Ordulu arıcılar bal üretimi üzere çiçeklerle kaplı Ağrı yaylalarını yeğleme ediyor

Ordulu gezmen arıcılar, coğrafi işaretli “Ağrı Geven Balı”nı ortaya koymak amacıyla bu sene de çiçeklerle ciltli Dert yaylalarını mesken tuttu.

Kışı ısıdam bölgelerde nâkil ve ilkbaharda karların erimesiyle kentin faziletli rakımlı bölgelerinde çadırlarda nazil Ordulu gezgin arıcılar, mor, soluk, kırmızı ve gülgûn renkli çiçeklere yakın noktada kurdukları kovanlarında bal üretimi yapıyor.

Aylardır özenle baktıkları günahsız kovanlarının arasında hususi kıyafetleriyle dolaşan arıcılar, dumanlı körük yardımıyla arıları uzaklaştırıp kovanlardaki petekleri arama ediyor.

Sabık yıl kuraklıktan aksi etkilenen ve bu sene yağışlarla artan bal veriminden kontekst bahtiyarlık diri arıcılar, şu sıralar peteklerin sağımını yapıyor.

Ürettikleri balları paketleyip kargo aracılığıyla yurdun ciharıyek yanına evet da global şekilde tüccarlara pazarlayan arıcılar, sonbaharda havaların soğumasıyla kovanlarını sıcak bölgelere taşıyacak.

Gezgin arıcıların kovanları, yerli arıcılardan çok

Kentte balaban çoğunluğu Ordu’dan mevrut gezici arıcılar 30 bin, evcil arıcılar ise 25 bin kovanda bal üretimi yapıyor.

Ordulu arıcı Seyhan Esrar, AA muhabirine 32 yıldır arıcılığı severek yaptığını söyledi.

Yurdun bir nice iline gittiklerini ve 3 yıldır birlikte Veca’yı yeğleme ettiklerini anlatım fail Duman, şöyle konuştu:

“Bu yıl doğanın güzelliğinden çokça memnunuz. Geçen yıl bal verimi yüzdelik 50 düşüktü ama bu yıl fena hâlde. Dağlarda çadırlarda yaşadığımız üzere yaşam koşulları pres geçiyor. Oğlum ve eşimle bal hasadına başladık. Bu yıl geçen seneye bakarak bitki çeşitliliği çok aşkın ve bu da bizi sevindiriyor. Bu seneki balın kalitesi haddinden fazla güzelce. Allah’a şükürler olsun bu yıl çiçeklerin fazlalığı geldiğimize değdi. Biz balımızı toptan satıyoruz. Vatandaşların arıcıdan bal almasını istiyoruz. Dert’nın keven balı zaten güzeşte yıl tescillendi. Dert, Bitlis, Hakkari ve yer yörenin balı nitelikli oluyor.”

Kadın arıcı Çiğdem Yaman dahi eşiyle 200 kovanlarının olduğunu ve bal hasadından sonra fındık dercetmek üzere memleketi Ordu’ya gideceğini anlattı.

Arıcı Yaşar Şahin ise 20 yıldır arıcılık yaptığını belirterek, “Arıcılık tıpkı taraftan hoş ama çok zorlukları birlikte var. 250’ye mümasil kovanımız var. Bal sağımına başladık. Buranın doğası haddinden fazla ensesi kalın. Bu seneki bal kalitesinden çok memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.Share: