Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz’dan, Baskın Sonrası Büyükşehir’e “İhmal” İsyanı

Mudanya’bile deli dolu olan sağlam yağışın sebep olduğu baskın ve akarsu taşkınlarının ardından izah işleyen Mudanya Şehremini Hayri Türkyılmaz, yaşanan felaketin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı ihmalinden ve dere yataklarındaki yapılaşmaya izin vermesinden kaynaklandığını savundu. Türkyılmaz, “Denizleri doldurup, dereleri yapılaşmaya açanlar, arz birkaç 5 metre olması gereken alana 1 metrelik biçim yapanlar, hesabını verecek. evet görevlerini yapacaklar ya de yaptıkları yanlışların hesabını verecekler” dedi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kaza genelinde aktif olan yağışlar sonucunda meydana gelen hâkim ve akarsu taşkınlarının ardından zaman matbuat toplantısı düzenledi.

CHP Bursa Mebus Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Bayan Yılmayan Kartaltepe, ünite müdürleri, sedir üyelerinin ile CHP Mudanya İlçe Başkanı Ömer Entelektüel ve kaza yönetiminin birlikte bulunduğu toplantıda konuşan Başbuğ Hayri Türkyılmaz, Mudanya Belediyesi ekiplerinin tün boyunca himmet yaptığını, kaymakamlık genelinde yaşanan sel felaketinin sebebinin Büyükşehir Belediyesi’nin enfrastrüktür ihmali olduğunu söyledi.

Başbuğ Hayri Türkyılmaz, 2015 yılından bu yana Mudanya’nın kullanılmamış gelişmekte olan mahallelerinden Halitpaşa ile Kumyaka ve Tirilye’bile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 1 metre birlikte enfrastrüktür çalışması yapmadığını dile getirdi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TENEZZÜL EDİP CEVAP DAHİ VERMEMİŞTİR”

Selin vurduğu Halitpaşa yakınlarındaki Karanlıkdere’dahi yapılaşmaya 2011 yılına kadar yapılan ümran planlarıyla ayn yumulduğunu, felaketin yavaş yavaş yaklaştığını kaydeden Başkan Türkyılmaz, şöyle devam etti:

“İlçemizde 15 dönüş geçmiş yaşanan su taşkınlarının peşi sıra BUSKİ, görevi olan altyapıyla ilgilendiren kapanan derelerin de temizlemesini yapmadı, bu yağmurda bile hakeza bire bir felaketin yaşanması kaçınılmaz oldu. Ekiplerimizin yağmurun şiddetini artırmasıyla gelişigüzel 10 an içerisinde müdahalesiyle Çakaldere’üstelik suya posta verilmiş ve su taşkınından vatandaşlarımız kurtarılmış oldu. Amma Karanlıkdere’üstelik o kadar bahtlı değildik. Vatandaşlarımız ve belediyemiz yoluyla defalarca BUSKİ’ye alfabe yazıldığı halde bir tane aynı adım atılmamış, Büyükşehir Belediyesi tenezzül edip yanit dahi vermemiştir. Dereleri kapatırsanız, denizleri doldurursanız, bu huy aynı gün intikamını alır. Kalkıp zaman, Mudanya Belediyesi’ni kendilerine ait olan ast çatı sorunlarından hava suçlar haline gelmişler. Sorumluları, görevlerini yapmaya, yalanlarla insanları kandırmaktan vazgeçmeye nida ediyorum.”

YIKIM KARARI ÇIKTI, İMAR BARIŞI İLE YASALLAŞTI

Göreve geldiği günden beri tıpkısı karış toprağı imara açmadığını vurgulayan Türkyılmaz, şunları söyledi:

“Ranta  dayalı yapılaşmaya imdi serencam vermenin zamanı geldi. Karanlıkdere’yi daraltanlar, sunma az 5 metre olması gerekirken 1 metrelik yazı yapanlar, hesabını verecek. Mudanya Belediyesi kendisine, Mudanyalı hemşehrilerim adına yasalar çerçevesinde bu görevi yapmayanlar için cürüm duyurusunda bulunacağız. Kumyaka Mahallesi ve Girit sokağında ayrımsız çıkmaz sağlıklaştırma çalışması yapmıştık. İyi kim bu çalışmaları yapmışız. Sakat haliyle eskimiş olsaydı can kaybının yaşanması işten de değildi. Halitpaşa mahallemizde en üst 2011 yılında imar planı değişikliği yapılmış. Bu planları yapanlar, elde ettikleri rantların hesabını verecekler. evet görevlerini yapacaklar ya bile yargıda adisyon vermekten asla kaçınamayacaklar.

Kat mezuniyet, erdemli sinsice binalar mamul, yadımlama kararı çıkardığımız halde ümran barışıyla yasal hale mevrut. Ayrımsız yandan belediye başkanlarını yasalara uymak zorunda bırakırken birileri dahi kasayı haşiv için kentlerin geleceğiyle ilgilendiren zehir kararlar vermiş.”Share: