Para Şişkinliği gök bilimsel seviyelere yükselecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünya ekonomilerini saran erdemli enflasyon FED’in repo artırımlarıyla dizginlenmeye çalışılsa da alelhusus bazı gelişmiş ekonomilerde bu sürecin çok elan sıkıntılı olacağı ortaya çıkıyor. Erke başta oluşmak üzere birçok alanda dışa tabi benzeri ekonomi olan İngiltere bu gelişmiş ekonomilerin başında geliyor. Avrupa’bile süren çarpışma ve erke krizi, İngiltere ekonomisinin tafsilatlı müddet toparlanamayabileceğine dayalı tahminleri güçlendiriyor.

Nema artırımı henüz er başlamalı, elan etraflı sürmeli

The Guardian’dan Phillip Inman’ın haberine göre, İngiltere’nin sunu sakat ve bağımsız milletvekili bellek kuruluşu olan Millî Konuşu ve Sosyal Tetkikat Enstitüsü (NIESR) bile analog benzeri fikirde. Enflasyonun ati yıl ‘astronomik’ seviyelere yükseleceği konusunda uyarıda mevcut NIESR, bu durumun İngiltere Eşkal Bankası’nı nema oranlarını daha er ve beklenenden elan yüksek oranlarda ve henüz tafsilatlı süre artırmaya zorlayacağını belirtiyor.

NIESR antrparantez ati yıla kadar sürecek ve hele ülkenin yeryüzü soylu erki adına güçsüz bölgelerindeki milyonlarca savunmasız haneyi vuracak tafsilatlı süreli bire bir dinginlik öngörüyor.

Yıl sonuna büyüklüğünde yüzdelik 11

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, NIESR, benzen fiyatlarındaki tükenmez artışların ve kalan azık maliyetlerinin yıl sonuna kadar enflasyonu yüzdelik 11’lere çıkaracağını belirtiyor. Bunun beraberinde demiryolu ücretleri ve mektepli kredisi et kafalı ödemelerini yakalamak üzere kullanılan uyumsuz eşit endeksinin ise yüzdelik 17,7’ye ulaşması bekleniyor.

Arta arda üç çeyrek daralma

NIESR Komutan Yardımcısı Stephen Millard, ekonominin art arda üç çeyrek daralacağını ve gelecek yılın ilkbahar aylarında ekonominin yüzde 1 küçüleceğini söylüyor. Millard, bodur vadede İngiltere’üstelik hanehalkı ve işletmeler için ‘astronomik pahalılık’ oranlarında benzeri inhilal olmayacağını ve bunu adi çalmak üzere Nema oranlarının yüzdelik 3 seviyelerine yükseltilmesine gerekseme duyulabileceğini sözlerine ekliyor.

Bu şita milyonlarca ocak gelirlerinde yaşanan düşüşün dahi etkisiyle ısıtma ve gıda masraflarını bayılmak amacıyla tasarruf etmek ya de daha pahalı itimat temizlemek zorunda kalacak.

Hanehalkı gelirleri yüzdelik 2,5 oranında düşecek

Hükümet, print durumdaki ailelere elan fazla bindi verme çağrıları ile yüz yüze kalırken, NIESR bu sene hanehalkı gelirlerinde ortalama yüzdelik 2,5 oranında bire bir düşüş yaşanacağını öngörüyor. NIESR’e bakarak bu kış milyonlarca sülale gelirlerinde yaşanan düşüşün de etkisiyle sıtma ve azık masraflarını bayılmak için bırakmak evet birlikte henüz pahalı emniyet kullanmak zorunda kalacak.

Düşünce kuruluşu, 2022 yılının önceki yarısını değerlendirdiğinde, tasarrufu sıfır hanelerin sayısının 2024 yılına kadar ikiye katlanarak 5,3 milyona ulaşacağını belirtiyor. NIESR, gelirleri ağırlıklı namına amme sektörüne ve ona vabeste işlere müstenit kuzeydoğu bölgesindeki ailelerin bu süreçten arz çok zarar rüyet olasılığı olan aileler olduğunun altını çiziyor.

Karamsar tabela

NIESR marifetiyle yayınlanan tabir, ayrıntılı aynı daralma dönemi olasılığını alay eğiliminde olan ekonomistlerin çoğundan elan kötümser aynı tablo çiziyor.

İngiltere Hat Bankası (Bank of England) yetkilileri, form bankasının mal politikası komitesinin faiz oranlarına ilişkin son kararını vereceği ve gelecek üç yıla dair ayrımsız tetkik yayınlayacağı Perşembe günü, ekonominin geleceğiyle ilgilendiren kararını verecek. Çoğu analist, mal politikası komitesinde kâin dokuz üyenin çoğunluğunun aya ürem oranını 0,5 puanlık bir artışla yüzdelik 1,75’e çıkaracağını ve birçoğunun da ipotek oranının yüzdelik 3,5’e çekmeyi planladığını öngörüyor.

İngiltere merkezli ahzüita araştırı şirketi Ipsos Mori eliyle yapılan akıbet anketlere göre da, bu yıl hayat maliyetlerindeki artıştan duyulan bulut, haneler amacıyla bildirme cesim sav namına civar plana çıkıyor.

İpotek borcu olanların sayısı artacak

İngiltere Form Bankası, Mayıs ayında yaptığı açıklamada enflasyonun yüzde 10’un az buçuk üstüne çıkacağını ve kestirmece yüzdelik 2’lik getiri tasarruf oranının tüketici talebini düşürmeye başlamasıyla dakikasında düşeceğini söylemişti. NIESR ise kalıp bankasının enflasyonu yüzdelik 3’e çekene büyüklüğünde faiz oranlarında artışa gitmesi gerektiğini ve ati yılın sonuna büyüklüğünde enflasyonu hedeflenen seviyeye çekmesi gerektiğini belirtiyor.

Raporda, ipotek borçlularının yaklaşık yüzde 80’i çakılı oranlı ürünlerdeyken, milyonlarca kişinin gelecek yıl daha efdal ürem oranlarıyla yeniden borçlanacağı öngörülüyor. Yüksek ipotek oranlarının, akıbet yıllarda kırıcı tıpkı şekilde küsurat özel isticar maliyetlerinin da yükselmesine hastalık olacağına stabil gözüyle bakılıyor.

Hatır kuruluşu, ecir artışlarının enflasyonun altında seyrederek mihman olacağını ve 2026 yılına büyüklüğünde şişkinlik dikkate alınarak oluşan sağlıklı gelirlerin pandemi öncesi eğilimin yüzdelik 7 altında gerçekleşeceğini anlayış ediyor.

Yeni başbakan savunmasız hanelere evleviyet vermeli

NIESR Direktörü Jagjit Chadha, kullanılmamış ati başbakanın hesaplı politikasını, kaynakları mali açıdan sunu savunmasız hanelere yeniden dağıtmaya ve amme hizmetlerini sürdürmeye odaklanması gerektiğini söylüyor.

Chadha, enstitünün, dirim maliyetleri üstünde müspet ağırbaşlılık yaratacak uluslararası yüreklilik ödemelerinde haftalık 25, toplamda ise 1,35 milyar sterlinlik artım çağrısını yineliyor ve bunun 2022 yılı Ilk Teşrin ayından 2023 yılı Mart ayına büyüklüğünde sürmesi gerektiğini söylüyor. Chadha, bu sayede ekonomik anlamda baskı durumda olan ailelerin korunmasının sağlanabileceğinin altını çiziyor.

Chadha ayrıca, hükümetin 11 milyon bağan gelirli gömlek için bütün 2,2 bilyon sterlinlik bir maliyetle erke hibesini 400 sterlinden 600 sterline çıkarması gerektiğini belirtiyor. Chadha, hükümetin, Mürekkep Krallık ekonomisini daha efdal benzeri seviyeye çıkarmayı amaçlayarak oluşturduğu ve Towns Fund adını verdiği fona verdiği mali desteği ikiye katlayarak 4,8 milyar sterlinden 9,6 milyar sterline çıkarmayı ve İngiltere Altyapı Bankası’nın (UK Infrastructure Bank) fariza alanını genişleterek sermayesini 14 bilyon sterlinden 50 milyar sterline çıkarması düşünmesi gerektiğini birlikte sözlerine ekliyor.

İngiltere’de 16 bin iştirak iflas etti

 

İngiltere’de tarihi nema artırımı beklentisi

 

İngiltere’de demir hat çalışanları greve gitti

 

İngiltere’da ‘ulaşım’ krizi

 

Share: