MetaVerse’cilt beklentiler haddinden fazla faziletkâr

Akıbet dönemde sevimsiz gücü haline geldiği MetaVerse’e nazik umutlar bağlayan Mark Zuckerberg, şirketinin ismini Facebook’fecir Meta’ya çevirerek bu projeye hangi büyüklüğünde inandığını göstermişti. Meta’nın tamam gelecek planlarını MetaVerse’ü gerçeğe dönüştüren ve ticari benzeri nişane haline getiren ortaklık olma hayali üzerine kuran Zuckerberg, bu hayalin aynı aktarılma şirkete, milyarlarca, hatta beniz milyarlarca dolar dünyalık kazandıracağına inanıyor

Bildiğiniz kadar Sermaye akıbet dönemde yatırımlarını bu alana yöneltmiş durumda. Bire Bir yandan bu sanal dünyayı gerçeğe dönüştürecek yazılımlar üzerinde çalışırken, benzeri yandan üstelik bu sayısal dünyaya açılan kapılar olacak VR gözlüklerini elan dahi geliştirerek olabildiğince gerçekçi bire bir repertuvar sunmak amacıyla tam ağıl getirmeye çalışıyor. Fakat daha beyninde Zuckerberg’in hayalini kurduğu anlamda ayrımsız MetaVerse olmadığı üzere, kül bu yatırımlar şimdilik bedava kalıyor. Bu alana yönelik yazılım ve donanımlara milyarlarca dolar harcayan Sermaye’nın buna karşılık yatırımcılarına sunabileceği güdük vadeli bire bir gelir kapısı bulunmuyor. Bu yüzden şu anda bu harcamalar şirketin sırtına ve toplumsal medya yoluyla elde ettiği gelirin sırtına binmiş durumda. Bu yüzden de Markka Zuckerberg, bu projenin potansiyelini gelişigüzel fırsatta vurgulayarak yatırımcıları sabırlı olmaları konusunda inandırma etmeye çalışıyor.

CNBC’nin Mad Money adlı programında bu proje üzerine konuşan Markka Zuckerberg, 2030’a geldiğimizde 1 bilyon kişinin MetaVerse kullanıcısı olacağını ve rastgele birinin temas yıl bu sayısal dünyada yüzlerce dolar harcayacağını söyledi. Zuckerberg’e bakarak 10 sene süresince bu proje, yüz milyarlarca dolar gelir getiriyor olacak. Bunun yetişkin tıpkısı kısmı bile Sermaye’nin eline geçiyor olacak. Çünkü şirket zaman Google Play Store ve Apple App Store’dahi olduğu kabilinden MetaVerse’te alınıp satılan ürünlerden ve hizmetlerden behre almayı planlıyor.

Mavera yandan Mark Zuckerberg, özlük işletim sistemlerini kurma planları için da konuştu. Meta’nın özlük işletim sistemini geliştirmeyi düşündüğünü söyledi. Ince vadede cihazları ile yazılımları arasındaki entegrasyonu sağlamak amacıyla kişi işletim sistemlerine ihtiyaçları olacağını söyledi. Görünüşe göre Meta, geçenlerde Apple ve Google ile alay malay kişi işletim sistemi olan uygulayım bilimi devleri arasına katılacak.

Meta, Metaverse’de giyim mağazası açıyor

İnfo Envestisman’dan Metaverse daveti! İnfoVerse’üstelik avatarlı cevelan

Metaverse’da şarap fabrikası

 

Share: