Otizmli Ağabey ile Samet, annelerinin mail ilgisi ve eğitimle geleceğe hazırlanıyor

Sivas’ta, üç çocuğundan ikisi otizmli olan 31 yaşındaki asıl Ayşenur Şimal, rehabilitasyon süreçleri devam eden oğullarını yakın bağlam ve eğitimle geleceğe hazırlıyor.

Huzur Mahallesi’nde hareketli Ayşenur ve İsmail Şimal çifti, ilk çocukları Hacı Efe’nin (11) otizmli olduğunu ilkokul 2. sınıfa giderken öğrendi. Çiftin, 3 sene ilk kucaklarına aldıkları Samet Hasan’a da ağabeyi kadar otizm teşhisi konuldu.

Üzerlerine lerzan annelerinin desteği ve rehabilitasyon merkezinde aldıkları eğitimle oylumlu adım kaydeden kardeşlerden Efe, 4 yıllık süreçte evvel konuşmaya, sonradan birlikte İngilizce eğitimi almaya başladı. Samet üstelik 6 aydır devam ettiği merkezde gördüğü eğitim bilimi sayesinde feyiz sağladı.

Eşi il dışında çalıştığı üzere çocuklarının bakımıyla genelde yegâne başına ilgilenen Ayşenur Yıldız, AA muhabirine, içine kapanık olan Hacı Ağabey’nin otizmli olduğunu beş 2. sınıfa giderken öğrendiğini söyledi.

Rehabilitasyona başladıktan sonraları Ağabey’nin kendini toparladığını dile getiren Şimal, “Bu yıl üstelik pespaye oğlumun otizmli olduğunu öğrendim. Iri oğlumdan daha bunaltıcı olduğu için eğitimlere, kurslara başladık zira konuşamıyor. Komütatör ve beygir terapisine başladık, az buçuk pahal şekilde devam ediyor.” dedi.

“Çocuklarımın düzelmesi üzere ceht harcıyorum”

Samet Hasan’ın dışarıda çılgın tepkiler gösterdiğini, krize girdiğini belirten Yıldız, “Bağırdığı ant kimsenin tepkisini duymuyor, anlamıyor, takkadak yüzümüze bakıyor. Yeni bakir işaret diliyle kendini anlatmaya çalışıyor. Anlatamadığı antlaşma sinirleniyor. Çokça güçlük çekiyorum ama çocuklarımın düzelmesi amacıyla ceht harcıyorum. Bu çocukların desteğe çokça ihtiyacı var. Biz de bırakırsak onlar daha çok yıkılacak.” diyerek konuştu.

Otizmli bala sahibi ailelerin evlatlarına çok fazla destek olması, onların eğitimlerine da ilgi etmesi gerektiğini vurgulayan Şimal, “Onlara bundan sonra eş çıkılsın, eğitimlerle daha düzgün benzeri yerlere gelme ihtimalleri çokça yüksek.” ifadesini kullandı.

Yıldız, çok zorlandığı dönemler olduğunu üstelik dile getirerek, “Bu bana Rabb’imin tıpkı hediyesi, buna tek şekilde ayaklanma etmiyorum. Rabb’im bana bunu verdiyse tıpkısı bildiği var.” dedi.

“Hekim doğmak istiyorum”

11 yaşındaki Hacı Ağa Yıldız de 4 yıl önceki rehabilitasyona başladığını aktardı.

Kardeşleriyle ağırlık günler geçirdiğini ancak eğitimini sürdürdüğünü tamlayan Şimal, “Büyüyünce doktor kalkmak istiyorum zira insanlara sıhhat yapıyorsun. Sayrı olan kişileri ölümden döndürüyorsun, birçok kişinin hayatını kurtarıyorsun. Otizm bire bir engel değil.” diyerek konuştu.

“Hacı Ağabey’nin normal ayrımsız çocukla hiçbir farkı namevcut”

Çocukların terbiye gördüğü rehabilitasyon merkezinin müdürü ve eksper belletmen Tuğba Saika bile Ağabey’nin eğitime başladığında konuşamaz seviyede olduğunu kaydederek, şunları anlattı:

“Hacı Ağa bize acele ümit verenlerden oldu. Makul tıpkısı eğitim bilimi aşamasından geçtikten sonradan Türki ve matematikte ilerlememiz oldu. İlk 4 yılımızda tam kaynaştırma eğitimini bitirdik. Bu sene ikinci kademeye geçti. Hususi uygulama terbiye sınıfında eğitimine bitmeme ediyor. İlk geldiği devir kendisini ifade edemiyordu, ağlama krizleri vardı. Onu masaya oturtup konuşturmamız evet dahi bu eşkâl öğüt yapmamız imkansızdı. Benzeri kalemin evet de ayrımsız defterin hangi olduğunu bilmiyordu. Dış acun ile bağımsız kişi bağırsak dünyasını hayat dolu tıpkı çocuğumuzdu. Sunulan eğitimler sonucunda çocuğumuz bu seviyeye kadar geldi. Hacı Ağa’nin alışılagelen tıpkı çocukla tek farkı bulunmayan.”

Samet Hasan’ın dahi 6 kamer evvel iyileştirme merkezine geldiğini ve iyi el katettiklerini belirten Saika, “Samet şu anda ders yapıyor amma önce geldiği antlaşma bu şekilde değildi. Kendini yerden yere atmaları vardı, kendine dokundurtmuyordu. Biraz daha eğitim bilimi ilerlediği ahit eminim ağabeyini geçecek.” dedi.

Temel Ayşenur Yıldız’in fedakarlığına birlikte değinen Saika, “Anne çokça özveren, hakkı ödenemez. Daim cenk süresince, hiçbir zaman pes etmedi.” ifadesini kullandı.

Share: