Öğrencisini çarpma ettiği iddiasıyla tutuklanan öğretmene destek

Manisa’dahi öğrencisine gayret uyguladığı gerekçesiyle tutuklanan öğretmene, ara sıra meslektaşları ve veliler meslek uğrunda basın açıklaması yaparak bindi verdi.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan Martir Ömer Halisdemir Ortaokulu’nda 14 yaşındaki öğrenci Y.Ç., pet şişenin üstüne basıp patlatarak gürültü yaptığı gerekçesiyle öğretmeni Ö.K. (52) vasıtasıyla zedelenmek edildiğini argüman etti. Genişlik konusunda evvel açığa alınan öğretmen Ö.K., elan sonradan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Öğretmen Ö.K.’nin tutuklanması dolayısıyla meslek uğrunda toplanan Türk Terbiye Sen ile Yetişek Sen üyeleri ve bazen mektepli velileri, Ö.K.’nin tutuklanmasına aksülamel gösterdi. Öğretmenin tutuklanmasını üzüntüyle karşıladıklarını söyleyen Türk Eğitim Sen Manisa Büro Başkanı Koray Özgürler, “28 yıllık mesleki tecrübesi bulunan, adresi muhtemelen, çalıştığı kurumu anlaşılan, bedeni fiziksel koşulları mahsus hoca arkadaşımızın mevkuf yargılanmasına meal verilememiştir. Edindiğimiz bilgilere göre ilgili öğrencinin meslek çıkışında akıbet etap mıhlı bir şekilde tümden oynadığı ve evine naşir gittiği anlaşılmıştır. Buna karşın gerçeklerden ırak, öğretmenimize müteveccih linç kampanyalarını esefle kınıyoruz. Öğretmenimize inancımız ve güvenimiz tamdır. Gerçeklerin benzeri huyu vardır, er evet de geç ortaya yarar. Gene edindiğimiz bilgilere bakarak afiyet raporunda, hayati tehlikesi bulunmadığı, göl ayağı kırılması ile ilgili hiçbir hususun saha almadığı gerçeklerine rağmen, öğretmenimiz, yemeden içmeden veli beyanı esas alınarak medyada linç edilmiştir. Bilinmelidir ki daha çok türel süreç başlamış olup, hukukun üstünlüğüne inancımız tamdır. Sürecin böylece öğretmenimizin aklanacağına ve topluluk yerine konunun takipçisi ve düzentileme arkadaşımızın destekçisi olacağımız bilinmelidir” dedi.

Açıklama için toplanan öğrenci velilerinden Aysun Ulukan de tahminî 8 yıldır öğretmeni tanıdıklarını ve derslik anneliği da yaptığını dile getirerek, henüz evvel bu durumla karşılaşmadıklarını, öğretmenin öğrenciler eliyle berenarı sevildiğini dile getirdi. – MANİSA

Share: