Niğdeli Esnafın Sorunlarını Dinleyen Kılıçdaroğlu: “Sandığa Giderken Elinizi Vicdanınıza Koyup Oyu Öyle Kullanın. Çıktı Önyargılarınızdan Kurtulun”

Haber: ŞEYMA PAŞAYİĞİT – ENES CAN ÖZMEN/ Almaç: FATİH NAZIM EFE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Niğde esnafını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu fırıncıya; “Sizden tek isteğim şu. Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup, oyu anca kullanın Tanrı aşkına. Imdi yani önyargılarınızdan kurtulun” dedi. Fırıncı, “Söz veriyorum. Ego AK Partiliydim ama bu kat sizi deneyeceğim. Atacağım, niçin atacağım? Dediniz evet, garibanın yanındasınız. Bunlar dediğimiz dedik çaldığımız düdük yapıyorlar, akıllıca mu?” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, “Sen bu kardeşine güveneceksin” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, TBMM’nin yaz arası vermesi zımnında seçkin hafta bambaşka tıpkısı ilde yaptığı takım toplantıları kapsamında, bugün 11.00’de Niğde Şadırvan Parkı’na geldi. Kemal Kılıçdaroğlu’nu, bateri ve zurnaların İzmir Marşı eşliğinde, milletvekilleri ve tümen iklim teşkilatı karşıladı. Niğdeliler, “Umudun adı Kılıçdaroğlu”, “Hak, ünsiyet, hak” sloganları attı.

Kılıçdaroğlu, esnaf ziyaretine gösterişli demet nedeniyle tıpkı süre mesafe verip Niğdelilere seslendi. Kılıçdaroğlu, yurttaşlara seslenmesinin peşi sıra esnaf ziyaretini sürdürdü. Kılıçdaroğlu, benzeri fırında iki yurttaş ile arkadaşça etti. Burada aynı vatandaş, “Dört yıl ceza verdiler çocuğuma. Bunları dile getirin” dedi.

Başka benzeri vatandaş, “Ayaklarım ekşimik. Kayseri Tababet Fakültesinden üç aydır faaliyetler sırası gelmiyor. ‘Ankara’üstelik dayın varsa operasyon’ diyorlar. Ayağım sakim ayağım tortu” dedi. Kılıçdaroğlu ise şunları söyledi:

“Ki çalışır, karşı teri dökerse, bu kardeşiniz onun yanındadır. Ben ayrımsız insanın çalışması, mücahede harcaması, cebin teri dökmesi; buna ayar veririm. Bu olmadığı takdirde Türkiye, büyümez filhakika. Birileri bedavadan mülk kazanır köşeyi döner sermaye, birileri cebin teri dökerek kazanır, hakkını alır. Şu anda iri sıkıntımız var. Ben bunun farkındayım.

Esnafın bile sıkıntısı var, tüccarın birlikte sıkıntısı var, sanayici… Herkesin sıkıntısı var. Çiftçinin var, üreticinin var, işsizin var… Temas evde az daha bir tembel var. Bunun farkındayım. Ama bunlar çözülür. Sizden tek isteğim şu. Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup, oyu öyle kullanın Tanrı aşkına. Artık yani önyargılarınızdan kurtulun.”

Esnaf üstelik “Sayın Başkanım. Söz veriyorum. Ben SELIM Partiliydim amma bu kez sizi deneyeceğim. Atacağım, ne atacağım? Dediniz evet, garibanın yanındasınız. Bunlar dediğim kabil, dediğimiz dedik çaldığımız düdük yapıyorlar, doğru mu?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, “Sen bu kardeşine güveneceksin. Siyasette güveneceksin. Diyeceksin ki ‘ya ayrımsız deneyelim bakalım” yanıtı verdi.

Esnaf, özel gereksinim mucip kollar üzere hangi yapılacağını sordu. Kılıçdaroğlu, Aile Destekleri Sigortası’nı anlattı.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiçbir evde hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği modeli uygulayacağız. Türkiye, 1971 yılında ‘ben Sülale Destekleri Sigortası’nı getireceğim’ diyerek üstenme etmiş, yasa çıkarmış. Sene 71, yıl 2022. Çıkmıyor. Ne çıkmıyor? Çünkü, ‘Onun yoksulluğunu kullanayım.’ Ne partiye rey verirse versin, Türkiye’de kimesne yatağa aç girmemeli. Herkesin asgari bir dirimlik güvencesinin olması lazım. Siz bunu sağlarsanız, dirilik doğduğu andan ölene kadar toplumsal devletin güvencesi altındadır. Yazmak istediğimiz bu. 71 yılında çıkmayan kanunu, Tanrı nasip ederse çıkaracağız. Göreceksiniz”Share: