Pamukkale’yi 8 ayda 91 bin ziyaretçi balondan izledi

Travertenleri, antik kenti ve havuzuyla turistlerin ilgisini çeken Pamukkale’yi eş-ağustos döneminde 91 bin 128 ziyaretçi gökyüzünden izledi.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Pamukkale’de 2012’birlikte 1 balonla başlayan sıcak hava balon turlarına turistlerin ilgisi bitmeme ediyor. Bu yıl karı-ağustos döneminde 91 bin 128 yerli ve yabancı mihman, ısıdam albeni balonuyla bölgeyi alarga takip şansını yakaladı. Kapadokya’dan bilahare en fazla sıcak albeni balon turunun yapıldığı Pamukkale’de özellikle elden şita döneminde hazırlanan turlar çıktı dört sezon gerçekleştiriliyor.

Travertenlerin hızla altındaki bölgeye çağ doğumundan önce araçlarla gelen turistler burada balonların şişirilmesini bekliyor. Daha sonraları görevliler sebebiyle biricik yegâne balonlara binen turistler Pamukkale semalarında aktarılma doğumunu ve ören yerini izleyebiliyor.

Pamukkale’deki balon şirketinin genel operasyon sorumlusu Gökberk Özyurt, AA muhabirine, bölgede 40 balonun bulunduğunu söyledi.

Turlara vahim istek aldıklarını anlatan Özyurt, “Kamera yoğunluğumuz devam ediyor. Alelhusus Rus turistlerin ilgisi çokça aşkın. İki ay sonradan Latin Halkları Amerika ve Endonezya, Malezya’dan gelecek misafirleri ağırlayacağız. Hava durumuna göre 45 dakika ile 1 saat uçuşumuz sürüyor. Günlük 14-15 çakılı uçuşumuz oluyor. Misafirlerimiz 800-900 metre yüksekten Pamukkale’yi izleyebiliyor” diye konuştu.

Balon pilotu İsmail Hıraözlü birlikte misafirlerin balonda tüm devir geçirdiğini dile getirdi.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Abat ise Pamukkale’dahi gerçekleştirilen palavra ve huzur paraşütü turlarına ilginin attığını söyledi.

Balonla beyaz zehir cenneti yukarıdan yutmak isteyenlerin adeta birbiriyle yarıştığını anlatan Rahat, “Pamukkale’nin o misilsiz güzelliğini kuş bakışı yolmak henüz adamakıllı oluyor. Daha sonradan ise travertenlerde yayan tatillerini henüz anlamlı kılmış oluyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Adana’dan gelen Büşra Şenelli üstelik geçen yıl eşinin namına burada dünyaevi teklifi yaptığını dile getirdi.

İlk defa balona bindiği için hararetli olduğunu anlatan Şenelli, “Burayı çokça sevdim. Pamukkale’ye geldiğimiz için çokça mutluyum. Haddinden Fazla sevinçli bire bir duyguydu. Herkesin bu eşsiz güzelliği görmesini isterim. Pamukkale’yi balon turuyla tutulmak çokça güzeldi. Dekor mükemmeldi.” ifadelerini kullandı.

Semih Şenelli ise Pamukkale’nin güzelliğini yüksekten izlediği için kendisini ak yazılı hissettiğini, güneşin doğuşunun da koskocaman olduğunu vurguladı.

Share: