Meme kanserine alın Akdeniz tipi tagaddi ve spor önerisi

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Asıl Bili Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, kadınlarda sunma sık tanıdık meme kanserine alın er tanının birlikte Akdeniz tipi tagaddi, yürüyüş ve spor önerdi.

Meme ve endokrin cerrahı Akçay, AA muhabirine, kadınlarda bildirme sık meme başı kanserinin görüldüğünü söyledi.

Dünyada seçkin yıl 1 milyon yeni bicik kanseri tanısı alındığını anlatım eden Akçay, “8 kadından birinde meme başı kanseri görüyoruz. Kanserden ölümlerin üstelik kadınlarda yüzde 20’sini meme kanseri oluşturuyor. Eken canlandırma ve akıllıca tedaviyle bu hastalıktan kurtulmak türlü. Türkiye’de Afiyet Bakanlığının son verilerine göre yılda 17 ila 25 bin yeni bicik kanseri tanısı konulmakta, 2020 yılında ise 18 bin meme kanseri tanımlanmış. Amerika’da serencam verilere göre 2,5 milyon meme kanseri hastası var.” dedi.

Akçay, kadın olmanın meme kanserinde çivi başına riziko faktörü olduğunu belirterek, kanserin genelde daha çok 40 gözyaşı eğin kadınlarda, azınlıkta ise 13-17 yaşlarda görüldüğünü dile getirdi.

“Sülale hikayesi olanlar riziko grubunda”

Meme kanserinde karı hikayesi olanların da yüce risk grubunda olduğuna belen eden Akçay, şöyle devam etti:

“Birinci paye ailesinde şvester, anneanne, teyze ve kızlarında ya üstelik akıbet zamanlarda ata marifetiyle üstelik meme kanseri varsa bu hastalarda kanser görülme oranı olmayanlara göre 3-4 intaç artmakta. Benzeri memesinde kanser varsa değişik meme da risk altında. Meme kanseri genlerinde mutasyon olanlarda faziletli oranda meme başı kanseri riski var. Veladet yapmamış girmek yahut geçmiş enerjik doğumunu 30 gözyaşı gövde beğenmek, kadınların 13 yaştan elan erken adet görmeye başlaması ve 55 yaşından bilahare menopoza girmeleri riziko faktörü.”

Prof. Dr. Akçay, ailesinde meme kanseri olanların genetik testlerinin fazlalık çıkması yerinde 20 yaşından sonradan temas iki memenin alındığına belen ederek, Amerikan aktör Angelina Jolie’nin bu anlamda iki memesini aldırdığını anlattı.

“Yılda 1 evet üstelik 2 öğün mamografik tarama yaptırılmalı”

Akçay, kadınlarda bildirme sık görülen meme başı kanserine alın şişmanlık ve hormon ilaçlarından ırak durulmasını istedi.

Kadınlara kansere cebin dehalet tavsiyelerinde mevcut Akçay, şunları kaydetti:

“Kadınlarımıza Akdeniz tipi tagaddi, reviş, spor ve 2 ila 2,5 yıl emzirme ve zat kendilerine meme muayenesi referans ediyoruz. Erken kişileştirme için her karı 20 yaşında sonra adet dönemini takip eden günlerde katiyetle yatağa hezen üstü yatarak elleriyle döş duvarına bastırıp muayene etmeli, olası kitle, şişik, meme çekintisi kadar durumlarda aceleten doktora başvurmalı. Mutlak 40 yaşından sonradan yılda 1 ya bile 2 nöbet mamografik tarama öneriyoruz. 40 yaşından ilk şayet erdemli riskli durumdaysa ve ailesinde meme başı kanseri varsa, etraflı süre tevellüt yapmamışsa bu hastalara MR taraması birlikte öneriyoruz.”

“Seçme 3 dakikada 1 kadına meme kanseri tanısı konuluyor”

Bu çor amacıyla cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi kabil tedavilerin olduğunu vurgulayan Akçay, er tanı ile otama üzere hekim tavsiyesine uyulmasını kaynak etti.

Akçay, “Dünyada ve Türkiye’dahi gelişigüzel 3 dakika bir kadına meme kanseri tanısı konulmakta ve 11 dakika tıpkı eş meme başı kanseri dolayısıyla yaşamını yitirmekte. Züğürt er aşama gelmişse, ur büyük değilse cerrahi yapıp memesini alıyoruz evet da aktüel ameliyatlarla bicik yardımcı cerrahi yapıyoruz. Eğer geç evrede ya bile paye 4’e gelmişse kimyasal tedavi, radyoterapi ve ameliyatlar yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Memelerinde kitle fark eden kâh kadınların bazı bazı muayeneden kaçındıklarını nâkil Akçay, “Kadınlar genelde elle meme başı muayenesini yapıyor ama muayeneye gelmiyorlar. El arasında ‘kansere bıçak vurulmaz’ diye niteleyerek kusurlu bire bir inanış var. Meğerse öyle benzeri molekül yok. Amansız Hastalık kanserdir. Memede şişik, kütle ve muhtemel değişiklikte doktora gidilmeli. Erken kişileştirme ve tedaviyle sonuçlarımız mebzul. Kanserden kurtulan haddinden fazla hastamız var. 34 yıldır cerrahideyim ve 34 sene evvel faaliyetler ettiğim, kontrole mevrut hastalarım var.” ifadelerini kullandı.

Share: