Nebati’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine cevap

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Twitter hesabından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Seviye Korumalı Mevduat Hesabı’na (KKM) ilişkin yaptığı açıklama üstüne paylaşım yaptı.

KKM’nin mali istikrarı ulaşmak ve makroekonomik dengeleri takviye etmek üzere devreye alınan uygulamalardan biri olduğunu rapor ederek bu uygulamayla esas hedefleri olan mali istikrarın sağlandığını söyledi.

Bitkisel, vatandaşların tasarruflarını milli servet birimi olan Türk lirası cinsi hesaplarda tutmalarının özendirilerek döviz talebinin sınırlandırıldığını aktararak, “Uygulamayla tasarruflarını döviz yerine Türk lirası cinsi hesaplarda değerlendirmeyi tercih fail vatandaşlarımızın döviz arık değişimlerinden etkilenmemesi sağlanmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Mevduat sahiplerinin hem Türk lirası faizinden hem birlikte döviz kurundaki artıştan tıpkısı anda nema elde etmelerinin bahis konusu olmadığını belirten Bitkisel, vade sonunda kurdaki artış Türk lirası faizini aşarsa sadece kurdaki çoğalma büyüklüğünde, suratsız durumda ise yer çok yıllık yüzde 17 nema elde edildiğini anlatım etti.

“KKM uygulaması finansal istikrarın yapılış edilmesinde etkili tekellüf oynamıştır”

Bitkisel, KKM uygulamasından yararlanan vatandaşların mecmu tevdiat büyüklüğünün bankacılık sistemindeki toplam Türk lirası mevduatların tahminî üçte birine, bütün vadeli hesap hesaplarının ise yarısına yakınına ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

“‘Bir apaz insanın bundan faydalandığı’ iddiasının tersine uygulamaya vatandaşlarımızın kilolu bağlam gösterdiği açıktır. KKM uygulaması için asgari yatırım tutarı bulunmamakta, talip temas vatandaşımız bu üründen faydalanabilmektedir. Mali istikrarın sağlanması amacıyla devreye alınan KKM uygulaması jeopolitik gelişmeler ve bildirme güvenliğine ilişik yaşanan birlik sorunlara rağmen finansal istikrarın kuruluş edilmesinde enerjik alengir oynamıştır. KKM uygulamasının finansal istikrar ve makroekonomik göstergeler üzerindeki olumlu etkilerini yok farzımuhal gerçeği çarpıtmaya çalışmak kesinlikle milletimizin ortak menfaatlerini gözeten ayrımsız yaklaşım değildir. Ana tehalüf partisi umumi başkanının yıkıcı mugayeret için devlette süreklilik esastır yaklaşımına münasebetsiz, mali istikrarı ve finansal güveni zedeleyici türden düşüntülü açıklamaları her bakımdan vatanseverlikten uzaktır. Böylesi laubali ve kurgusal açıklamaları milletimizin takdirlerine bırakıyorum.”

Kılıçdaroğlu: Seviye Korumalı Tevdiat, bomba değil, atom bombası

 

Şirketlerin KKM hesaplarında gabi ahit zamanı: 87 milyarlık ödeme

 

KKM cazibesini koruyor

 

KKM ve iltihak hesaplarında biriken cirim arttı

 

Share: