Nazır Kirişci, Adana’da “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu ülkeye ‘üretmiyor’ eylemek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu, üreticinin, alın teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır.” dedi.

Kirişci, Çukurova Kalkınma Ajansında planlı “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, ekilmeyen alanların üretime geçirilmesini teşvik ettiklerini söyledi.

Bu konudaki çalışmaların yıpranmamış uygulamalarla süreceğini tabir fail Kirişci, “Mülkiyet hakkı ile tasarruf hakkını birbirinden ayıran, para sahibini mağdur etmeden, kişi arazisine ahali koymadan amma buranın kullanımıyla ilgilendiren hususu tıpkı düzenleme çerçevesinde sıkı düzen altına alıyoruz. Benzeri şekilde, ister irsiyet anlaşmazlığı nedeniyle gerekse birlikte kırsaldan kente göç etmiş ama geriye dönüp tarlasıyla, bağıyla, bahçesiyle ilgilenmeyen vatandaşlarımıza, bu alanlarda şayet 1 yıldan fazla üretim faaliyetleriniz olmazsa biz bu alanları oradaki rayiç karşılık üzerinden kiralayacağız. Bu isticar neticesinde oluşan yerey portföyünü oradaki üreticilerle paylaşacağız. Onlar üstelik buralarda üretimlerini yapacak, tığ üstelik döneceğiz servet sahibinin namına kira bedelini yatırmış olacağız. Sonunda icap kalıtım lüzumlu kırsaldan kente barhana eliyle şu anda ekilemeyen bütün alanları o tıpkısı yıldan ahir süreçte müstakil suretle değerlendirilen alanlar haline getirmiş olacağız.” diyerek konuştu.

Kirişci, stratejik tarım ürünlerinin yetiştirilmesinin önemini anlatarak, “Buğdayda kendimize yeterliliğimiz hamdolsun bu sene yüzde 102’ler düzeyinde. Rüşvet, çavdar, yulaf, tritikale kabil ürünlerle ait de… Özellikle günebakan konusunda bu sene üretimimiz, güzeşte yıla göre hem iklimsel etkilerden hem de vatandaşımızın ilgisinden ufuk benzeri miktar daha efdal olacak inşallah.” dedi.

Ayçiçeğinde gümrük vergisi oranının artırılması

Ham ayçiçeği yağı ithalatında makbul gümrük vergisi oranının yüzde 10’a yükseltildiğini anımsatan Kirişci, şöyle devam etti:

“Hamdolsun, buğday, arpa, mısırla ilgilendiren açıklamış olduğumuz fiyatlar bölgedeki ve ülkedeki bütün üreticilerimizin memnuniyetine muhatap olmuştu. Gine bu kesim üzere de cesim olan ayçiçeği üstüne geri gece itibarıyla fiyatlardaki gerilemeyi dikkate alarak biz, burada yüzde 10’luk ayrımsız hele kabak yağına, çekirdeğin kendisine değil ithalatta yüzdelik 10’luk bire bir gümrük vergisi getirdik. Bu gümrük vergisiyle içerideki üreticilerimizin dahi mağdur edilmemesi ve ayçiçeğini değerinde pazara sunmalarına de imkan sağlamış olduk. İnşallah bunun olumlu neticelerini gelişmemiş sürede de görmüş olacağız.”

Kirişci, tarımın, dış ticaret açığı verilmeyen önemli sektörlerden olduğunu rapor ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım sektöründe 6,5-7 milyar dolarlık fazlamız var. İhracatın ithalatı gelecek oranı yüzdelik 128. en son verilere göre söylüyorum, bizim ihracatımız, dolayısıyla üstelik ihraç ettiğimiz ülkeleri doyuran benzeri üreticimiz var. Bu ülkeye ‘üretmiyor’ emretmek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu üreticinin, karşı teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır. Bunu bire bir meslek insanı, vatandaş, Tarım ve Orman Bakanı namına katiyen akseptans etmiyorum. Bu ülkenin üreticisi, pandemide kişi emsalleri evlerinden çıkmazken ‘Yarayışlı ego tarlaya, kaplumbağa, bahçeye gideceğim, ahırda, kümeste özlük faaliyetlerimi sürdüreceğim’ demiştir, adeta Kovid-19’a yer okumuştur ama üretim faaliyetlerini sürdürmüştür. Dolayısıyla üretmeye devam eden bu üreticiye bizim tek şekilde geçersizlik yapmamamız gerekir.”

Üretim planlaması yapılacağını vurgulayan Bakan Kirişci, planlamada yerey kabiliyeti, abuhava değerleri, aksata şartları ve endüstri altyapısı kabil haddinden fazla sayıda etkenin dikkate alınacağını aktardı.

Planlamanın “cıvıl cıvıl” uyumlu olacağını dile getiren Kirişci, “Işlek uygulamada alana ne ekebileceğini, ekmeyeceğini yetiştirici görecek. Uzak mı bu? Yararlı. İnşallah 1 Ekim’da ÇKS işleyişinin e-Heybet üzerinden yürütülmesi dijitalleşme ve vatandaşa konfor mizan namına nasıl aynı adımsa, aynı şekilde bizim atacağımız bu adımla birlikte üreticimizi kıygın etmeden, sıkıntıya sokmadan onun üretmesini sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

Kirişci, müstahsil için geliştirilen Dirimlik Siper Sigortası’nın Konya’da uygulanmaya başlandığını anımsatarak, bunu destekleyeceklerini vurguladı.

“Şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz aynı husus yok”

Dünyada, doğal gaz, mazot ve basılmış kadar girdilerde artma olduğunu söyleyen Bakan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın belki de halen en haleldar katıksız gazını alıyoruz, akaryakıtla ilişik umumi adına acun fiyatlarıyla paralel gidiyor. Rusya ve sair ülkelerle olan ilişkilerimizden belde dahi şanslı olan ülkelerden birisiyiz. Antalya’daki turizmciler, can başı 580 avro veren Almanya’nın zat ülkesinin dışına çarpmak istediği Almanları, Hollandalıları, Belçikalıları, Fransızları bekliyorlar. Bu ülkede insanlarımızın hakeza ayrımsız kaygısı, endişesi var mı? Hamdolsun namevcut. Tıpkısı pandemide olmadığı kadar. Şu anda bile hiçbir şeyin eksikliği yok. Bize, geldiğimiz günlerde ayçiçeğiyle ilgili ufak tıpkısı manipülasyon yapmaya kalktılar. Onlar de muktezi cevabı aldılar. Şu anda, ‘şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz her madde yok.”

Ecrimisille üretime düzenleme getirilecek

Kirişci, ecrimisil yöntemiyle istihsal yapanların üstelik desteklerden yararlanmasını hedeflediklerini belirterek, “Ecrimisil ile üretim fail kardeşlerimiz var. Bunlar, Rençper Anahtar Sistemi’ne giremedikleri için desteklemelerden yararlanamıyorlar. Biz, Meclisin açılışıyla, bir değişiklikle inşallah ‘bakanlığımızın gelişigüzel kaydı dikkate alınarak’ diyerek düzenlemiş olacağız. Bu üstelik bence üreticilerimiz adına makro aynı yarar olacak.” dedi.

Türkiye’nin su ürünleri ihracatına üstelik değinen Kirişci, “Su ürünleri denilince vaktiyle gülüp geçilirdi. Bugün 1,4 bilyon dolarlık 2021 yılı ihracatı, 200 milyon dolarlık ithalatı, açık kendisine de 1,2 bilyon dolarlık fazlası olan aynı departman. 2022 üzere hedefimiz 1,5 bilyon dolar, 2023 amacıyla ise 2 milyar dolarlık aynı hedefi öngörüyoruz. Bu tahammülfersa ayrımsız erek. Düne göre bugünkü geldiğimiz bekçi haddinden fazla balaban.” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Adana Çitçiler Birliği Başkanı Mutlu Akıllıcasına, Nazır Kirişci’ye ihracatına başlanacak limonlardan dürü etti.

Basına sınırlı devam eden toplantıya Vali Süleyman Elban, Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcıları İbrahim Yumaklı ve Veysel Tiryaki ile DOĞRU Parti Adana Saylav Abdullah Akıllıca birlikte katıldı.

(Bitti)

Share: