Munzur Çayı’nın kıyısında oba kampı keyfi

Tunceli’nin Ovacık ilçesine gelen tatilciler, Munzur Çayı’nın kıyısında deri kampı yaparak natürel güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfu su bulunan 1500 rakımlı ilçe, saf güzellikleriyle yerel ve ecnebi turistleri ağırlıyor. Dört sezon natür ve su sporlarına müsait ortam sunan ilçede, otağ kampı alanları de son yıllarda her an yaygınlaşmaya başladı.

Kentte turistik açıdan nazik önem haiz otağ kampına mekân illerden gelen misafirlerin beraberinde yöre sakinleri bile bağ gösteriyor.

Günübirlik veya uzun kesiksiz gezi kapsamında ilçeye gelen misafirler, hele Munzur Çayı’nın kıyısında kurdukları çadırlarda tatillerini yapıyor.

Su altı canlıları, celi suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle katıksız akvaryumu yakın çayın kenarında, şehirden uzakta, doğayla iç içe ahit nâkil kamp tutkunları, dönme boyu ağaçların gölgesinde piknik yapıp, serin sularda yüzerek dinleniyor.

“Kamp yaparken yıldızları da uğraşmak çok sevinçli”

Huy tutkunu Ozan Turgut, AA muhabirine mukannen aralıklarla dinlenme kampı yaptığını ve site stresinden uzaklaştığını söyledi.

Kampta güne erken başlamanın çok dörtköşe olduğunu anlatan Turgut, “Munzur Çayı’nın kıyısında deri kurup yüzmeye gidiyoruz ve peşi sıra gelip kahvaltımızı yapıyoruz. Dönem içerisinde dinlenmek amacıyla hamak gibi çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonraları üstelik yaktığımız ateşte kumpir ve biber közlüyoruz. Kamp yaparken yıldızları da temaşa etmek haddinden fazla keyifli.” dedi.

Hatay’dan mevrut Fevzi Akşın, tatil fethetmek üzere Ovacık’ı tercih ettiğini ve buranın doğasına hayran kaldığını belirtti.

“Doğayı korusunlar”

İlçenin Güneykonak köyünde kamp alanı işleten Doğancan Varlıel, haziran ayından bu yana binlerce doğa tutkununu konuk ettiklerini ifade etti.

Varlıel, şunları söyledi:

“İlçedeki yeryüzü evire çevire aktivitelerden biri dinlenme kampı tahsis etmek. Ovacık geleceğin sunu yetişkin turizm yerlerinden biri olacak. Bura natürel güzelliğiyle ilişki çekiyor. Buraya mevrut arkadaşlardan doğamızı korumalarını istiyorum.”

“Dünyanın değme yerinden gezgin geldi”

İlçede otel işleten Suat Aziz birlikte Ovacık’ın temas mevsim binlerce ziyaretçinin yol uğrağı yeri olduğunu belirtti.

İlçenin bir nice katıksız güzelliğe eş sahipliği yaptığını dile getiren Ermiş, şöyle konuştu:

“Temas yerde gelgel çokça sıcakken Ovacık’ta insanlar yayla serinliğinde antlaşma geçiriyor. İnsanlar burada güzün fotoğraf çekiyor, kışın ski yapıyor, bahar ve yaz aylarında rafting, dinlenme kampı ve trekking yapıyor. Bu sene tatilciler ilçemize yoğun talep gösterdi ve mevsim haddinden fazla mebzul geçti. İsviçre, Almanya, Hollanda ilkin doğmak üzere dünyanın seçkin yerinden gezmen geldi. Bunun dışında elverişsiz içinden da İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Denizli kabil illerden mevrut tatilcileri ağırladık.”Share: