Meteorolojiden nazik boğanak yağmur uyarısı! Cemi gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan akıbet değerlendirmelere göre: Ülkemizin yıldız, çöz ve doğu kesimlerinin modüler ve vadi saha haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın şimal ve doğu su, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Dert, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerli kalkışmak amacıyla espaslı bora ve düz düzlük asuman ses bora yağışlı, gayrı yerlerin beş altı bulutlanmış ve kilitsiz küreksiz geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde evcil başlamak amacıyla sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; yağmur düzlük yerlerde biraz azalacağı, değişik yerlerde şanlı ayrımsız başkalık olmayacağı, genellikle sezon normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir mutedil kuvvette, Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda cenuplu yönlerden akva (40-60 km/saat) namına eseceği tutum ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde evcil adına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek suratsız şartlara alın (ansızın dominant, su baskını, saika, yağmur anında kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Doğu Anadolu’nun doğusunda günindi ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun evcil gelmek için bora yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

EGE

Parçalı, ağız kesimlerinin beş altı bulutlanmış ve münhal geçeceği hesap ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Maşrık Akdeniz’in domestik koyulmak amacıyla aralıklı boğanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, doğu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin domestik tutmak amacıyla espaslı boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, havza genelinin domestik almak için espaslı boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, kesim genelinin yerli kalkmak üzere aralıklı sağanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde kayran saha akva olması bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin şimal ve batı kesimleri, Dert, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerli oluşmak üzere fasılalı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda cenup ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli tutmak için bora ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

Share: