Metaverse: Özgürlükler diyarı mı yoksa tıpkı AVM mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Bugünün dünyasında insanların sebep almaşık benzeri töz üzere birey attığını tahmin etmek pres değil: Bakir ayrımsız saksı yaparak sistemi yeniden yapmak. Mevhum alemlere arpalık çekiciliğin altında de bu yatıyor. Sanal dünya zorla tersine çevrilebildiği, fon kırıklıklarından kaçılabilen ve elan cümbüş donör, esnek ve manidar şeyler için sermayeci eşitsizliklerin geride bırakılabildiği ayrımsız meydan adına görüntü ediliyor.

Harvard Business Review’dan Thomas Stackpole’un tetkik yazısına göre, bu açıdan bakıldığında, Fortnite ve Roblox kadar çevrimiçi evrenlerin 400 milyona mail kullanıcıyı bünyelerine çekmesi ve Decentraland ve Sandbox üzere diğerlerinin birlikte hızlı hızlı büyümesi tansık gelmemeli. Tahminlere bakarak, bu markalar için ahzüita büyüklüğü haddinden fazla mümasil zamanda 1 trilyon doların üstüne çıkma.

Yatırımcıları cezbediyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Facebook, mevhum tıpkı geleceğe olan inancını yorumlamak amacıyla adını Meta yerine değiştirdi; Microsoft dijital avatarlarla meşbu aksiyon yerleri amacıyla hazırlık yapıyor. Nike’dan Gucci’ye bir nice moda markası Metaverse evreni için anlamak ve aksesuarlar tasarlıyor. J.P. Morgan ve Samsung, Decentraland’üstelik salon açıyor. Dünyanın genişlik nazik çevrimiçi baziçe platformlarından biri olan Roblox’ta oyuncular zat Forever 21 mağazalarını açarak işletebiliyor ve başkaca bu mağazalarda zat tasarımlarını satabiliyor. Dünyanın bildirme nazik şirketleri Metaverse üstüne balaban yatırımlar yapıyor. Tam bu olumlu gelişmeler, Metaverse evreni elan yekpare kendisine anlaşılamamışken gerçekleşiyor. Bu dahi Metaverse’nam esrarlı yanının yatırımcılar için alımlı olduğunu kanıtlıyor.

Metaverse, dünyanın bildirme iri uygulayım bilimi şirketlerini envestisman yapmaya itiyor.

Repertuvar, kimlik ve sahiplik

Tekmil bu gelişmeler bizi Metaverse’e yönelik korkulu ilginin nedenini anlamaya itiyor. Üç mektup bu noktada bize apotr oluyor. Cathy Hackl, Dirk Lueth ve Tommaso Di Bartolo’un kaleme aldığı Metaverse’üstelik Dolanmak (Navigating the Metaverse); QuHarrison Terry ve Scott Keeney aracılığıyla yazılan Metaverse El Kitabı (The Metaverse Handbook) ve Mark van Rijmenam aracılığıyla yazılan Metaverse’e Methal (Step into the Metaverse) kitapları, Metaverse dijital evreninin sınırlarını anlamamıza havari oluyor.

Bu kaynaklara göre Metaverse, genellikle merkezi sıfır, artırılmış mevhum gerçekliği içeren, verilerin blok zincirlerde depolandığı ve kullanıcıların sayısal ürünlere sahip olmasına izin veren birçok dünya ve dijital alanın birleşimi şeklinde tanımlanıyor. Bir genel ağ terimi kadar Metaverse terimi dahi genişleme özelliğine sahip birçok site ve düz ağını anlatım ediyor.

Pratikte ise Metaverse, yeni pazarlar ve ürünlerin kayran aldığı bire bir ortamda çevrimiçi kalkışmak için kullanılmamış bir birikim sunuyor. Bu yıpranmamış bina, üç saf kaymasına bozukluk oluyor:

Repertuvar: İnsanlar hemen tüketmek istemiyor. Oyunlaştırılmış, anlaşılan ayrımsız bağlama oturan deneyimler insanlara çokça henüz sargı albenili geliyor.

Etiket: İnsanlar sanal evrende yarattıkları karakterlerine değer veriyor ve onu Metaverse evrenine ve hassaten asıl dünyaya tasrif etmek istiyor.

Mülkiyet: İnsanlar zamanlarını nerede geçirmeyi seçerlerse seçsinler, baştan sona ayrımsız deriye iyesi olmak isterler.

İnsanlar iş bilgisayarlarında oturum açsa dahi, gece baziçe oynasa bile bunu benzeri kimlikle açmak istiyorlar.

Kullanıcı değil üye atılmak

Başka benzeri deyişle temel arzulanan öz, blok zincir üzerinde müttehit benzeri sayısal kimliğe sahip olmaktır. İnsanlar hareket bilgisayarlarında oturum açsa bile, akşam baziçe oynasa dahi bunu bir kimlikle fethetmek istiyorlar. Bu kimliğin, saklı yazı paralarınızın anahtarlarından Decentraland’de düzlük düz dijital eviniz üzere satın aldığınız NFT’lere büyüklüğünde cemi majör verileri içermesi gerekiyor. Elhasıl insanlar Metaverse evreninde tıpkısı kullanıcı olmaktan bundan sonra bu evrenin aynı üyesi olmayı arzuluyor.

Bu format alışılmadık tıpkı olasılıklar dünyasının kapılarını açıyor. Buna göre söz gelişi Roblox’ta insanlar oyunlar ve baziçe alanları kasten sosyal medya sitelerinde yapamayacakları etkinlikleri düzenleyebilir arkaç geliyor. Buna sunu bol kat sayı yerine ise Paris Hilton’ın Roblox üstünde düzenlediği yılbaşı kutlaması verilebilir. Partilerin geleceği adına tanımlanan bu kutlamaya yılbaşı zamanı Times Square’e atak fail insanlardan henüz fazla katılımcının karışma olması birlikte bunu kanıtlıyor.

Kullanıcılar Metaverse’te serian seçkin şey üstünde behre sahibi olabiliyor. Kullanıcı sahipliği kendisine nitelendirilen bu eskimemiş nitelik kök ayrımsız inhina niteliği taşıyor çünkü bu özgürlük, yıpranmamış benzeri iktisat yaratmak anlamına geliyor.

Yeni bükülme: Kullanıcı sahipliği

Metaverse ve Web3 için yeryüzü can alıcı olan madde ise iyelik vurgusu adına öne çıkıyor. Kullanıcılar kolaylıkla müstacelen değme molekül üzerinde pay sahibi olabiliyor. Ilişkin oldukları topluluklar ve kullandıkları uygulamalarla ilişik alınması gereken kararlarda görüş sahibi olabiliyor. NFT üretip satabiliyor ve hatta sunucular yerine eşler arası ağlarda müteharrik merkezi olmayan uygulamalarda baziçe oynayarak ödeme alabiliyor. Kullanıcı sahipliği yerine nitelendirilen bu kullanılmamış uzanım esas aynı inhina niteliği taşıyor zira bu özgürlük, kullanılmamış ayrımsız iktisat gerçekleştirmek anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcılar özgürleşirken topluluklar ve sayısal mahsulat bile platformlar arasında kolayca taşınabiliyor. Kullanıcılar bu sayede dijital varlıklarını satarak, kiralayarak ve onlar karşılığında namus borcu alarak dirimsel elde edebiliyor.

Dopamin hesabına saklı yazı para

Bu format insanların kontrol motorları ve içtimai medya platformları yoluyla var oldukları internet ortamındaki tüketilen nesne konumundan çıkarak üreten konuma yükselmeleri anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcılar söz gelişi oyunlarda saha düz karakterler yaratarak bunları ayrıksı oyunculara satabiliyor, Decentraland’bile bire bir markanın elçisi adına erkin çalışabiliyor evet de ürettikleri sayısal hanek eserlerini satabiliyor. Bugünün internet içre ‘tabiat’ almanın sonucunda elde edilen dopamin artışı yerine ise Metaverse evreninde insanlar saklı yazı servet elde ediyor.

Bu kasırga verici ayrımsız kadem anlamına geliyor zira eski web tabanlı genel ağ ortamına bilgili olan reklam tabanlı analog, kullanıcıların bilgilerini iz haline getiriyor. Bu bilgilere topluluk olan birkaç dev şeriklik, ehil oldukları bu gücü paylaşmamak üzere kullanılmamış düzenlemelere gitmekten kaçınıyor. Metaverse bu anlamda internetin beledi gücünün ayrımsız kısmını kırabilme ve internete bire bir faaliyet kazandırabilme potansiyeli taşıyor.

İş oyuna değil, baziçe işe dönüşüyor

Metaverse’ün vadettiği yıpranmamış dünyanın tabii distopik ayrımsız tarafı da bulunuyor. Bu dünyada gelişim oyun haline değil, oyun hisse senedi haline geliyor. Metaverse’ün zaman tayf edilen açık, sayısal özgürlük ve iyelik arz etmek namına kullanıcılara elan aşkın kalın yüklüyor kadar gözüküyor. Olur insanlar sair cemi rabıta alanlarını ve ilişkilerini sıradan tıpkısı kenara bırakıp yersiz zamanlarında yaptığı gelişigüzel şeyi Metaverse evrenindeki kimlikleriyle fayrap etmek istiyor mu? İnsanlar hobilerini bire bir işe dönüştürmeyi beribenzer istiyorlar mı? Sunu önemlisi ise hayatlarının daha aşkın benzeri bölümünü mevhum benzeri evrende etmek istiyorlar mı? Bu soruların cevaplarını elan bilebilmek kabil değil.

Özgürlükler diyarı mı yoksa aynı AVM mi?

Metaverse beribenzer birlikte insanların geleceğinin evvel aşaması mı? Meta ve Microsoft kadar şirketler böyle düşünüyor kadar görünüyor. Cümbüş, yıpranmamış deneyimlere aç olma dürtüsü ve paranın insanları yıpranmamış bire bir sayısal asıl biçimine ittiği bariz. Korkulan ise Metaverse evreninin manzara edilen özgürlükler namına tıpkı ahzüita merkezine dönmesi. Umum bunlara en bol cevabı ise zaman verecek.

MetaVerse’cilt beklentiler çokça faziletkâr

 

Sermaye, Metaverse’birlikte faça mağazası açıyor

 

İnfo Yatırım’dan Metaverse daveti! İnfoVerse’da avatarlı devir

 

 

Share: