Minik Bulut, 5 ay sonradan mevcut verici ile hayata yeniden tutundu

Minik Bulut, 5 kamer sonra kâin verici ile hayata yeniden tutundu

Doğuştan ‘bilier atrezi’ tanısı konulan minik Keder’a, uykuluk nakli

Anne Elif Çalıştırıcı: “Bilcümle umudumuzun kesildiği zamanda bağışçı ablamız aradı ve canımıza duygusal oldu”

AÜ Organ Aktarımı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı:

“Bu 10 kilogram altındaki bebeklerin ameliyatları alışılagelen standartlara bakarak henüz ağırlık oluyor”

“Balaban olan beyin ölümü olduğunda bağışçı olabilmektir”

“Minik Bulut’un şuanda durumu gayet mebzul”

ANTALYA – Antalya’de bilier atrezi(doğuştan balast kanallarının olmaması) hastası kendisine dünyaya gelen ve kolaylıkla kilogram kaybedip gelişimi duran 8 aylık Keder bebeğe 5 ay sonradan, uygun verici bulunarak, Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi’nde gerçekleştirilen karaciğer nakliye sağlığına kavuştu.

Mardin’de etkili ev hanımı Elif Belletici ile Uzman Çavuş Serkan Çalıştırıcı’un geçtiğimiz 12 Teşrinievvel tarihinde Mersin’üstelik hususi tıpkısı hastanede er doğumla benzeri erkek çocukları dünyaya geldi. Iri bahtiyarlık dinç çift, çocuklarının ismini Keder koydu. Koç ailesi, bebeğin dışkısındaki farklılık ve yüzündeki hepatit üstüne doğumun yapıldığı özel hastaneye gidip durumu anlattıklarında “Güçlük gayrimümkün, bu kabil şeyler normal” denilerek evlerine gönderildi. Askeri personel olan cet Serkan Antrenör, görev yaptığı bölgede bala doktorunun olmaması dolayısıyla Keder’un durumu üzerine yeniden hastaneden bilgi almak istedi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi’ne başvurdu

Doktorların aynı bastırık olmayacağını söylemesi konusunda Koç ailesi, Mardin’in Savur ilçesine gitti. 2 aylık aşısı sırasında Belletici ailesine gittikleri keyif ocağında Endişe’un sarılığının gösterişli olduğu ve etraflı tıpkı doktora başvurmaları gerektiği bildirildi. Diyarbakır’birlikte yapılan tetkiklerde karaciğer değerleri faziletkâr sâdır minik Endişe, 10 çevrim hastanede kaldı. Değerleri normale dönen Endişe, Ankara’birlikte tıpkı hastaneye irsal edildi. Ankara’da yapılan ayrıntılı tetkiklerde Bulut’a bilier atrezi (çırılçıplak balast yolları yokluğu) tanısı konuldu ve müstacel akciğer nakli yapılması gerektiği bildirildi. Ev yaptıkları araştırmanın ardından küçük ay ayında nakil üzere Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Burada ivedili uykuluk nakli yapılması gerektiği kararı sunulan Keder’a, esas ve babasının beraberinde akrabaları donör olmaya karar verdi fakat nesiç ve dem uyuşmazlığı nedeniyle donör olamadı.

AÜ Organ Nakli Merkezinde liyakatli operasyon

Tıpkı müddet sonradan Malatya’dahi kıvrak Safiye Badas ana ve babanın çağrısını görünce duruma vurdumduymaz kalamadı. Otobüs bileti alarak alelacele Antalya’evet mevrut Badas, lazım tetkiklerin yapılması için Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi’ne başvurdu. Badas’ın dokusu minik Bulut ile eşleşti. Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı’nın başında bulunduğu grup aracılığıyla minik Endişe’a 2 hafta evvel uykuluk nakli gerçekleştirildi. Ameliyata AÜ Rektörü Özlenen Özkan da katıldı. 3 ahit aheste bakımda tutulan Keder çağa, 15 dolaşma servis tedavisi gördü. AÜ Rektörü Özlenen Özkan üstelik Bulut ve ailesini servis odasında mülakat ederek tedavi sureci karşı vukuf aldı. Özkan, “Daha Çok sizi strateji edeceğiz” ifadelerine düz verdi. Minik Keder, mazi taburcu edilerek ailesi gelişigüzel evine gönderildi.

“Donör ablamız bire bir hafta içinde taburcu oldu”

Süreci anlatan esas Elif Antrenör “Çocuğumuza çırılçıplak ‘bilier atrezi’ tanısı konuldu. Geç teşhis konulmuştu. Doktorumuz bize çabucak uykuluk nakli olmasını gerektiğini söyledi. Benim, çocuğumun babası ve akrabalarımın hiçbirisinin uymadı. yegâne ablamız fahri yerine bizlerle bildirişim kurdu. Arkası Sıra bizim da ricamız ile derakap bilet alarak Antalya’ya geldi. Bütün tetkikleri yapıldı, çokça şükür dokular peyk ve operasyon oldu. Verici ablamız dahi bire bir hafta içre taburcu oldu. Çok şukur iyiye gidiyor” dedi.

“Tam umudumuzun kesildiği zamanda aradı”

5 ay boyunca akla yatkın verici bulunmasını beklediklerini tamlayan anne Çalıştırıcı, “Karaciğer değerlerini ilaçlar ile düşürülmeye çalışılıyor, 5 ay süresince bekledik ve şuanda mutluyuz, mecmu umudumuzun kesildiği zamanda ablamız aradı ve canımıza birey oldu. Cenabıhak ondan bin kere razı olsun” diyerek aktardı. Taburcu olduklarına sevindiklerini belirten Belletici, “Hocalarımıza ve burada çalışan hep personele teşekkürname ederim. Tümce bizimle ilgilendi. Tığ donör çıkmasını çokça bekledik. Bu nakillerin herhangi bir sıkıntısı bulunmayan. Bizim kadar bekleyen çok hasta var. Bağışçı kendisine onlara imge olabilirler. Bizim vericimiz 1 hafta içerisinde taburcu oldu” dedi.

“Bu 10 kilo altındaki bebeklerin ameliyatları normal standartlara göre daha pres oluyor”

Aktarım karşı bilgelik veren Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise şunları söyledi: “Çocuğumuza doğuştan ‘bilier atrezi’ denilen doğuştan safra yokluğu ile zade aynı bebekti. Sıkıntıları vardı, hepatit kabilinden. Hastanın vericisi akraba olmayan bire bir vericisiydi. Asamble onayı alındıktan sonradan işler gerçekleştirildi. Bu vericisinin karaciğerinin yoz ayrımsız parçasını aldık, organ aktarımı gerçekleştirildi. Mahsus bire bir iyileşme periyodu geçirdi. Şuanda da durumu gayet mebzul. Bu 10 kilogram altındaki bebeklerin ameliyatları normal standartlara bakarak henüz print oluyor. Amma Akdeniz Üniversitesi ekibimizin deneyimi bu ameliyatın muvaffakiyetli aynı şekilde geçmesine koruyucu oldu. Bu hastalarımızı geçmiş 3 ay çok mümasil takip ediyoruz. Daha bilahare da takip periyotlarını arttırarak bir zenginlik boyu bizim takibimizde olacak. Biraz derman kullanacak. Ama elan sonradan bu ilaçlarda azalacak. İnşallah büyüyüp okula gidecek.”

“Koca olan düşünce ölümü olduğunda bağışçı olabilmesidir”

Vatandaşlara aynı nöbet elan organ aktarımı hediye çağrısında kâin Aydınlı, “Burada anne yetişkin olan us ölümü gerçekleşmiş hastalarımızın ailelerinin armağan yapmasıdır. Şayet biz beyin ölümü gerçekleşmiş hastamızdan bunu alabilseydik iri bir insan olsa dahi onun karaciğerini aşağı ağıl getirip tıpkı parçasını buluta aynı parçasını de büyük benzeri insana takabilirdik. Mefret olan karın ölümü olduğunda bağışçı olabilmesidir. Bunu üstelik şöyle düşünmeli hepimiz ayrımsız aktarılma bağışçı olabiliriz. Bize ve ya yakınlarımıza uykuluk böbrek nakilleri gerekebilir” dedi.Share: