Netanyahu, Lübnan’la deniz sınırı anlaşmasında Lapid’i Hizbullah’a doğrulama olmakla suçladı

İsrail’dahi sağcı aykırılık, Başvekil Yair Lapid’in “tarihi” olarak nitelendirdiği Lübnan ile bahir sınırlarını çizmeye yönelik ittifak taslağına karşı çıkarken, Binyamin Netanyahu üstelik Lapid’i Hizbullah’a teslim olmakla suçladı.

Likud lideri ve eski Başvekil Netanyahu, yayınladığı videoteyp mesajında, zat hükümeti vaktiyle Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın tehditlerine sorumluluk eğmediğini dile getirerek, “Lapid, göreve geldiği üç ay süresince Hizbullah’ın tamlık taleplerine doğrulama oldu. Lapid göreve geldikten sonraları (Hizbullah) İsrail topraklarındaki doğal gaz platformuna insansız hava araçları gönderdi. Benim zamanımda buna cesurluk edemezdi.” dedi.

Hizbullah lideri Nasrallah’ın cebe zoruyla İsrail’i müzakerelerde doğrulama olmaya ittiğini söyleyen Netanyahu, “Lapid, korktu ve doğrulama oldu.” ifadesini kullandı.

Netanyahu, anlaşmanın Meclise getirilmesi yerinde aleyhte düşünce kullanıp kullanmayacağını ise açıklamadı.

Lapid’in partisinden Netanyahu’ya “zatî çıkarları kenara bırakması” çağrısı

Lapid’in partisi Yesh Atid birlikte Netanyahu’nun söz konusu mesajının ardından toplumsal medyada bire bir paylaşımda bulundu. Netanyahu’nun verdiği mesajların Nasrallah ile tıpkısı şeyleri söylediği rapor edilen parti açıklamasında, “Muhalefetin lideri, anlaşmanın içtenlikle destekçisiyken bir anda yalınlık muhalifi haline geldi çünkü bu başarıya kendisi imza atamadı.” ifadelerine düzlük verildi.

Parti açıklamasında, Netanyahu’ya “ferdî çıkarlarını kenara bırakarak tüm anlaşmayı destekleyen düzenlilik otoritesi yetkililerine kulak vermesi tavsiyesinde” bulunuldu.

İçişleri Bakanı Ayalet Shaked da “ittifak izin üzere Meclise sunulmazsa hükümette aleyhte oy kullanma” tehdidinde bulundu.

Sağcı ihtilaf kanadında kayran düzlük Dini Siyonizm Partisi yöneticilerinden Itamar Ego Gvir da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Lapid’in satacak benzeri şeyi bulunmayan, bu yüzden seçimlerde bire bir muvaffakiyet ahzetmek amacıyla ülkeyi satıyor. Ona bunu vermeyeceğiz, Lapid’i çalmak amacıyla Erdemli Mahkeme’ye istida sunacağım.” ifadelerini kullandı.

İsrail’birlikte daraltılmış kabinenin ferda anlaşmayı görüşmesi ve peşi sıra üstelik anlaşmanın hükümette oylamaya sunulması bekleniyor. İsrail siyasetinde anlaşmanın onay amacıyla Meclise getirilip getirilmeyeceği tartışması ise devam ediyor.

İsrail Başbakanı Lapid, bugün İsrail ile Lübnan’ın bahir sınırlarının çizilmesi üzerine anlaşmaya vardıklarını bildirmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı da İsrail ile bahir sınırı çizimi müzakerelerinde arabulucu konumdaki ABD’nin gönderdiği sonuncu inikat tasarısında Lübnan’ın bütün haklarının korunduğunu açıklamıştı.

Anlaşmayı kimin onaylayacağı tartışması

İsrail’üstelik 1 Kasım’dahi yapılacak seçimler nedeniyle anlaşmayı kimin onaylayacağı yönünde tartışmalar yükselmişti.

Lapid hükümeti, anlaşmayı kabinede oylamaya hazırlanırken aykırılık anlaşmanın onay amacıyla Meclise getirilmesi gerektiğini savunmuştu.

İsrailli salim görüşlü sivil topluluk kuruluşu Lavi dahi Lübnan ile deniz sınırı anlaşmasının Meclise sunulması talebiyle İsrail Erdemli Mahkemesi’ne başvurmuştu. Faziletli Duruşma da hükümetten, Lavi’nin dilekçesine, İsrail’deki yasama kurulu seçimlerinden 4 çevrim önceye balya mevrut, 27 Ekim’e kadar cevap vermesini istek etmişti

Likud Partisi lideri Netanyahu ise seçimleri kazanması halinde anlaşmayı iptal edeceğini açıklamıştı.

İsrail ile Lübnan arasındaki bahir sınırı anlaşmazlığı

İsrail ile Lübnan beyninde tahminî 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki talih de bu bölgenin kıta sahanlığında adalet argüman ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı temel bölgesinde meydan aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor.

ABD’li diplomat Amos Hochstein’ın arabuluculuğundaki müzakerelerde 2 Ekim’dahi sona gelinmişti. Lübnan, 4 Ekim’dahi anlaşmada ara sıra değişiklikler rica etmiş, İsrail iki çevrim sonraları bunları reddettiğini duyurmuştu.

Son tıkanmanın ardından, Hochstein’in hafa sonu süresince taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiği ve müzakerelerde aşama kaydedildiği bildirilmişti.

Share: