Özhan Eren’in “Yarim Diye” bestesi müzikseverlerle buluşacak

Balıkesirli Şemsi Gelin’in hikayesini anlatan “Yarim Diye” türküsü 22 Ağustos’ta dinleyicilerin beğenisine sunulacak.

Özhan Eren’in bestesi, Balıkesir’de çalgı öğretmenliği işleyen Merve Aktumur’un yorumu ve DMC etiketiyle çıkma yayın, 30 Ağustos’un 100. sene dönümü zımnında hazırlandı.

Eser üzere Mustafa Kalıpçıoğlu yönetmenliğinde Balıkesirli oyuncularla çekilen klipte Şemsi gelinin tüvana, itidalli ve yaşlı hallerini üç ayrı birey oynadı. Klipte Kemal Kılıç, Emel Börekçi, Berfin Özgen ve Aliye Sezer afi aldı.

Gerçek benzeri hikayeden yola çıkılarak hazırlanan eserde elan 16 yaşındaki güzelliğiyle ünlü Balıkesirli Şemsi gelinin düğününden alelacele bilahare Mehmetçiğini cepheye göndermesi anlatılıyor.

Türkü ve klipte Çanakkale’ye revan eşini “Gözün arkada kalmasın, sen dönene kadar ego seni evimizde bekleyeceğim, hiç çıkmayacağım, hezel.” diyerek palyatif eden Şemsi gelinin akıbet nefesine büyüklüğünde evinde beklemesi laf ediliyor.

Eserde “Bu topraklar yalnız şehit ve gazilerimizle yurt olmadı, o yiğitleri doğuran, yetiştiren, büyüten. Bazı sırtında mühimmat, karlı dağlar aşan. Birtakım cephelere demet bezi, mintan, nevresim çalı, varını yoğunu ve dualarını yiğitlerden esirgemeyen anneler, neneler, kız kardeşlerle, aynı dünya malı içki önlerinde, leşker yolu muntazır vefa ve merbutiyet abidesi kadınlarımızla de vatan oldu.” sözlerine düzlük veriliyor.

Share: