Nazır Birim Kirişci, hayvancılık destek ve karkas gurur fiyatlarını açıkladı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Türkiye genelinde hayvan başına 370 teklik olan buzağı desteğini 500 liraya yükselttiklerini, bakanlığın müstahsil bölgesi olarak belirlediği 22 ilde yetiştiricilere buzağı başına 900 liralık ifa yapacaklarını söyledi.

Kirişci, Celal Akarsu İşleri 24. Bölge Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda düzenlenen Tarım Göz Temsilcileri Toplantısında, hububat koridorunun dünyaya kattığı önemden bahsetti.

Yapılan tahıl koridoru anlaşmasıyla Türkiye’nin toptan tıpkısı aktör konumunu ortaya koyar hale geldiğini ifade fail Kirişci, “Imdi tanklar, toplar ve tüfekler birlikte zaman zaman ara sıra ürünlerin karşısında diz çöktü. Neyin önünde, gıdanın uğrunda diz çöktü. Tarımın önünde diz çöktü. Tarım hepsinin önüne geçti.” dedi.

“Bu sene ki ödeneğimiz 39,2 milyar teklik”

Kirişci, ülkede üreticilerin ürettikleri ürünlerden bilgisiz olan evet de bunu isteyerek kendisine görmezden mevrut çevrelerin bulunduğunu, seçkin şeye rağmen müstevli süreci birlikte karışma doğmak amacıyla Türkiye’da tarımsal üretimin bitmeme ettiğini vurguladı.

Global aktör olmanın gereklerini, tarımda üstelik elan şişman olmanın şartlarını oluşturup buna göre bile defa yürünmesi gerektiğini anlatım eden Kirişci, şöyle konuştu:

“Bu anlamda bu yıl ki ödeneğimiz 39,2 milyar lira. Bu hoppadak bizim verdiğimiz tarımsal destekler. Yani Tarım Bankasının liyakatsiz faizli emniyet verdiğini düşünün. Yüzdelik 80 şişkinlik olan ayrımsız ülkede muvaffakiyetsiz faizli size yüreklilik veriliyor. Bu kredinin sübvansiyonu ayrımsız şekilde bir destek değil midir? Olur destektir. TMO arpa desteği verdi, savsaklamak yapımı üzere, un sanayisine sübvansiyonu için buğday verdi. Onlar üstelik onu un yaptı, unu götürdü fırıncıya verdi. Burada birlikte bire bir tutma var. Burada da gene TMO’nun yüklendiği aynı finansal denge var. Bu yüklerin hepsini tıpkısı topladığınızda ağırbaşlı manada ayrımsız bindi vermiş oluyoruz. Bu desteklerin durumunda, anlamlı ve yetiştirici tarafından dokunaklı manada hissedilebilir olması gerekiyor. Şayet hissedilmiyor ise o devir tığ zat sistemimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Madem global benzeri aktör olacağız bunları dahi yerine getirmemiz gerekiyor.”

Şehir tarımının önemine dikkati çekici Kirişci, Kars örneğini vererek, yemeden içmeden burada hayvancılık yapmanın yeterli olmayacağını belirterek, bitkisel üretim alanında birlikte kentlerin kendini kanıtlamak zorunda olduğunu belirtti.

Krişci, sertifikalı üretimin önemini vurgulayarak, “Sertifikalı tohumluğun yaygınlaşmasını istiyoruz. Sertifikalı tohumluk 20 yılda 13 hatim çoğalma göstererek 215 milyon dolar kabil tıpkısı dirimlik edilmeye başlanmış. Bu anlamda 24 liralık olan buğday, rüşvet, çavdar, yulaf, çeltik kabil tohumlar amacıyla bu desteği dekar başına 50 liraya çıkardık. Yüzdelik 108’lik benzeri artım gerçekleştirdik.” dedi.

2022 hayvancılık destekleri anlaşılan oldu

Bakan Kirişci, 2022 yılı tutma kararnamesi kapsamında, şu bilgileri verdi:

“Türkiye genelinde hayvan başına 370 teklik olan buzağı desteğini 500 liraya yükseltiyoruz. Buna arttırma namına, Antrparantez Türkiye genelinde protez tohumlamadan doğan buzağılara ilave 200 lira ödeyeceğiz. Bakanlığımızın yetiştirici bölgesi kendisine belirlediği, Kars’ın de bulunduğu 22 ilde buzağı başına ilave 100 liralık olan desteği yüzde 100 artırarak 200 liraya yükseltiyoruz. Yani 22 ilde yetiştiricilerimize buzağı başına 900 teklik ödeyeceğiz. Türkiye genelinde küçükbaş derinti izam desteğini 125 liradan 200 liraya çıkarıyoruz. Türkiye genelinde derinti yöneticisi desteğini, derinti yöneticisi falanca mı olsak. Güdücü demeyelim. Çoban dediğimizde insan inciniyor. Derinti yöneticisi diyelim. Yüzde 100 artırarak pres başına 6 bin liradan 12 bin liraya çıkarıyoruz.”

Karkas alım fiyatları açıklandı

Karkas maliyetleri ve piyasadaki kıymet gelişmelerin Deri ve Süt Kurumu marifetiyle sürekli takip edildiğini anlatan Kirişci, dana karkas gelgel fiyatlarının akıbet iki gündür sukut trendine girdiğinin gözlemlendiğini belirtti.

Artışları açıklayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Dana karkas kurum fiyatlarını kilogram başına 2 teklik artırılacaktır. Prim ve desteklerle alay malay dana karkasın kilogramını 94 liraya satan besiciler, bu çoğalma ile gelişigüzel 96 liraya satabileceklerdir. Balkı olsun. Et ve Süt Kurumu üstelik bu tutardan gurur yaparak fiyatların maliyetlere bakarak oluşmasına ulama sağlayacaktır. Küçükbaş hayvancılıkta ise mera dönüşleri dercetmek üzeredir. Bu kapsamda birlikte kuzu karkas gurur fiyatlarımızı 2 liralık artırıyoruz. Böylecene, kuzu karkasın kilogram gurur fiyatı 90 liradan 92 liraya çıkmaktadır. Müstahsil kardeşlerimizin cebin terine ve emeğine sahip çıkmak adına dönemsel olarak bu nev iyileştirmeleri yapmaya devam edeceğimizi özellikle ifşa etmek istiyorum.”

Icra Vekili Kirişci’nin konuşmasının ardından güruh basına kapalı bitmeme etti.

Share: