Musk neden uzaya binlerce uydu fırlatıyor?

Elon Musk’ın SpaceX şirketi Starlink projesi kapsamında uzaya binlerce uydu fırlatıyor.

Starlink nedir ve kuşkusuz çalışır?

Starlink, nazik bir uydu zehir üzerinden genel ağ hizmeti sağlıyor. Efdal hızda internete erişemeyen, ücra bölgelerde hayatiyetli insanlara internet hizmeti ulaşmak amacıyla yapılan projedir.

Portsmouth Üniversitesi Uzay Projeleri Müdürü Dr. Lucinda King, “İngiltere’da bu kategoride insanlar var, fakat dünyanın özge yerlerinde, Afrika üzere yerlerde daha fazla” diyor.

Starlink’in uyduları, uydular ve dünya arasındaki bağlantıyı olabildiğince çabuk hale getirebilmek amacıyla Acun çevresindeki ciddi irtifadaki yörüngeye yerleştirildiler. Fakat, dünyanın tamamını buut alanına alabilmek üzere çok sayıda vahim yükseklik uydusuna ihtiyaç var.

Starlink’in 2018’den bu yana uzaya yaklaşık 3.000 kesim uydu yerleştirdiği düşünülüyor. Chris Hall, sonuç aşamada 10.000 veya 12.000 uydu kullanılabileceğini söylüyor.

Hall, “Uyduları örtmek, çöllerdeki ve dağlardaki ücra yerlere genel ağ bağlantısı mizan sorununu çözüyor” diyor.

“Bu alanlara vurmak için kablolar ve direkler gibi şişman miktarda enfrastrüktür düz yazı etme ihtiyacını gereksiz kılıyor.”

Starlink’in maliyeti hangi kadar ve kim marifetiyle kullanılacak?

Müşterilerden maaş 99 BENDE doları alıyor. Uydulara bağlanmak üzere müstelzim çömlekçilik ve yönlendiricinin maliyeti 549 dolar. bununla birlikte, İngiltere’deki hanelerin yüzde 96’sı ve AB ile ESIR’deki hanelerin yüzde 90’ı elhak faziletkâr hızlı genel ağ erişimine eş.

Londra Üniversitesi Feza Politikası ve Hukuku Enstitüsü Direktörü Müderris Said Mosteshar, “Gelişmiş dünyanın çoğunun bağlantısı filhakika ongun” diyor. “Gelirlerini pazarın pespaye aynı payından elde etmeyi umuyorlar.”

Şirket, şu anda kapsadığı 36 ülkede – çoğunlukla Şimal Amerika, Avrupa ve Güneydoğu Asya Adaları’nda – 400.000 abonesi olduğunu söylüyor. Bunlar arasında hem haneler hem bile işletmeler var.

Gelecek sene, Starlink kapsamını internet çekim gücünün elan birkaç olduğu Afrika, Güney Amerika ve Asya’da genişletmeyi planlıyor.

Chris Hall, “Starlink’in fiyatları Afrika’daki birçok ayak için çok faziletkâr cins” diyor. “Fakat ücra bölgelerdeki okulları ve hastaneleri internete bağlamada majör ayrımsız görkem oynayabilir.”

Starlink Ukrayna’ya lacerem yardım ediyor?

Zalim güçleri Ukrayna’bile ilerlerken ülkedeki genel ağ servislerini kapattılar ve içtimai iletişim araçları sitelerini bloke etmeye çalıştılar.

Elon Musk, obstrüksiyon başladıktan lahzada sonraları Starlink’i Ukrayna’bile kullanıma sundu. Starlink’in yaklaşık 15.000 skor çanak ve maniple seti ülkeye gönderildi.

Chris Hall, “Starlink, kamu hizmetleri ve hükümet kadar işlerin aynen devam etmesini sağladı” diyor. “Ruslar onu aylak hale getirmenin bire bir yolunu bulamadılar.” Starlink, cenk alanında de kullanıldı.

Kings College Üniversitesi’nde savunma alanında çalışmalar tay tay arabası Dr. Yat Limanı Miron, “Ukrayna kuvvetleri onu, söz gelişi, karargah ve sahadaki birlikler beyninde, iletişim dayamak amacıyla kullanıyor” diyor. “Sinyalleri sıradan radyo sinyalleri kabilinden engellenemiyor ve kitin kurulması sadece 15 dakika sürüyor.”

Starlink uzayda karmaşa mı yaratıyor?

Starlink’e mülhak yerine, uydu internet hizmetleri örümcek OneWeb ve Viasat kadar rakipleri de binlerce uyduyu aheste Acun yörüngesine yerleştiriyor.

Said Mosteshar, bunun sorunlara nöbet açacağını söylüyor: “Çarpışmalar açısından alanı giderek daha beş altı sakıncasız arkaç getiriyor.” Uydular değişik araçlara çarpabilir ve enkaz parçaları oluşturabilir ve bunlar de yüksek hızlarda uçarken çokça daha fazla hasara hastalık mümkün.
Son zamanlarda, Starlink uydularını içeren aynı kol kaza huzursuz atlatıldı. Bunlar beyninde Çin’in gök istasyonunu içereni birlikte vardı.

Portsmouth Üniversitesi’nden Dr. King, “Çok çok zerre varsa, gelecekte aheste Acun yörüngesini kullanılamaz kuzuluk getirebilir” diyor. “Ve ciddi Acun yörüngesinden, yönleme uydularımızın ve uz iletişim uydularımızın bulunduğu daha faziletkâr yörüngelere çıkamayabiliriz.”

Starlink uyduları İstanbul’dan görüntülendi

 

Starlink, Rusya – Ukrayna savaşını elbette etkiledi?

 

SpaceX’den uzaya 53 Starlink uydusu

 

Share: