Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola bundan sonra

Afet ve Ivedi Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, hâkim afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insancasına müzaheret köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da, AFAD Başbuğ Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Sakil Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Genel Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’bile yaşanan dominant afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların bile afetzedelere hızlı bir şekilde ulaşmasını dilek eden Bozkurt, “Rüya ediyoruz ki trenlerle revan hem yardım paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem bile keçe ve battaniye kabil temel insanca müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların esas ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek umut ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört bölge belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde oluşmak amacıyla iyilik trenlerimiz yola bundan sonra. Geçtiğimiz salı haset Van’de 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları üstelik Pakistan’a kazanmış olacak.”

“Kamu demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Dokunaklı Altun bile 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 ton insanca müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını rapor ederek, “Az Buçuk sonradan iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplanmış 3 bin 991 kilometre aleniyet hatim edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin gerekseme sahiplerine gibi olan en gücük sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki cümle demiryolcular canla başla himmet göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi üstelik yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan tahminî 350 titrem gıda yardımının Pakistan’üstelik yaşanan gıda sorununa yetişkin oranda katkıda bulunduğunu tabir fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz görgüsüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza apotr olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara deli dolu trenler için arkalama hazırlayan valilik, ilçe ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Entelektüel, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düz alıyor.

Share: