NORVEÇ’TE YAPILMAYAN AMELİYATI DİYARBAKIR’DA OLUP, SAĞLIĞINA KAVUŞTU

NORVEÇ’in Bergen şehrinde kıvrak ve kalbi mugaddi esas damarın çatallanma bölgesinde yüzdelik 90 daraşlık tayin edilen Sozdar Tasman’a (38), anjiyografi çok riskli olduğu amacıyla yapamayacaklarını ve baypas ameliyatından bambaşka merhem olmadığı söylendi. Baypas tutmak istemeyen ve bire bir yakının tavsiyesiyle Dicle Üniversitesi Hastanesi ile iletişime sabık Tasman, geldiği Diyarbakır’üstelik, anjiyografik yöntemle yapılan 1,5 saatlik operasyonla sağlığına kavuştu. Norveç’in güneybatı kıyısındaki Hordaland eyaletine sadık Bergen şehrinde canlı Sozdar Tasman, tıpkısı müddet önceki kalbi besleyen anne damarın çatallanma bölgesinde balkı dolayısıyla tıpkısı esenlik kuruluşuna başvurdu. Kalbi mugaddi esas damarın çatallanma bölgesinde yüzde 90 darlık olduğunu belirten doktorlar, anjiyonun çok riskli olduğunu ve baypastan apayrı çıkar yol olmadığını söyledi. Araştırı eden Tasman ailesi, henüz önce Diyarbakır’bile duygu ameliyatı olan benzeri yakınlarının tavsiyesiyle Dicle Üniversitesi Hastanesi ile iletişime geçti. Yapılan görüşmenin ardından Diyarbakır’a gelen Tasman, buradaki tetkiklerin peşi sıra baypasa lüzum duyulmadan anjiyografik yöntemle yapılan 1,5 saatlik müdahalenin arkası sıra sağlığına kavuştu.

‘ALMANYA’DAN, İSVİÇRE’DEN, BELÇİKA’DAN, DİYARBAKIR’A GELİYORLAR’

Dicle Üniversitesi Duygu Hastanesi’nde vazifeli Kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Balkır, yaptıkları tetkiklerde Sozdar Tasman’ın kalbi mugaddi esas damarın çatallanma bölgesindeki darlığın yüzdelik 98 olduğunu tespit ettiklerini anlatım ederek, şunları söyledi

Bu hastamız tıpkı yakını aracılığıyla bize ulaştı. Ailesel öyküsü olan, çok sigara içicisi olan 38 yaşında olan bir hastamızdır. Kendisi Norveç’te yaşıyor. Yüzdelik 90 darlığı olan aynı yakınında baypasa ister kalmadan engelleme ettik. Bu vesileyle bize ulaştı. Henüz sonra anjiyografi görüntülerini bize gönderdiler. Kalbi mugaddi damarların çıkış bölgesinde tıpkı damarda yüzde 90 olduğunu zannettiğimiz ama bizim yaptığımız anjiyoda yüzde 98 daraşlık olduğunu sapladık. Ayrıksı damarda ise yüzde 60 darlık olduğunu sapladık. Işler kararının falsolu benzeri karar olmadığını, hastanın yaşının tendürüst olmasıyla köprüleme hakkını dahi payidar sancımak gibi bunu anjiyografi yöntemle açılabileceğini, çokça efdal riskli olduğunu yakınlarına ilettik. Hastamız yanıtımıza 2 gün sonradan tayyare biletini kesip geldi. Bize cerrahi müdahale doğmak istemediğini söyledi. Anjiyo yöntemle damarlarının açılmasını istedi. Biz de haddinden fazla şükür muvaffakiyetli tıpkısı operasyon geçirdik. Kalbine 3 lime stent takarak bu müdahaleyi geçekleştirdik. Hastamız çokça şükür haddinden fazla dosdoğru. Hayırlısıyla taburcu edeceğiz. Norveç’te açıkça duygu ameliyatını önerip, anjiyo yöntemle müdahalesini çokça riskli olacağından yağlık yapamayacaklarını söylemişler amma hasta kabul etmemiş. Almanya’dan, İsviçre’den, Belçika’dan gelenler oldu. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ihtisas Hastanesi Kardiyoloji birimi yoz alanında dokunaklı amal yapıyor.

Sozdar Tasman birlikte önce başlarda çokça korktuğunu dile getirerek, Norveç’teki etibba devre dışı olmamı söylediler. Ben üstelik baypas koyulmak istemedim. Hakkı Hocayı duyduk bazen akrabalarımızdan. Oradan buraya geldim. Baya teferruatlı ayrımsız yoldu. Bana baya eleştiri dedikleri amacıyla kokmuştum. Antrparantez bana ‘çıkamazsın’ dediler. Norveç’te birkaç gün doktorlara gözükerek hastaneye gidebildim. Elhamdülillah şu dakika durumum haddinden fazla gani. İnşallah henüz da bol olacağım dedi.

Share: