Mutedil ve Şark Karadeniz’de “19 Ilkgüz Gaziler Günü” törenleri

Trabzon, Kargaşa, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Hedef Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Seyyah Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende mütekellim Gezici Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette benzeri henüz muharebe olanaksız. Amma olursa da 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Cıvıl Cıvıl

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kalaba Şubesi Başkanı Mehmet Mualla Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Delimsirek ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Idarehane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende Ilbay Sonel, günün fehva ve önemini belirten meşveret yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Zinde Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Miralay Zekeriya Kele ile gayrı tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün meal ve önemini tamlayan müşavere yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Koçak okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgilendiren istişare yaptığı törene, Ilbay Kemal Çeber, Şehremini Rahmi Mütehammil, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Yüce Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ile farklı ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmayan Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden temas türlü girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Doruk, “Bu nedenle eren milletimiz, güneş boyunca bağımsızlık ve istikbalinden asla taviz vermemiştir. Sunu edisyon şerait altında bile kutsi bildiği umum değerlerine sahip çıkmıştır. Bu anlayışla debi eden kahramanlarımız, canından çekilmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini gider etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Şehremini Demirhan Elçin, İl Inanma Müdürü Sinan Erge, İl Bitirmiş Komutanı Cingöz Miralay Yıldırım Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, alım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: