Mevsimlik ekincilik işçilerinin it canlı fındık mesaisi sürüyor

Şarki ve Güneydoğu illerden Ordu’ya gelerek fındık hasadında çalışan yaklaşık 15 bin sezonluk ekincilik işçisi ağırbaşlı himmet harcıyor.

Ağustos başından itibaren fındık hasadı amacıyla kente mevrut tarım işçileri, Kargaşa Valiliğince Altınordu, Fatsa, Perşembe ve Ünye ilçelerinde belirlenen konaklama yerlerinde çadırlarını kurdu.

Çadırlarda mütezayit işçiler sabahleyin erken saatlerde bahçelere her an günlüğü 250-300 liradan fındık hasadı yapıyor. Çadırda artan familya üyeleri ise dönem süresince arılık ve kemirmek hazırlığı kadar işlerle uğraşıyor.

Geçimlerini çıkarmak amacıyla yılın 6 ayını evlerinden uzakta geçiren aileler, teşrinievvel böylecene evlerine dönüyor.

Mevsimlik ekincilik işçilerinin çocukları ise ebeveynleri çalışırken mürebbi faaliyetlere katılıyor. Çalışma ve Içtimai Asayiş Bakanlığı ile Arsıulusal Say Örgütünce Türkiye’dahi mevsimsel fındık tarımında bala işçiliğiyle mücadeleye yönelik sürdürülen proje kapsamında, işçilerin çocukları üzere terbiye olanakları hazırlandı. “Bala İşçiliğinin Fındıkta Önlenmesi Projesi” kapsamında görevlendirilen öğretmenler eliyle çocuklara yetişek veriliyor.

İşçiler ve aileleri, İl Keyif Müdürlüğünün görevlendirdiği ekipler eliyle üstelik ahenkli namına keyif kontrolünden geçiriliyor.

“Fındık bizim amacıyla ekmek parası etmek”

Ekincilik işçisi Mehmet Ersoy, AA muhabirine, Kalabalık’ya iki yıldır fındık toplamaya geldiğini söyledi.

Ersoy, 10 nefis ocak olduklarını belirterek, “Fındık bizim üzere savuşturmak parası eylemek. İş üzere buraya geldik. 15 gündür buradayız. 10 gündür bile fındık topluyoruz. Böylecene paramızı kazanıyoruz.” dedi.

Çeşitli afiyet sorunları kâin eşi ile fındık toplayan Kadriye Göçkün ise eşinin 5 kere cerrahi müdahale olduğunu ifade etti.

Kendisinin birlikte diz kapağından faaliyetler edildiğini anlatan Göçebe, “Borcumuz var. Borcumuzu bayılmak üzere hasada geldik. Çalışırsak savuşturmak yeriz, çalışmazsak yiyemeyiz. Henüz ilk tek fındığa gelmemiştim. Bu sene ilk kez geldim.” diye konuştu.

“Nisanda çıkıp, kasıma akıllıcasına evimize gidiyoruz”

Sinan Avcı dahi 3 yıldır Karadeniz’e fındık toplamaya geldiğini aktararak, “Bu yıl işlemler geç başladı. Aynı haftadır fındık topluyoruz. Tahminî tıpkı ay burada kalmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Savsaklamak mücadelesi üzere nisanda memleketten çıktıklarını dile getiren Avcı, şunları söyledi:

” Erzincan’üstelik şeker hastalığı pancarı çapasını yapıyoruz. Oradan Kahramanmaraş Elbistan’a geçiyoruz. Nohut ve cılban topluyoruz. Oradan Malatya’ya kayısıya gidiyoruz. Malatya’dan Cıvıl Cıvıl’ya geldik. Burada fındık topladıktan sonradan Erzincan’a şeker hastalığı pancarı sökmeye gideceğiz. Nisanda çıkıp, kasıma akıllıca evimize gidiyoruz. Fındık bizim için geçim emretmek. Buraya çocuklarım ve ailemle 7 insan geldik. İnşallah beklediğimiz gibi ayrımsız zaman bedii.”

Gittikleri yerlerde çadırlarını kurup benzeri akort oluşturduklarına bel fail Doğan Aslan üstelik Kargaşa’ya ilk defa fındık toplamaya geldiğini söyledi.

Arslan, kente geleli birkaç dönem olduğunu belirterek, “Daha hiç işe gitmedim. 8 yabanlık bir familya yerine geldik. Hasat muktedir olmak üzere bekleyişimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Kerim Gezer ise sistem kabilinden kendilerinin bile ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “Kalaba’bile, çocuklarımızı daha gani şartlarda okutabilmek amacıyla bulunuyoruz. Burada tekmil yetkililer ellerinden geldiğince bize havari oluyor. Allah hepsinden razı olsun.” diyerek konuştu.

Tahminî 10 yıldır bölgeye fındık hasadı için geldiklerini ifade fail Gezer, bundan sonraki yıllarda bile geleceklerini sözlerine ekledi.Share: