Muğla’da matbua denetimlerinde bin 200 kg cali gübre ele geçirildi

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yoluyla yapılan denetimler devam ediyor.

‘Tarımda Geçer Gübrelerin Ortalık Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliğinden mevrut ihbar üstüne Muğla İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri ve Asayiş Güçleri ile yapılan denetimde 1200 kg sahte matbu ele geçirildi.

Gübre Dağıtıcısı Belgesi olmayan kişiler yoluyla kamyonlarla ayrı ayrı illerden getirilerek, kamyon üzerinde veya mahsus noktalara bırakılarak satışı yapıldığı bilgisi alınan yabansı ürünlere İl Müdürlüğünce ahali konuldu. Üründen alınan numunenin analiz sonucunda basma olmadığı “kil” olduğu raporlandı. Sahte gübre satışını yapanlar üzerine adli işlemler geçmek amacıyla vacip yasal proses başlatıldı.

“Bin 200 kg cali basma ele geçirildi.”

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada “İl Müdürlüğü olarak gelişigüzel alanda denetimlerimiz dakikasında bitmeme ediyor. Takkadak 2022’nin ilk 6 ayında 443 adreste basılmış denetimi gerçekleştirdik. İl Müdürlüğü adına ters ve bandrolsüz üretim özne yerlere göz açtırmıyor, muktezi yönetimsel cezayı uyguluyoruz. Alelhusus kamyon üzerinde satışı yapılan münasebetsiz gübrelerin banko alınmaması gerektiği üzerine elan geçmiş uyarıda bulunmuştuk. Bu tembihler belki de karşılığını buldu. Gelen ihbar konusunda İl Müdürlüğünden ilişik personellerimiz Asayiş Güçleri ile ihbar adına zeki ederek mukteza müdahalede bulundu. Bunun üzerine yapılan teftiş sonucunda kestirmece 1200 kg cali tezek ele geçirildi. İlgili eşhas hakkında lazım işlemler başlatıldı. Üreticilerimizin Basma Distribütör Belgesi olan noktalardan yapıt satın almaları, yaşayacakları olumsuzluklara karşı tazminat hakkı elde etmelerine imkân sağlar. Şöyle ki üreticilerimizin matbu satın alırken İl Müdürlüğümüzden Gübre Müvezzi Belgesi olan işyerlerinden satın almaları, hakkedişle ve destek alacakları gübreler için nasıl ÇKS kaydı yaptırmaları, gübrelerin üstünde GTSbarkod ve GTSbandrol olmasına özen etmeleri, gübreyi satın alırken mutlaka Basılmış Izlem Sistemi (GTS) üzerinden satışının zat adlarına huruç yapıldığına tehlikesiz olmaları, kesinlikle satın aldıkları ürüne ait faturayı almaları ve faturada aldıkları ürünlerin ayrıntısının yazılmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. gelişigüzel menfilik yaşadıklarında 7223 Sayılı Kanuna göre tazminat hakkı üzere, matbu alımına ilgi edilmesi önemlidir. Denetimlerimiz devam ediyor ama ihbar mekanizmasının gücünü dahi bilelim. Basılmış satın alınırken; aksi şeklide kamyon üzerinde bey yapılan ürünlerden banko almamaları, bey yapanları görürlerse düzenlilik güçlerine ve İl/İlçe Müdürlüklerimize ihbarda bulunmalarını önemle murat ediyoruz. Bu çiftçilerimizin ve talih toprağımızın korunması açısından çok majör” denildi. – MUĞLA

Share: