Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’a Gönderdiği Tohumlar Savuşturmak Oldu

TACETTİN DURMUŞ

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin sabık yıl akıbet 60 yılın bildirme nazik kuraklığının yaşandığı Kars’ın Susuz ilçesine gönderdiği tohumlardan elde edilen buğday, evvel un sonradan savuşturmak oldu. Susuz ilçesini mülakat eden Muratpaşa Şehremini Beklenti Tevazulu, “Gelecekte, benim hayalimde, bilcümle topraklarının tamamını eli nimetli ayrımsız şekilde eken tıpkısı Türkiye var. Kendi buğdayı ve kişi melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin değme tarafını ekebilen tıpkısı Türkiye, ayrıksı benzeri kırat demektir. Tekrar enerjide da zat enerjisini üreten bire bir Türkiye hayalim var. Bu da mümkündür” dedi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Tevazulu, mazi Antalya Kars-Ardahan- Iğdır Firez ve El Birliği Derneği Başkanı Ferhat Cemtosun ve yönetim kurulu üyeleri ile alay malay Kars’ın Susuz ilçesine gelerek, güzeşte yıl ilçeye gönderdiği tohumlardan yapılan örgensel ekmeği tattı. Tevazulu, henüz sonra üstelik kendisi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer vasıtasıyla ilçeye gönderilen tohumların öğütüldüğü değirmeni mülakat etti. Susuz’dahi davul zurna eşliğinde kaymakamlık halkı vasıtasıyla karşılanan Komutan Tevazulu ve Cemtosun, Belediye Reisi Oğuz Yantemur’u başarılı çalışmalarından ortalık kutladı.

“TOHUMLA İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VARDI”

Yerel şair Mustafa Ahmetoğlu, verdiği destekten ortalık Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a yazdığı şiir okuduktan bilahare, nisan ayında toprakla buluşturulan tohumlardan üretilen buğdayla yapılan ekmeği izaz etti. Başbuğ Uysal, kendisine izaz edilen ekmeği tadarak örgensel tohumun önemine dikkat çekti. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, İzmir Şehremini Tunç Soyer’in ‘Başka Benzeri Tarım Mümkün’ projesi ile gelişigüzel, Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’da toprakla buluşturduğu tohumların ekmeğe dönüştüğünü söyledi. Toraman, Oğuz Yantemur’un özel çabaları sonucunda esas adı ‘Cilavuz’ olan ilçede başlattığı mücadelenin son verdiğini da belirterek, Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Uysal’a teşekkür etti.

Susuz Şehremini Oğuz Yantemur birlikte ilçesini ülfet eden Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Tevazulu, Antalya Kars-Ardahan-Iğdır Kültür ve El Birliği Derneği Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyelerine teşekkür ederek şunları söyledi:

“Başkanımızı burada başlamak bizi onurlandırdı. Tığ, o süreçte iki sene kurak zaman geçirdik. Tohumla ilişkin sıkıntımız vardı. Bir Nice CHP’li belediyelerimizi mülakat ettik. Bunlardan birisi bile Muratpaşa Belediyemiz idi. Antalya’ya gittik ve bizi çok fena hâlde aynı şekilde ağırladılar ve ilçemize döl yardımında bulundular. Antrparantez İzmir Şehremini’mız Bronz Soyer’in da çok şişman emekleri oldu. Çokça eli nimetli bire bir yıl geçirdik. Susuz, tohumun arz aşkın olduğu kaymakamlık oldu. Bu tohumların ayrımsız kısmını seneye yine çiftçimize bozdurmak için et kafalı aldık. Önümüzdeki sene bu işi henüz adamakıllı ayrımsız şekilde bitmeme ettireceğiz. Tabii ki diğer belediyelerimizden birlikte bindi isteyeceğiz. Kışın çocuklarımız yatağa açgözlü girmeyecek. Hayvanlarımızın dahi ihtiyacını karşıladık. karınca kaderince vatandaşımıza katkı sunduk. İlçemiz hayvancılıkla uğraşıyor ve gelir kaynağımız da rençperlik üzerinedir. Bunu daha bile geliştirmemiz gerekiyor. Belediyecilik hizmetlerimiz beyninde bu desteklerde olmalıdır. Başbuğ’ımıza ve Muratpaşa ilçemize, verdiği desteklerden yağlık ilçem adına çok teşekkürname ediyorum.”

“HAYALİMDE HEP TOPRAKLARINI EKEN BİR TÜRKİYE VAR”

Muratpaşa Şehremini Beklenti Tevazulu de şunları söyledi:

“Gelecekte, benim hayalimde, bütün topraklarının tamamını artağan ayrımsız şekilde eken bire bir Türkiye var. Öz buğdayı ve kişi melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin değme tarafını ekebilen bire bir Türkiye, eksantrik tıpkısı düzem demektir. Esasen enerjide de kişi enerjisini üreten tıpkısı Türkiye hayalim var. Bu dahi mümkündür. Bunun dahi tekniği, altyapısı, madeni ülkemizde mevcuttur. Hayalimiz budur. Hayalimiz çocuklarımıza, torunlarımıza dair, memleketimizin geleceğine yöneliktir. Hayalimiz olmasa bu işlerle uğraşmayız. Sizlere ufak tıpkı katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize. Elimizden geleni her antlaşma yaparız.

“KARS’TA BUĞDAY YETİŞMİYORSA BU TAMAMEN TÜRKİYE’MİZİN SORUNU EVET”

Şayet Kars’ta buğday yetişmiyorsa bu, ağiz ağiza Türkiye’mizin sorunu tamam. Eğer Kars’ta tohumluk buğday namevcut ise bu, Türkiye’mizi açgözlü bırakabilecek ayrımsız problemdir. Bu duyarlılıkla bütün Türkiye’miz tıpkı bütündür. Buradaki çiftçimiz, insanlarımız üretecek ki Ankara, İstanbul, İzmir ve İstanbul’birlikte bizler atlatmak yiyelim. Bu anlayıştan hareketle geçmiş senelerde yaşanan kuraklıktan kıran karınca kaderince bu bölgemize tohumluk buğday yardımında bulunduk. Demin bunların ekmeğe dönüştüğünü iletilmek, bölgede üretim rekoltesinin yükseldiğini temizlemek, baştan üretimin kan aldığını sarmak düş ve saygınlık vericidir. Fakat hep Türkiye, sunu eli nimetli topraklarını, yer mübarek şekilde özlük ürettiği deva, matbua ve kendi ürettiği tohumla ekip biçmediği sürece bütün bu teessürat tamam. Bilcümle Türkiye’nin planlanması geçişsiz. Bilcümle Türkiye’nin çokça ongun yönetilmesi ve üretime karışma edilmesi lazım. Bu, azık güvenliğini sağlayacak, gelecek nesillerimize güvence sağlayacak, çokça makro. Kars’taki üreten, karşı teri döken, gelip burada değirmende saçlarını ağartan kardeşlerimizle bile kucaklaşma imkanı bulduk.”Share: