MERİÇ NEHRİ’NİN DEBİSİ, YÜZDELIK 50 DÜŞTÜ

EDİRNE’bile Meriç Nehri’nin debisi, susuzluk zımnında geçen yıla göre yüzdelik 50, Tunca Nehri’nde ise yüzde 40 düştü. Oran Su İşleri (DSİ) verilerine bakarak, Meriç Nehri’nde güzeşte sene 134 metreküpsaniye akan su, bu yıl aynı tarihte yapılan ölçümde 68 metreküpsaniyeye; Tunca Nehri’nde ise 10 metreküpsaniye cari su, 6 metreküpsaniyeye düştü.

Edirne’de taşkınlarla gündeme mevrut Meriç ve Tunca nehirlerindeki su seviyesi, susuzluk dolayısıyla düştü. DSİ Edirne 11’inci Kesim Müdürlüğü Kirişhane Takdir İstasyonu verilerine bakarak, Meriç Nehri’nde sabık yıl 134 metreküpsaniye akan su, bu yıl 68 metreküpsaniye yerine ölçüldü. Güzeşte sene 10 metreküpsaniye akın olan Tunca Nehri’nde ise 6 metreküpsaniyeye düştü. Bu verilere bakarak, Meriç Nehri’nde yüzdelik 50, Tunca Nehri’nde ise yüzdelik 40 seviyesinde düşüş yaşandığı görüldü. Meteoroloji verilerine göre birlikte Edirne’bile son 10 yılın en kurak teşrinievvel ayı yaşandı. Ekimde metrekareye 6 kilogram ağış düşmesi, buğday eken üreticinin geç ilk teşrin yapmasına neden olurken, son teşrin ayında metrekareye sakıt 65 kilogram yağmur çiftçiyi umutlandırdı.

’40 YILDIR BÖYLE KURAKLIK GÖRMEDİM’

Tarım kenti Edirne’birlikte beniz binlerce dekar ekili araziyi sulayan Meriç ve Tunca nehirlerindeki cereyan düşüşü, uzmanlara bakarak, global ısınmadan kaynaklanıyor. Edirne’de yaşayanlar ise bölgenin beklenen yağışları bire bir an önce yağmasıyla nehirlerdeki su seviyesinin artmasını bekliyor. Hüseyin Öztürk (72), Bölgede kuralık var. İklim şartları seçme yıl değişiyor. Geçmiş kışları tutmuyor. Şita bile görmüyoruz burada, kar yağdığı birlikte yok. Sıska soğuklar var, baran üstelik namevcut. su düzeyi çok düşük. Şimdiye büyüklüğünde çeltikler (pirinç) ekiliyordu, sulamalar vardı amma bundan sonra rastgele molekül bitti. Gine bile sular bağan. 35-40 yıldır buradayım, on paralık böyle tıpkı özdek görmedim dedi.

Meriç Nehri’nin geçtiği Karaağaç Mahallesi’nde diri Osman Ölü da nehirde suyun 2 metre düşmesiyle kuruma noktasına geldiğini söyleyerek, Edirne’dahi eskisi gibi yağış bulunmayan. Eskiden yılın bu bir zamanlar kar yağması gerekiyordu. Şimdi bırakın kar yağmasını yağmur üstelik yok. Tunca Nehri’nde sunu bir iki 1,5 ile 2 metre akarsu olması geçişsiz. Demin yemeden içmeden 2 karış akarsu var. Suyun düştüğü haddinden fazla belli. Bu seneye büyüklüğünde bu nehirde bu büyüklüğünde düşüş yoktu. Sunu bir iki 1 metreye büyüklüğünde düşüyordu, aşağısına düşmüyordu diye konuştu.

Özkan Düş ise bölgede beklenen yağışlar alınamadığından akarsu seviyelerinde iri düşüş yaşandığını belirterek, Vaktiyle Meriç ve Tunca nehirlerimizdeki su, gökçe yazın dahi boyumuzu geçiyordu. Narven ile Edirne arası sudan ufuk kapanıyordu, 1 hafta su geliyordu. Burası ne kar alıyor hangi yağmur. Baran namevcut, yukarıda kar yok. Bir Vakitler saçaklara büyüklüğünde kar oluyordu. O karlar eridiği zaman temas ahit su geliyordu. Şimdi hiçbir özdek bulunmayan. Vaktiyle buraya akarsu geldiği zaman Meriç Nehri Köprüsü’nün gözleri suyla dolardı. Demincek bunu tercüman olmak türlü değil. İnşallah benzeri an önceki kar ve baran yağışları olur nehirlerimizdeki su seviyesi artar dedi.

Share: