Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” erte Ankara’dan yola çıkma

Afet ve Müstacel Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insanca müzaheret köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin otağ ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın saat 10.00’da Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, toplanmış 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, gıda ve hıfzıssıhha malzemesi götürecek.

Yardımlara bir nice ilden destek veriliyor

Trenler, toplanmış 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insani ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 titrem ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hıfzıssıhha kolisi, 203,8 titrem un ve 10 ton makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin akım ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına büyük ulama veriyor.

Ankara etken trenler üzere müzaheret hazırlayan vilayet, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: