Oyuntu taşları de bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya dahi var 7 bin liraya bile

Sonuç dönemde arka arkaya mevrut zamlardan, hece taşı fiyatları da nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 100 artış ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir mezar topluluk fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada farklılık gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde gâh müşterilerden enteresan talepler bile geliyor. Mermer ustalarına göre, bazen müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını boş bıraktırıyor. Ölümünden sonradan güneş eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki çoğalma üzerine açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Maruf, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte yıl çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, deminden ise 500 TL’ye alıyoruz. Yaklaşık yüzdelik 100 remiks oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Çukur takımını güzeşte yıl bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Deminden ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı en düşük 7 bin TL. Sunma erdemli fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son bindirim yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar vasıtasıyla ilginç tekliflerin geldiğini belirten Geçer Akçe, “Elan önceki yakını yordamsız şahıslar, mezarı açabilir misiniz kısaltmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Benzeri üstelik kâh vatandaşlar ölmeden ilk oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi kadar yazılması gerekenleri yazıyoruz, son durumunda ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’de muhtelif damga ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, konglomera, breş ve magmasal kökenli kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında tabiat kazanabilecek nitelikte katıksız taş çeşidine sahip olan Türkiye’da, rezervler Küçük Asya ve Trakya boyunca geniş bir bölgeye yayılmış durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Iye Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzde 11, Maşrık Rum, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kestirmece bin 500 adet katıksız taş ocağı, üretimlik ölçeğinde cümbüş gösteren 2 bin kasılma, ılımlı ve banal ölçekli 9 bin atölye neşelilik gösteriyor. Üretimin yer çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla olarak öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, cümle üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Hesaplı mermer yataklarının bulunduğu farklı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: