Prof. Dr. Sözbilir’den Veli Denizi’ndeki depremlere ilişik açıklama Açıklaması

Dokuz Eylül Üniversitesi Yer Sarsıntısı Araştırı ve Aplikasyon Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 30 Ekim 2020’de 6,6 büyüklüğünde meydana mevrut depremden bilahare bölgede heybetli bir ruhsal gerilim birikimi oluştuğunu, bunun dahi bugünkü depremleri tetiklemiş olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Sözbilir, AA muhabirine, Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında zaman saat 12.56 ve 13.10’da 4,7 ve 5,1 büyüklüğünde depremlerin yaşandığını hatırlattı.

30 Ekim 2020’de meydana gelen depremde Sisam Adası kuzeyindeki Sisam fayının kırıldığını anlatan Sözbilir, şunları kaydetti:

“6,6 büyüklüğündeki depremden sonra bölgede önemli bir stres birikimi oluştu. Bu durum dahi bugünkü depremleri tetikledi. Gümüldür, Özdere ve Kuşadası tarafındaki faylar tetiklenmişti. Bugün ardı ardına olan depremler 30 Teşrinievvel 2020 depreminin tetiklediği tıpkı hareket yerine değerlendirilebilir. Sisam Adası güneyinde ve Istem Yarımadası’nın denizdeki devamında olan kırık kırılıyor. Bu fayın yeryüzü balaban sarsıntı tezyit potansiyeli 6,6 yerine biliniyor. Deminden adayı güneyden sınırlayan fay kırılmış oldu. Fakat bu fayın 6,6 büyüklüğüne varan zelzele reprodüksiyon potansiyeli var.”Share: