Polis Güçleri, Ankara Adliyesi Uğrunda Gazetecilerin Kimliklerini Topladı, Engelleme Sırasında Çektiği Görüntüleri Sildirdi, Kameralarına Uymazlık Verdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Form Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı üzerine düzenlenen hukuki süreci yakalamak üzere Ankara Adliyesi önüne gelen gazeteciler, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Gazeteciler, İletişim Başkanlığı matbuat kartlarını ve adliye muhabiri kartlarını göstermelerine karşın adliyeye alınmadı; gazetecilerin kimlik kartları toplandı, çektikleri görüntüler sildirildi, kameralarına uymazlık verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır dışı operasyonları ile ilgilendiren iddiasının ardından esbak İstanbul’dahi gözaltına alınan Prof. Dr. Çiy Korur Fincancı, zaman itimat işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra bu sabahleyin Ankara Adliyesi’ne sevk edildi. Polis, adliye çevresinde geniş düzenlilik önlemi aldı. Adliyenin ön bahçesi polis bariyerleriyle antre çıkışa kapatıldı, adliyeye gelen herkese kimlik kontrolü yapıldı ve geliş nedenleri soruldu.

GAZETECİLER ADLİYEYE ALINMADI

Gazeteciler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı basın kartlarını ve adliye kartını göstermesine rağmen adliyeye alınmadı. İçeri hastalık alınmadıklarını soran gazetecilere “Ferman böyle” yanıtı verildi.

BEKLEYENLERE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Bunun konusunda gazeteciler, polisin izin verdiği alanda beklemeye başladı. Bu tam, gazetecilerin bulunduğu alana kestirmece 500 metre uzaklıkta olan adliye binasının D Kapısı’nın uğrunda muntazır TTB, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Halkevleri üyelerine polisin müdahale ettiği bilgisi geldi.

GAZETECİLERİN KİMLİKLERİ TOPLANDI

Müdahalenin olduğu bölgeye yönelen gazeteciler, polis aracılığıyla durduruldu. Gazeteciler, polislere matbuat kartlarını gösterdi. Kamuoyunda “sıkı denetim yasası” olarak bilinen 7418 az Yasa ile Matbuat Kanunu’na Eklenen Katma Özellik 1’de matbuat kartının resmi nitelikte hüviyet cüzdanı olduğu tıpkısı sefer henüz deklare olmasına karşın polis, etiket kontrolü yapılacağını söyleyerek basın mensuplarının TC etiket kartlarını topladı. Kontrolün etraflı sürmesi üzerine gazeteciler, kimlik kartlarını bırakarak müdahalenin yaşandığı bölgeye gitti.

POLİS, BASIN KARTI OLDUĞUNU SÖYLEYEN GAZETECİYE “VER ONU İPTAL ETTİRELİM” DEDİ. GAZETECİNİN GÖRÜNTÜLERİ SİLDİRİLDİ

Bu sırada adliye D Kapısı önündeki kitlenin gerisinde artan tıpkı bölgede, sokakta benzeri vatandaşın polisler vasıtasıyla zedelenmek edildiğini gören gazeteciler, olayı görüntülemek için bu noktaya gitti. Polisler, esnaf olduğunu söyleyen vatandaşı cebren yere yatırdı. Ayrımsız sivil polis, “Evet boğuldum” diyerek bağıran vatandaşa tokat atarak diziyle kafasına bastırdı.

Gazeteciler, bu anları görüntülerken polisler vasıtasıyla engellenmeye çalışıldı. Bire Bir polis, bire bir gazetecinin boynunda İletişim Başkanlığı matbuat kartı asılı olmasına ve sorulduğu ant matbuat kartı olduğunu üstelik söylemesi üstüne, “Ver onu nakız ettirelim” diyerek değer verdi. Birkaç polis, olayı görüntüleyen tıpkısı gazeteciden çektiği görüntüleri silmesini istedi. Gazeteci, basın kartının olduğu söyledi ve gine kartını gösterdi. Bunun konusunda polis güçleri, gazetecinin basın kartını ahzetmek istedi. Matbuat kartını vermeyen ve görüntüleri de hazfetmek istemeyen gazeteci, polise isterse kendisini gözaltına alabileceklerini söyledi. Fakat polis, etki yaparak gazeteciye görüntüleri sildirdi.

POLİS, KAMERAYA UYMAZLIK VERDİ

Öte yandan polis güçleri, tekrar aynı müdahaleyi görüntüleyen bir kameramanın üstelik kamerasını alarak içinden görüntüleri sildi. Polis, bu sırada bataryasını dahi zorlayarak çıkardığı kameraya birlikte engel verdi.

Share: