Merkezefendi’de ‘Engelsiz Fest’ festivali başladı

Denizli’de Merkezefendi Belediyesi, ‘3 Mesafe Acun Engelliler Günü’ dolayısıyla ikinci öğün düzenlediği ‘Zahir Fest’ bayram yürüyüşü ile başladı.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmalarına bitmeme fail Merkezefendi Belediyesi, geçtiğimiz yıl ilk kez planlı ‘Celi Fest’in bu sene ikincisini gerçekleştirdi. Meze yürüyüşü ile başlayan festivale Merkezefendi Belediye Reisi Şeniz Doğan, hususi bireyler ve aileleri ile birlikte yürüdü. Merkezefendi Firez Merkezi’nde planlı festivalde Merkezefendi Belediyesi Bariz Dirim Akademisi’nde yetişek gören özel bireylerin yaptığı umum emeği ürünler stantlarda sergilendi. Komutan Doğan, stantları gezerek hususi bireylerle yakından ilgilendi. ‘Boş Fest’e katılan hususi efrat birbirinden güzelce etkinliklerin olduğu programda doyasıya eğlendi. Hususi efrat ve aileleri festivalin evvel gününde, çağ süresince süren workshoplar, animasyonlar, sürpriz etkinlikler ile keyifli çatlak geçirdi. Günün son etkinliği namına ‘Ah Necibe’ isimli tiyatro oyunu sahnelenecek. Festivalin ikinci gününde ise stantlar 10.00’üstelik açılacak. Saat 11.00’de engelli spor kulüplerine materyal dağıtımı gerçekleştirilecek.

“Özel bireylerimiz için farkındalık oluşturuyoruz”

Özel bireylerin her antlaşma yanında olmaya bitmeme edeceklerini belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Merkezefendi Belediyesi Münhal Yaşam Akademimiz vasıtasıyla düzenlenen ikinci Degaje Festivalimize hepiniz ömre bedel geldiniz. ‘3 Mesafe Acun Engelliler Günü’ ile engellerle savaşım fail bireylere müteveccih farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Merkezefendi Belediyesi yerine ‘Sosyal ağırbaşlılık ve sürdürülebilirlik bilinci ile sosyal katkıyı geliştirme’ hedefi oluşturmuş, bu amaç çerçevesinde belediyemiz fiziki, eğitimsel ve toplumsal imkanların birlik erler için erişilebilir olmasını sağlama amacında icraat gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye bitmeme etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“Sizlerin destekleri ile bunları başardık”

Muvasala üstüne da hususi bireylere bindi olduklarını belirten Başbuğ Doğan, “Gerçekleştirmiş olduğumuz icraat çerçevesinde Akademimizden faydalanan mektepli sayısını son 1 yılda yüzde 50 ve öğrencilerimizin ulaşımları amacıyla kullandıkları anahtar sayısında bile yüzdelik 20 artım sağladık. Akademimizde işlik sayısını ise 16’dan 20’ye çıkarmayı sizlerin talepleri ve destekleri ile başardık. Ayrıca, Merkezefendi Belediyesi Degaje Yaşam Akademisi bünyesindeki servis araçlarımız ile sağladığımız celi muvasala hizmetimizde son tıpkısı yılda 580 vatandaşımızın 1350 kat değişik kamu kurumlarına ulaşımını sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz” dedi.

“Özel öğrencilerimiz günde 12 bin kağıt çamçak üretiyor”

Hususi bireyleri iş gücüne vermek üzere projeler ürettiklerini tabir eden Merkezefendi Şehremini Şeniz Doğan, “Seçkin alanda üreten uray anlayışı ile daim kendimizi geliştirmeye devam etmekteyiz. Akademimizde faaliyetine başlamış olduğumuz kağıt çamçak istihsal atölyesi ile otizmli hususi öğrencilerimizle gelişigüzel günlük averaj 12 bin nüsha kağıt çamçak üretiyoruz. Üretmenin beraberinde bu üretimde elde ettiğimiz sülale dahi zahir yaşam akademisi öğrencilerine denk tıpkısı şekilde paylaştırıyoruz. Benzeri uray başkanınızdan tezayüt, aynı kadın, ayrımsız anne, aynı ahi, ayrımsız abla ve aynı evladınız kendisine şurası terennüm etmek istiyorum ki temel bariyer sevgisizliktir. Cemi imkanlarım ile hepinizin yanı sıra olmaya bitmeme edeceğime saraka veriyorum” diyerek konuştu. – DENİZLİ

Share: