MOTORLU YELKENLI KANAT İLE UÇAR İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ‘ERKEN TEŞHİS SAHN KURTARIR’ MESAJI VERDİ

MANİSA İl Esenlik Müdürü Emre Erkuş ‘Halk Sağlığı Haftası’ kapsamında microlight (motorlu yelkenli angıç) ile uçarak, gökyüzünde ‘er teşhis hanay kurtarır’ mesajı verdi. Erkuş’a haremlik eden paramotorda açılan pankartla ise el sağlığı haftasına dikkat çekildi.

Manisa İl Keyif Müdürü Emre Erkuş, El sağlığı haftası kapsamında farkındalık inşa etmek ve halkı bilinçlendirmek adına Şehzadeler ilçesi Tekeliler Mahallesi’ndeki Manisa Havacılık Sporları Tesisi microlight pilotu Mehmet Baru ve paramotor pilotu Galibiyet İkinci eşliğinde pervaz gerçekleştirdi. Tekeliler Mahallesi’nden Manisa semalarına yükselen Erkuş, biçim ilçeler Yunusemre ve Şehzadeler üstünde kısaca 1000 metre yükseğe artık. Paramotor üstelik açılan pankartta el sağlığı haftasına ilgi çekildi.

20 dakikalık uçuşun peşi sıra inen Manisa İl Esenlik Müdürü Emre Erkuş, pervaz sonrası açıklamalarda bulundu. Erkuş, ‘Bugün gerçekleştirdiğimiz uçuş benim süresince farklı tıpkısı birikim ve kasırga oldu. Bu uçuştaki amacımız Manisa halkımızı El Sağlığı Haftası kapsamında vakayiname emraz ve muayyen önlenebilir veya er teşhisin şanlı olduğu emraz hakkında bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık hazırlamak için gerçekleştirilmiştir. Umarım bu etkinliğimiz amacına ulaşır ve bir nice vatandaşımıza kontak edebiliriz. Bu uçuşta yaşadığımız heyecanı tığ işimizi yaparken seçkin aktarılma hissediyoruz ve yaşıyoruz” dedi.

‘YILDA BİR ÖĞÜN TETEBBU ERKEN TEŞHİS İÇİN ÖNEMLİ’

Vatandaşlardan beklentilerinin çağrılarına kulak vererek ilgilendiren sağlık tesislerine gerektiğinde başvurmaları olduğunu vurgulayan İl Afiyet Müdürü Erkuş, “Vatandaşlarımızdan kronik hastalığı bulunanların rutin muayenelerini ve kontrollerini boşlama etmemeleri, riziko grubunda bulunanların ise yılda bildirme birkaç hele karı hekimine veya ilişkin eksper hekime sondaj olmaları er kişileştirme açısından ehemmiyet bildirme etmektedir. Yine 40 gözyaşı ve üstündeki vatandaşlarımız aile hekimine başvurarak yılda bildirme bir iki tıpkı nöbet kardiyovasküler risk değerlendirmesi, hipertansiyon, diyabet, obezite, zül gibi hastalıkların risklerine alın araştirma olmaları önem bildirme etmektedir. 65 gözyaşı ve üstündeki vatandaşlarımız dahi yılda en birkaç tıpkısı misil umumi esenlik durumunun değerlendirilmesi amacıyla ev hekimine başvurmalıdırlar. Ocak hekimliklerimizde kişinin umumi keyif durumu incelenirken, günce dirim aktivitelerini gerçekleştirme, zihnî faaliyetleri realizasyon ve beslenme durumu da değerlendirilmektedir. Bu muayeneler hastalık bulunması yerinde er canlandırma açısından balaban ehemmiyet sunma etmektedir. Ayrıca makbul ilaçlar birlikte eş hekimi aracılığıyla gözden geçirilmektedir. Unutmayalım, erken kişileştirme hayat kurtarır” diye konuştu.Share: