Mithat Sancar: “Bu Ülkede Demokratik Dönüşümün Yolunu Açmak, Barışın Zeminini Güçlendirmek İstiyoruz”

TACETTİN DURMUŞ

HDP Eş Umumi Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca düzenlenen el buluşmasında; “Bizler bu ilkede yıpranmamış ayrımsız başlangıç istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu yarmak istiyoruz. Barışın zeminini perçinlemek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı bire bir düzen dayamak istiyoruz. İşte bu amaçla ‘Emek ve hürriyet ittifakını oluşturduk. ve şimdi bu ittifakı mübalağa etmek amacıyla bilcümle çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

HDP Herif Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca düzenlenen “Halkımıza sözümüz var. Hal bizde” başlıklı ahali buluşmasına akmak üzere kente geldi. Konvoyla site turu atan Sancar, fırka binası önünde düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Sancar’a Iğdır Milletvekili Sevgili Sakim, Kocaeli Mebus Faruk Gergerlioğlu, Van Mebus Ermiş Orhan’ın yanında PM üyeleri ve MYK üyeleri, toprak koca başkanları, sakat Kars Uray Kayırıcı Başkanı Şevin Ala da zevcelik etti. Burada tıpkısı danışma fail Sancar, şunları söyledi:

“KARŞIMIZDA GASPÇI BİR İKTİDAR VAR”

“Sizlerle burada buluşmaktan şişman kurum ve öz saygı duyuyorum. Bu coşkunuza ve heyecanınıza uygun olmak amacıyla elimizden geleni yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Bu heyecanınız ve coşkunuz için hepinize teşekkür ediyoruz. Kars, bayrı ayrımsız kenttir. Kars halkların, inançların ve kültürlerin bahçesidir. Kars, hep farlılıkların aynı arada sulh içerisinde gönül kültürünün yeryüzü evire çevire örneklerini veren şehirlerimizdendir. İşte bu özellikleriyle Kars, HDP fikriyatının dahi ana verdiği, destan verdiği topraklardandır. HDP bu kültürle sizlerin bu alay malay birey anlayışı ve kurumlu mücadelesi ile doğmuştur. Hepiniz sağlıklı olun canan Karslılar. Karşımızda gaspçı tıpkı nüfuz var. Halkın emeğini ve ekmeğini gasp ediyor. Halkın özgürlüklerini ve iradesini gasp ediyor. Bir apaz yandaşa ve zengine halkın emeğinden çalarak dünyalık aktarıyor. İşte Kars’ta yaşadığımız kapsam; hayvancılık üstüne Ortadoğu’nun yer büyük merkezilerinden biri olabilecek bu şehir, zaman hayvancılığın bitmekle karşı karşıya olduğu tıpkısı şehir haline gelmiştir. Bunun nedeni bu sömürü ve dağıtma düzenidir. Bu lehtar saray düzenidir. Halkı açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkum ederken saraylarda ve ayrımsız apaz sermayenin merkezlerinde halkın kaynakları toplanıyor. Bu düzen hakeza bitmeme etmez. Bu uyum değişecek. Mutlaka bizimle değişecek, sizinle değişecek.

“BU İKTİDAR HALKIN İRADESİNİ GASP EDİYOR”

Bu erk halkın iradesini gasp ediyor. Sunma münhal örneği kayyum rejimidir. Kars’ta bile iradenizle şehremaneti başkanını ve sedir üyelerini seçtiniz. Ama bu nüfuz buna götürüm edemedi. Çünkü iradeyi tanımayan ve halkı saymayan ayrımsız anlayışa sahipler. Kaynakları kesildi, belediyeden elde ettikleri rantlar kesildi. HDP’yi benzeri uçtan ayrımsız pöç ülkenin dört bir yanında büyümesinden korktu ve kayyum uygulamasını devreye soktu. Kayyum uygulamasından geçmiş Kars Belediye adam başkanlarımız ve meclis üyelerimiz burada halk için toplumcu belediyeciliğin yer domuzuna örneklerini verdiler. Halkların ve inançların ayrımsız arada sulh süresince kıymet tıpkı şekilde yaşayabileceklerinin sunma adamakıllı uygulamalarını gösterdiler.

“FAALIYET VE HÜRRIYET İTTİFAKI’NI OLUŞTURDUK”

Sevgili Kars halkı, bizler bu ilkede yeni aynı kafa istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu fayrap etmek istiyoruz. Barışın zeminini perçinlemek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı bire bir uyum inşa etmek istiyoruz. İşte bu amaçla Say ve Hürriyet İttifakı’nı oluşturduk. ve deminden bu ittifakı büyültmek için hep çalışmaları yürütüyoruz. Iş ve Hürriyet İttifakı’nın önemini arz bol bilecek şehirlerden biri Kars’tır. Kars, Türkiye’da ihtilalci mücadelenin, say ve demokratlık mücadelesinin, sol sosyalimiz savaş kültürünün bildirme eke kaynaklarından biridir. İşte kül bu kaynakları ve güçleri ayrımsız araya getirmeği hedefliyoruz. Emek ve Hürriyet İttifakı’nı büyüterek oluşturacağımız büyük demokrasi ittifakıyla ana alternatifi oluşturuyoruz.

“BU AHALI İKİ SEÇENEĞE MAHKUM DEĞİLDİR”

Bu el iki seçeneğe mahkum değildir. Bizler ve sizler on paralık kimseye sınırlanmış değiliz. Bizlerin iradesi, programı, birikimi ve kararlılığı var. Biz bu ülkeye demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü yayımlamak, emeğin hakkını alacağı aynı düzen kurmak amacıyla halklar güveniyoruz. Tek mecburiyetimiz sizlere karşıdır. Tığ size mecburuz. Sizin bereketli yaşamanız amacıyla mücadeleye mecburuz. Barışı yapmak için sizlere alın sorumluyuz. Bizim mecburiyetimiz bile sorumluluğumuz birlikte bu ülkeyedir, bu ülkenin emekçilerinedir, halklarına, hep inanç gruplarına, gençlerine ve kadınlarınadır. Gelişigüzel devir akide istismarı, halklar arasına nefret sokan politikalar bu ülkeyi ayrıştırarak bu diyet bitmeme edebileceğini düşünüyor. Amma yanılıyor. Amma tığ nefreti bu ülkeden söküp çıkaracağız. Bu toplumda kini ve düşmanlığı yok edecek politikalar, telakki ve buyruk bizlerdedir. Halkların bağımsız, inançların eşit olacağı aynı ülkeyi kuracak olan benzeri gücümüz, inancımız ve irademiz var. Sulh katiyen vazgeçemeyeceğimiz aynı hedeftir. Kürt sorununda demokratik çözümün biricik yolu vardır. O de danışma, diyalog ve demokratik siyasettir. İşte tığ bu zemini hazırlamak üzere, bu yolu beğenmek amacıyla HDP adına rastgele cins bedeli göze alıyoruz ve mücadeleyi kıvrak sürdürüyoruz.

“ÇARPIŞMA POLİTİKALARINA SERENCAM VERECEĞİZ”

Cidal politikalarına sonuç vereceğiz. Bu ülkenin bu gününü ve geleceğini ipotek altına düzlük çekişme politikalarını bütün birlikte durduracağız. Büyüklük içerisinde çarpişma, bölgede cenk, düşmanlık ve düşmanlaştırma politikaları hep halklara beis veriyor. Sunu çokça üstelik emekçilere, gençlere, yoksullara beis veriyor. Çünkü rastgele askeri dil ve seçme kurşun yoksullardan, emekçilerden ve gençlerden çalma paradır, gelecektir. O nedenle savaşlara cebin mıhlı ayakta duracağız. Çekişme karşıtı yer geniş birlikteliği oluşturacağız. Tek kat barıştır, hal amacıyla genişlik yegâne kere demokratik siyasettir. Bir Tane sefer müzakere ve diyalogdur.”

Konuşmasının arkası sıra Sancar ve beraberindeki saylav ve devlet yöneticileriyle gelişigüzel, esnaf ziyareti yaptı.

Share: