Mürsel Alban’dan Nazır Kirişci’ye: “Gece Yangına Müdahale Fail Helikopterlerin Illet Sözleşmeleri Bitti ve Gönderildi”

CHP Muğla Saylav Mürsel Alban, Muğla’nın Marmaris ilçesinde cemaziyelevvel öğle saatlerinde çıkan ve tahminî 19 saat bilahare kontrol altına alanın yangına akşam görüşlü helikopterlerin müdahale etmediğini söyledi. Alban, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye, “Marmaris yanarken ormandan sorumlu Bakan, hususi jetle Adıyaman’da ne işin var? Neden programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Ateş mahalinde şu zaman ki var Orman namına? Geceleyin yangına engelleme eden helikopterlerin neden sözleşmeleri bitti ve gönderildi” diye niteleyerek sordu.

Marmaris’in Yalancıboğaz mevkiindeki kızılçam ormanında, cemaziyelevvel saat 12: 30 sıralarında yangın bundan sonra. Çığlık rüzgar nedeniyle alevler bölgede kolaylıkla yayıldı. Yangına 14 uçak, 35 helikopter, 83 arazöz, 5 gelişim makinesi ve 714 orman işçisi engelleme etti. Coşkunluk 19 saat sonraları, bu sabah saatlerinde arama altına alındı.

Hararet sürerken bölgede inceleme özne CHP Muğla Mebus Mürsel Alban, yangına gece havadan engelleme edilmediğini istikbal sürdü.

“GECELEYIN YANGINA ENGELLEME EDEN HELİKOPTERLERİN BOZUKLUK SÖZLEŞMELERİ BİTTİ VE GÖNDERİLDİ”

Alban, mazi geceleyin ateş bölgesinde yaptığı açıklamada, “Bir şeyi düşkünlük ediyorum; Marmaris yanarken ormandan mesul Nazır, hususi jetle Adıyaman’da ne işin var? Illet programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Cuşiş mahalinde şu an ki var Orman yerine? Bu yangını sönüm ile mücadeleyi kimler veriyor? Akşam yangına engelleme eden helikopterlerin sebep sözleşmeleri bitti ve gönderildi? Marmaris hala abuhava namına çok yunak. Cuşuhuruş sezonu bitmeme ederken bu helikopterler illet gönderildi? Bunu zül ediyorum. Siz özel tepkili uçak bulup Adıyaman’a gitmeyi ve o hususi jetin ücretini karşılamayı biliyorsunuz ama tün yangına engelleme edecek helikopterleri ücretlendirip burada sezonun sonuna büyüklüğünde bekletmiyorsunuz” diyerek Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’yi eleştirdi.

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ YANGINA HAVADAN HİÇBİR ENGELLEME YOK”

Yangına geceleyin alarga engelleme olmadığını belirten Alban, “Bu büyüklüğünde orman yandı. Çıkıp kalem kavgası adına bize cevap verdiniz. ‘Şu kadar helikopter, şu kadar tayyare var, yangına engelleme ediyor.’ Soruyorum Sayın Nazır, şu zaman saat 23: 50. Şu an açıktan bir tane engelleme var mı? Yangına engelleme ediliyor mu? Gördüğünüz üzere yangına havadan hiçbir engelleme bulunmayan. Karadan, buralar doğrusu sert yerler olduğu amacıyla yemeden içmeden yerleşme alanlarına gelmesin diye hazırlık alınmış bekleniyor” dedi.

“ŞU AN ORMANLAR KİM TARAFINDAN KORUNUYOR”

“Bu ormanları şu anda kim koruyor” diye niteleyerek soran Alban, “Ormanların bekçisi var mı? Yoksa ayrılan vekil kabil, ‘Ormanda tıpkı bir tane sigara dumanı tütse biz MOBESE’birlikte izliyoruz, görüyoruz’ dediniz, ama tehlikeli bütçeler harcayıp o sistemin çalışmadığı açık bire bir şekilde ortaya bundan sonra. Bunu sabık yıl Muğla’da yaşadık. Sistemin çalışmadığını siz birlikte anlattınız. Şu zaman ormanlar kim vasıtasıyla korunuyor? Bu yangınlar sebep çıkıyor” diye konuştu.Share: