Okula yeni başlayan ayrıntılar üzere enfeksiyon uyarısı

Okula yıpranmamış başlayan dallar için enfeksiyon uyarısı

Prof. Dr. Vefik Arıca: “Okula yeni başlayanları bekleyen şişman aynı coşkunluk enfeksiyonlar. Yoğun enfeksiyonlar, hele tıpkı sene içre şita döneminde önce sene okula başlayan çocuklarda 8 ile 10 kez bekleniyor”

“Kahvaltısız dallar okula gittikleri ant hele konsantrasyon bozuklukları, öğrenme güçlükleri yaşayabilir, dersi tamamlayamayabilirler”

YALOVA Yalova Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “Okula bakir başlayanları bekleyen şişman tıpkı hınç enfeksiyonlar. Yoğun enfeksiyonlar, alelhusus bire bir sene zarfında kış döneminde evvel sene okula başlayan çocuklarda 8 ile 10 öğün bekleniyor” dedi.

Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Arıca, neva haftasıyla gelişigüzel ilkokul 1 ve anaokullarının açıldığını hatırlattı. Arıca, kış ayları ile enfeksiyonların artacağını belirterek, “Alelhusus okula eskimemiş başlayanları bekleyen iri bir od enfeksiyonlar. Kalın enfeksiyonlar hele tıpkı yıl içinde kış döneminde önce yıl okula başlayan çocuklarda 8 ile 10 el enfeksiyon bekleniyor. Önümüzdeki aylarda bir enfeksiyon bitmeden ayrıksı aynı enfeksiyon başlayabiliyor” ifadesini kullandı.

Enfeksiyon geçiren çocuğu 72 saat okula gönderilmemeli

Viral, virüs, rhinovirüs enfeksiyonlarının yanında influenza kadar itici algınlığı ve grip virüslerinin çocukları etkilediğini anlatan Arıca, ailelere şu uyarılarda bulundu:

“Şayet çocuğunuz bir enfeksiyon geçiriyor ise sunma bir iki 72 saat ailenin okula yahut kreşe göndermemesi, evde dinlendirmesi gerekiyor. Yer azından değişik çocuklara olan bulaş sayısı azalıyor. Sunu önemli tedbir bu olması gerekiyor. Genişlik beş altı 72 saat çocukları okula göndermeyelim, evde dinlendirelim. Ahenkli beslenmelerini yapalım. Karbonhidrat, yağ yahut proteinleri uyumlu verelim. Artağan sıvı takviyesi verelim. Bu dönemlerde 72 saati ilaçlanmamış, çabucak incitici düşürücülerle geçirebiliriz. Antibiyotik kullanımı bu dönemlerde özelikle viral enfeksiyonlarda, kalın bala enfeksiyonlarında çok önermiyoruz. Doktor kontrolü veya doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik çocuklarda önerilmez. Hekim önermedikçe antibiyotik kullanmayalım. Hele önce yıl okula başlayanlar sunu bir iki 10 kat enfeksiyona maruz kalabilir.”

Kahvaltı yapmadan çocuklarınızı okula göndermeyin

Eğitime başlayan çocukların ailelerine beslenme önerilerinde mevcut Prof. Dr. Arıca, kahvaltının önemine dikkati çekti. Düzenli kahvaltı yapılmasına vurgu yapan Arıca, ailelerin çocuklarını özendirmek üzere gelişigüzel kahvaltı sonrasına oturması gerektiğini söyledi. Kahvaltı yapılmamasının kontra etkilerine da değinen Arıca, “Kahvaltısız dallar okula gittikleri devir alelhusus dikkat toplaşımı bozuklukları, öğrenme güçlükleri yaşayabilir, dersi tamamlayamayabilirler. Pekâlâ yanlarından üstelik ayrımsız şişe su olması gerekiyor. Plastik şişe demiyorum. Pencere şişede yanlarında götürsünler. Likit takviyesi muhteşem. Mübarek likit takviyesi almadıkları takdirinde, uzaklık mesafe nakit takviyesi almadıkları takdirde çocuklarda temel ağrıları, görme bozuklukları, işkembe bulantıları görülebilir. Mübarek verimli ve espaslı tıpkı şekilde okulda su içmeleri gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

“Özellikle yağda kızartılmış hazır ürünlerden uzak durmalılar”

Çocukların kantin ve market alışverişleri üzerine da önerilerde kâin Arıca, “Özellikle kollar okula gittikleri zaman kantinden veya marketlerden aksata yapabilirler. Yaptıklarında dikkat edecekleri yer şanlı yasakçı, alelhusus yağda kızartılmış hazır ürünlerden ırak durmalılar. Evde ailenin yaptığı haşlanmış benzeri bando ürünlere önem vermeliler. Bunlara özelikle arık üzüm, cılız kaysı, cılız erik kabil tıpkısı takım kuru meyveleri yanlarında taşıyarak bunlarla uzaklık açıklık beslenmeleri gerekiyor” dedi.

Share: