anda eşi bir yok. Hakeza tıpkısı özelliği, hakeza tıpkı güzelliği var. Beklentimiz inşallah eskimemiş müjdeler olması. Bakalım ne getirecek? Elbette özellikle anne uymazlık başlamak amacıyla birileri bundan çokça erinçsiz oluyor. Gemiye Abdülhamid Han ismini koyduk. Bundan kimlerin tasalı olduğunu gördünüz. Düşünün, siyasa yapıyor ve tarihçi, tarihi haddinden fazla gani bildiğini söylüyor. Kuşkusuz biliyorsa tarihi? Abdülhamid Han’a hürmetsizlik yapacak büyüklüğünde ati gidebiliyor. Lafa dahi geldiği antlaşma muhafazakar havalarına giriyor. Anca yahut böyle biz Abdülhamid Eğlek tetkik gemimizle inşallah o beklenen neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Özellikle alelhusus ayrımsız üstelik inşallah saf gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren haddinden fazla daha farklı olacak.”

Malezya Kralı Hükümdar Abdullah Ri’ayatuddin Aldatma-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Bu Arada sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde kâh konuları görüştük. Bunlardan tıpkısı tanesi da Petronas ile Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığının kolektif ayrımsız aşama atması hususuydu. Bu konuyla ilgili belirlenen bir iki bölgede beraberinde himmet planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada aynı tarafta Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı özge tarafta Petronas ve benzeri sair tarafta Çinliler, ihtimal 3 ayaklı olarak inşallah ayrımsız adımı de beraberce atacağız. Tabii sevincimiz şu anda 4 sondaj gemimiz var, 2 sismik araştırma gemimiz var. Bilcümle bunlarla beraber daha çok bir gücüz. Allah sonucunu de inşallah müfit verir.” diye konuştu.

“Malezya ile olan bu eş arama faaliyetleri Akdeniz’bile, Karadeniz’de mi yoksa bambaşka bölgelerde mi?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yararlı başka.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki devir ülkemizi müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” DÜRÜST Parti’nin 21’inci yapı sene dönümü zımnında yaptığınız konuşmada Türkiye Iktisat Modeli’hangi değindiniz, iç tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ilişik satır başlarıyla bire bir kıymetlendirme yapabilir misiniz? Bire Bir üstelik hele güz ayları için ağırlıklı namına enerji faturasındaki faziletkâr artış dolayısıyla ödemeler dengesinde Türkiye’nin ağırlık yaşayabileceğine ait uluslararası kuruluşların raporları, değerlendirme notları, hepsi üst üste gelmeye başladı. Hakeza ayrımsız menfi erke birikiyor sanki bağ bozumu ayları üzere. O noktada de ayrımsız piyasaya mesajınız evet mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Iktisat Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Erdemli mülhak zer üretimi artırmayı özellikle hedefledik. Cari dengede mihman iyileşmeyi hedefleyen ayrımsız politikalar hepsi namına bunu anlatım ettik. Modeli oluştururken ülkemizin önceki tecrübelerini, iç ve aut dinamiklerini, topluluk olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında eskimemiş küresel iktisadi düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları havi birçok parametreyi dikkate aldık. Tabiatıyla modelin tasarımında erkin ortalık ekonomisi ilkelerinden katiyen ivaz vermiyoruz. Modelin temel siyaset araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif yüreklilik politikaları, envestisman ortamının iyileştirilmesine dönük tedbirler oluşturuyor. Sonuç dönemde benzeri kapsamında uyguladığımız politikaların olumlu sonuçlarını birlikte almaya başladık. bununla birlikte hele IMF’nin yaptığı serencam açıklamalara baktığımız ant, Türkiye’nin konuşu namına acun ülkelerinden ayrımlı ayrımsız konumda olduğunu, çok henüz isabetli bire bir tahaccüm parametresini yakaladığını IMF kendisi anlatım ediyor. Böyle ayrımsız konumdayız ve tığ önümüzdeki dönem üzere ülkemizi damarlı değil, yekpare aksine olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Tarım Krediye ilişkin marketlerdeki tenzilatlı satışlar

“Ekonomi demişken gündemdeki aynı mevzuyla bitmeme edelim. Ekincilik Cesaret Kooperatiflerinde indirimler başladı. Esasta siz yine bir mikro dışı ziyaretinde ‘Ekincilik Kredi Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diye bire bir bayram vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, başkaca aştınız. 1000 hedefini yüzde 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Ekincilik Emniyet Kooperatifleri ile ilişkin tenzilat olduğu bile gözüküyor rakamlarda. Size gelen bilgiler bittabi bu marketlerle ilgilendiren? Devletimiz gerçekten soylu erki yerine büyüyor. Tıpkısı yandan üstelik vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan hava sorumluluk geçiriyor. Bunu elan ilk siz da dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı engelleme noktasında cümle namına oturur mu Tarım Kredi Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi sürekli mı? Kalıcı olur mu bu indirimler?” sorusu üstüne Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Tarım Yüreklilik Kooperatiflerinin attığı bu adımla biz vatandaşımıza akıllıca fiyatlı ürünleri ulaştırırken bire bir yandan bile birilerini edep ediyoruz. Şu anda Ekincilik Itimat Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Biz demincek Tarım Krediye diyoruz ki ‘Ekincilik Itimat, de kim market açmak üzere bana aha 250, 300, 400 metrekarelik çatı ile eş. Ürünü biz verelim. Sen nişane amacıyla pres sermayesi koyma. Onu Ekincilik Itimat sana versin’. Bunu sebep diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Tarım Yüreklilik olarak tığ balanse edelim. Zira bizim derdimiz burada mal çekmek değil. Bizim yegâne derdimiz var: Vatandaşımıza bir, birinci sınıf yapıt; iki, çap yayın sunalım. Mesela ten ürünleriyle ilişkin bunu çabucak kucak kuzuda değil, büyükbaşta birlikte yapalım. Deminden bakın kolaylıkla ihtilaf çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, namevcut şöyle bulunmayan böyle.’ falan filan. Şu anda Tarım Itimat raflarında işaret kalmadı. Kısık aynı şekilde nişane yetiştirmeye çalışıyorlar. Ego iki bölüm ilk Genel Müdürle da konuştum, dedim çabucacık depoların sayısını da artıralım, bu depolarla de Türkiye genelinde marketlerimize iz yetiştirmede yük yaşamayalım. Şu anda lüzum Bakanım lüzum Umumi Müdürümüz bu çalışmayı aceleten bitmeme ettiriyorlar. Doğrusu bu Ekincilik Emniyet marketlerindeki olayla, başka zincir marketler fiyatları çarçabuk indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz filhakika servet bürümek değil. Burada bir tane derdimiz piyasayı balanse emretmek, vatandaşa kötümser, birinci sınıf yayın esermek.”

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 sene geçti. Kentsel dönüşümde ne noktadayız? Tıpkı üstelik nazik bire bir ekseriyet sosyal konut projesini merakla bekliyor. Burada ayrıcalıklı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Söz Gelimi engelliler üstelik bunun içerisine alınacak mı?” sorusu konusunda Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel dönüşüm adımları önceliklerimiz arasında bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin basamak ve aksiyon yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne birden bitmeme ediyoruz. 60 bin konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki geçmiş aşama konutların konfirmasyon törenini kader olursa bugün yapacağız. Sosyal bölük kampanyamızla da hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine yanıt vermek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, tekaüt vatandaşlarımız bile yararlanabilecek. İlk nöbet gençler ve bakir evli kardeşlerimize bile ayrı ayrımsız kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza genişlik akla yatkın fiyatları ve ödeme seçeneklerini sunacağız. Bittabi burada şunun üstünde ısrarla durmakta şişman kâr var. Bakın Avrupa’nın bir nice ülkesinde şu anda depremde, selde, türlü afetlerde ev yetiştiremiyorlar, göz vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat tığ Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya büyüklüğünde hep buralarda müstacelen, tıpkısı yılı bulmadan birden altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi elbette rahmetlik oldu ama sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde tığ bir Bataklık depremini yaşadığımız antlaşma bırakın siz evleri, keçe dahi yoktu. Ego o ahit belediye reisi değildim, cezaevinden çıktım, akıllıcasına bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Azmak hangi haldeydi, Sakarya hangi haldeydi, Yalova ne haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar ama biz hamdolsun hepsinde bile geldik ve oraların hep hane ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’evet bakın, bir şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, teyit ettik. Bu hisse senedi aşk işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte dahi bu hakeza bitmeme edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun seçmen bilgileri açıklaması

“CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu geçen günlerde ‘Bizdeki seçmen bilgileri Faziletli Seçim Kurulunda üstelik bulunmayan.’ diye niteleyerek gayritabii aynı alay harcama etti. amma velakin birtakım spekülasyonlar var, aha ‘Hükümetin yapmayı planladığı bazen icraatlar önceleri Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor evet üstelik sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu ilginç duruma dair neler ikna etmek istersiniz?” sorusu konusunda Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı dalavere. Benzeri molekül bildiğinden değil. Tabiatıyla bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya taşımak kanalıyla imdi bu adama kıymet ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor amma nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla teminat altındasınız. Anayasa’bile bununla ilişkin ‘Kesinlikle yargıya yönelik bu garip beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna bire bir kez elan dersini verecek.”

(Bitti)

Share: