Nemrut Dağı’nın eteklerindeki yaylalar ısıdam illerden gelen göçerlerin tercihi oluyor

Bitlis’in Yabani Armut ilçesindeki serin yaylalarda nazil göçerler birlik zorluklarına rağmen hayvancılığı sürdürüyor.

İlçe sınırlarındaki Nemrut Dağı, ehil olduğu akarsu kaynakları, eli nimetli otlak ve meralarının yanında temiz ve serin havasıyla özellikle Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’ndeki ısıdam illerden mevrut haddinden fazla sayıda göçebe aileye ve binlerce küçükbaş hayvana familya sahipliği yapıyor.

Dağın eteklerindeki 2 bin 600 rakımlı yaylada keçe kurarak tahminî 5 ay konaklayan göçerler, teknoloji ve toplumsal hayattan uzakta doğayla çöz içe tıpkı sahn yaşıyor.

Günün evvel ışıklarıyla yoğunluğun başladığı yaylada kadınlar sülale işlerini yaparken erkekler de hayvanların bakımıyla ilgileniyor. Henüz sonra sağımı yapılan hayvanlardan elde edilen sütle yoğurt, sadeyağ ve peynir üzere ürünler yapılıyor.

Geçen sene canlı olan kuraklığın arkası sıra bu sene yağışlarla canlanan yaylada daha ongun tıpkısı mevsim geçirmenin mutluluğunu aktif göçerler, ürünleri hem satıp hem birlikte ihtiyaçları amacıyla kapalı kışa hazırlanıyor. Yayladaki kollar üstelik ebeveynlerinin çalıştığı sırada oyunlar oynayarak eğleniyor.

“Buranın havası suyu çokça bozulmamış”

Ailesiyle Batman’ın Beşiri ilçesinden gelerek Nemrut Dağı eteğindeki yaylada nazil Abdulrezzak Azade, AA muhabirine, hayvancılığın yer tahakküm mesleklerden biri olduğunu söyledi.

Hayvanlarını 20 yıldır Nemrut Dağı eteklerine getirdiğini anlatan Serbest, “Burada çadırlarda kalıyoruz. Günde iki defa benzen sağıyoruz. Rastgele dönem benzeri işi yapıyoruz. Başka inikat kaynağımız olmadığı için mecburen bu işi sürdürüyoruz. 600 koyunum var. Yaylada 5 ay kalıyoruz. Buranın havası suyu haddinden fazla bozulmamış. İnsanlar burada mahdut çarpık çurpuk hastalanmıyor.” dedi.

“Tabiat ile iç içe varagelmek çok iyicene”

Nurullah Başıboş ise yıllardır buradaki yaylaya geldiklerini belirterek, “Tahminî 1200 efsanevi besliyoruz. Plato yaşamı mütehammil amma tabiat ile çöz içe aylamak çok iyice. Batman haddinden fazla hamam, buranın havası serin. Seçkin şeye karşın renkli tıpkı hayatımız var.” diyerek konuştu.

Geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını ifade eden Mehmet Serbest dahi mesailerinin günün önceki ışıklarıyla başladığını belirtti.

Kısaca 3 saat benzin sağdıklarını, arkası sıra hayvanları otlatmaya götürdüklerini anlatan Başıboş, “Akşam Ezanı yine getirip benzin sağıyoruz. Hayvancılık çokça el amma bayıla bayıla yapıyoruz. Yaylada gelgel serin ve verimli müvellidülhumuza var. Dönüşte ise 25 günde Batman’a ulaşıyoruz.” dedi.

Share: