Moody’s, İtalya’nın yüreklilik notu görünümünü negatife çevirdi

Uluslararası yüreklilik derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalya’nın kredi notunu “Baa3” adına konfirmasyon ederken, “durağan” olan gömlek görünümünü “aksi” kendisine revize etti.

Uluslararası emniyet derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalya’nın kredi notu görünümünü negatife çevirdi. Politik ortamın yapısal reformların uygulanmasını engelleyeceğine ilgilendiren mütezayit riskler bulunduğuna işaret edilerek, erke arzındaki zorlukların de iktisadi beklentileri zayıflatacağına yönelik riskin arttığı kaydedildi.

Moody’s’ten yapılan açıklamada, İtalya’nın itimat notu görünümünün revize edildiği belirtildi.

İtalya’nın kredi notunun “Baa3” kendisine doğrulama edildiği, “akışmaz” olan grado görünümünün ise “negatife” çevrildiği rapor edildi.

Büyüme ve mali gelişmelerin 2021 ve 2022 başlarında müspet sürprizler sunduğu tamlanan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının kazançlı etkisi ve çöz siyasi gelişmeler nedeniyle İtalya’nın yüreklilik profiline müteveccih risklerin serencam zamanlarda arttığı bildirildi.

Açıklamada, siyasal ortamın yapısal reformların uygulanmasını engelleyeceğine ilişik kalan riskler bulunduğuna meni edilerek, erke arzındaki zorlukların dahi iktisadi beklentileri zayıflatacağına yönelik riskin arttığı kaydedildi.

Açıklamada, ciddi büyüme, yükselen fonlama maliyetleri ve gizil olarak henüz hastalıklı finansal disiplin dolayısıyla İtalya’nın finansal gücünün henüz dahi zayıflama riski bulunduğu bildirildi.

Share: