Nazilli’de Yengi Bayramı’nın 100. sene dönümü kutlandı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. sene dönümü nedeniyle kutlamalar düzenlendi.

Nazilli İstasyon Meydanı’nda mevcut Atatürk heykelinin önünde çelenklerin sunulmasının peşi sıra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tebrik kartı töreni Kaymakamlık makamında tebrikat töreniyle serencam buldu.

Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy ve Atatürk Ortaokulu’nun ocak sahipliğinde başlayan törenler önce yerine İstasyon Meydanı’nda gerçekleşti. Törene Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy’un yanı sıra Şehremini Kürşat Engin Özcan, Cumhuriyet Altını Savcısı Saliha Altıntaş, Pahal Ukubet Mahkemesi ve Hak Komisyonu Başkanı Memduh Yalvaç, Nazilli İlçe Emniyet Müdürü Serhat Saika, Nazilli İlçe Güllabi Komutanı Ilçebay Caner Özkul, Kurnaz Kıdemli Yüzbaşı Bahattin Kalp, Askerlik Yazıhane Başkan V. Per. Atğm. Batuhan Dinçel, siyasal partilerin temsilcileri, muhtarlar, STK temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

“Türk ordusunun mensubu olmaktan alım duyuyorum”

saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra günün medlul ve önemine ilişkin konuşan Askeriye Ofis Başkan V. Per. Atğm. Batuhan Dinçel; “Zaman, kişizade Türk milletinin ve onun bağrından sâdır yiğit Türk ordusunun, arz heybetli zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferinin 100’üncü sene dönümünü kutlamanın rast çekicilik ve sevincini yaşamaktayız. Bu galibiyet; Ulu Önder ve ebedi Serdar Atatürk’ün önderliğinde, çelikleşmiş ayrımsız milli irtibat ve kardeşlik ruhu içerisinde, dünyanın sunu aktif ordularına cebin elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan tıpkısı milletin, sarsılmaz azim ve inancının zaferidir” diye Türk tarihine zer harflerle yazılmış olan bu zaferin 100. sene dönümünde böyle aynı milletin ve onun bağrından sâdır Türk ordusunun mensubu olmaktan gurur duyduğunu anlatım etti.

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen törenin arkası sıra tören düzeni üyeleri vasıtasıyla Detaylı Çarşı’da vatandaşlara mefret Türk bayrağı dağıtıldı.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti sürgit ölümsüz kalacaktır”

Başta Nazilli kalkmak amacıyla bilcümle Türk milletinin 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı kutlayan Komutan Özcan; “Zaman bu topraklarda yaşıyorsak, ezanımızı dinleyip namazımızı kılabiliyorsak, bayrağımızı hürce dalgalandırabiliyorsak, Türkçemizi özgürce konuşabiliyorsak koca ecdadımız sayesindedir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları almak için cümle kahramanlarımızın ruhları pürneşe olsun. Türk milleti kendilerine minnettardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birlikte söylediği kabil Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet kalımlı kalacaktır” dedi.

“Coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz”

Ilçe makamında planlı tebrikat töreninde tebrikleri kabul fail Kaymakam Arısoy ise “Nazik önderimiz Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Samsun’a kadem basmasıyla başlayan Milli Savaş, Sakarya Düz Muharebesi’yle bu arada, 26 Ağustos’ta başlayan Şişman Taarruzla gelişigüzel Dumlupınar’da, 30 Ağustos’ta neticelenen nazik zaferle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin esas taşları atılmıştır. Kasırga içerisinde bugünü kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Özellikle Başkomutan Mustafa Eksiksizlik Atatürk almak için bütün ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum” dedi. – AYDIN

Share: