Reisicumhur Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin yer balaban sosyal konut projesi lansman töreninde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en şişman toplumsal ev projesiyle amaçlarının, önce etap konutlarını azami 2 sene içre bitirip doğruluk sahiplerine saklamak olduğunu belirterek, “Başvuruları ferda itibarıyla başlayacak ve teşrinievvel sonuna kadar sürecek sosyal göz projesinin önce temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Budun Kurultay ve Firez Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet Altını tarihinin arz iri içtimai hane projesinin lansman töreninde tıpkısı müracaat yaptı.

Tarihin genişlik iri toplumsal hane kampanyasına önderlik eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi kutlama eden Erdoğan, sürece yardım verecek herkese teşekkürname etti, vatandaşların evleri, arsaları ve iş yerlerinin şimdiden iyi olmasını diledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, sabık 20 yılda ülkeyi her alanda olduğu kadar konut üretiminde de yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ eliyle tek ülkenin hayalet üstelik edemeyeceği tıpkısı atılımla yüzde 90’ı sosyal hane almak üzere kül 1 milyon 170 bin hane nesir ettiklerini tabir etti.

Ülkeye, çağın mecmu ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce gelişim yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının birlikte üzerinde stadyumlar, seçme kesimden koca amacıyla yüzlerce sosyal ve kültürel yapı kazandırdıklarını söyleyen Erdoğan, şehri kent özne yeryüzü mefret unsurlar olan saf, tarihi ve kültürel mirası korumaya hususi ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, faziletli mimarlık değer taşıyan evleri, dükkanları meydanları sunu güvenli şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Çıkmaz güzelleştirme, cephe restorasyon çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine akıllıca kendisine yeniden ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’birlikte Bakir Mevlana Meydanı ile tarihi baştan devir yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’dahi Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini benzeri sakat günlerinde olduğu kabil baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’da Ulu Cami’yi dahi içine kayran tarihi çarşı ve hanlar bölgesini canlandırma ediyoruz. Selçuki şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine bir bile budun bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin önceki şişman basamak projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, abide ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil tıpkısı yaşam alanı namına şehrimize kazandırıyoruz. Ayrımsız şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’da restorasyon projelerimizi tarihe vefa, geçmişe saygı anlayışıyla layenkati sürdürüyoruz. Bunun birlikte, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Kaynak tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, cephe restorasyon çalışmaları yürütüyoruz.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin istirahat ve kıraat mekanları haline gelen ulus kıraathaneleri ile tamam 455 budun bahçesini dahi kolaylıkla inşa ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar yoluyla sahiplenilen kavim bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Saygılı Kentçilik Vizyonu”nun örnekleri namına arsıulusal şehircilik ödüllerine layık görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Umum bu çalışmalarla, TOKİ, yalnız bina işleyen benzeri gelgel olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın yer önemli sosyal bakım yapıları arasına girmiştir. Elbette bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin sunu büyük kentsel dönüşümünü başlattık. Tabiatıyla parçalanmamış bu büyük dönüşümün sahibi dahi muhatabı birlikte yararlanıcısı bile milletimizin ta kendisidir. Bugün da sizlerin nezdinde, sosyal basamak odaklı kentçilik atılımlarımıza kullanılmamış tıpkı halka daha eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği kabil 2019 yılında, ilk 50 bin adetlik, peşi sıra 100 bin adetlik iki sosyal ev projesi başlatmıştık. Bilcümle söylediğimiz üzere, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin değme köşesinden 2 milyonu çok vatandaşımızın başvurması, bizi henüz balaban adımlara atıf etmiştir. Hem yapılacak konut sayısını artırmaya hem bile kampanyayı daima hale getirmeye karar verdik. İşte bu tanıtım töreniyle, ülkemizin seçme yerinde beniz binlerce bakir toplumsal konutun, göz arsasının ve hisse senedi yerinin düz yazı sürecini başlatıyoruz. Başvuruları erte itibarıyla başlayacak ve teşrinievvel kocaoğlan sonuna kadar sürecek bu projelerin önce temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önce adım konutlarını maksimum 2 yıl zarfında bitirip adalet sahibi vatandaşlarımıza doğrulama etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, ufki mimari esasıyla, medar artı 3, dayanak noktası fazlalık 4 yahut dayanaklık etmek zait 5 yerine, depreme dayanıklı şekilde mensur edileceğini üstelik aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, hele mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilge kılacak bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Temas şeyden önce bu gerçeğin altını alelhusus resmetmek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi itibarıyla dünyadaki sunma nazik ev yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına böyle global ve tarihi önemde tıpkı kampanyayla girmekten gurur duyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: