Merkeziyetsiz genel ağ geliyor

Dorsey’in mali hizmetler şirketi Block’a ait bire bir Bitcoin kuruluşu olan TBD, (İngilizce “to be determined (belirlenecek)” girişimi, Bitcoin (BTC) merkezli yeni tıpkı merkeziyetsiz web ihdas planlarını duyurdu ve BTC merkezli blockchain ağının internet evriminde muhteşem ayrımsız racon oynayacağının altını çizdi.

“Web5” kendisine adlandırılan yıpranmamış proje, Son Teşrin 2021’de Twitter CEO’luğu görevinden ayrılan Jack Dorsey tarafından yürütülen yeryüzü güncel Bitcoin merkezli girişimi temaşa ediyor.

Web3, interneti merkeziyetsiz hale yayımlamak üzere blockchain teknolojisini ve tokenleştirmeyi birleştirirken, Web5 sadece Bitcoin blockchain ağını kullanan kimlik tabanlı tıpkısı bütün yerine hayalet ediliyor. Twitter kullanıcısı Namcios, kullanıcı deneyimini imar etmek ve merkeziyetsiz kimlik yönetimini ulaşmak için birlikte müteharrik beş altı yazılım bileşenini tanımlayan tıpkı tweet dizisinde Web5 kavramına uzaklık getirdi.

Web3 Vakfı ise DID’leri “doğrulanabilir, merkeziyetsiz dijital etiket” tanımlayıcıları yerine açıklıyor.

TBD’ye bakarak Web5, DID’ler ve merkeziyetsiz düğümler eliyle merkeziyetsiz web uygulamaları oluşturulmasına imkân tanıyan ayrımsız web platformu. Dorsey’e bakarak ise bu internet platformunun yerli servet birimi dijital yaratıklar olacak ve BTC merkezli ayrımsız dünyalık ağına topluluk olacak.

Eskimemiş internet ivinti rekoru: 1 bilyon Mbps

 

Türkiye, ülkelerin genel ağ hızı sıralamasında 101. oldu

 

Share: