Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente sel ve seylap uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü eliyle yapılan sonuç değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, çöz ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve düz saha çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve şark akarsu, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil doğmak için aralıklı boğanak ve düz düz gök curcunalı sağanak yağışlı, farklı yerlerin birkaç bulutlanmış ve degaje geçeceği hesap pusulası ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 iklim amacıyla sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce solgun ihtar verildi.

HÂKIM VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gittikçe Şark Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerli yerine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek suratsız şartlara cebin (şappadak dominant, taşkın, yıldırım, yağış çabucak akva rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili ağır durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tutum edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Haddinden Fazla müdebbir olunması, edimsel meteorolojik şerait ve tahminlerin izlem edilmesi gerekiyor. Sarı, havada “gizil acı durumu”na meni ediyor. Aritmetik edilen meteorolojik olay olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek işler üzerine titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: