Maşrık Marmara ve Garp Karadeniz’den sarsıntı bölgelerine arkalama seferberliği sürüyor

Karabük, Kocaeli, Düzce ve Bolu’üstelik, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar devam ediyor.

Hareket bölgesinde, Karabük Arızi Ahşap Evleri Sitesi kurulacak.

Karabük Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, depremin ardından Valilik koordinasyonunda facia bölgesindekilerin geçici tahaffuz ihtiyaçları üzere dikme evlerden oluşturulması planlanan Karabük Ahşap Evleri Sitesi değerlendirme toplantısı, Vali Fuat Gürel başkanlığında gerçekleştirildi.

Safranbolu Sunal Tülbentçi Öğretmenevi’nde yapılan toplantıda, Safranbolu’de cümbüş gösteren çekmece, angajman, toplum örgütü ve sivil topluluk kuruluşları temsilcilerine Karabük Eğreti Ahşap Evleri Sitesi üzerine bilgi verilerek düşün alışverişinde bulunuldu.

Öte yandan İl Esenlik Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 5 UMKE gönüllüsü ile 12 müstacel sağlık hizmetleri personeli Hatay, Adıyaman ve Gaziantep’e uğurlandı.

Kocaeli

Çayırova Belediyesinin örgü kursuna katılan kursiyerler, depremzede kollar için atkı, ezik, patik ve oyuncak örüyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, sarsıntı bölgesine müzaheret seferberliği sürüyor.

Dikiş fen kursuna katılanların battaniye ve eşofman takımı hazırlamasının arkası sıra belik kursuna katılan kadınlar üstelik hareket geçti. Kursiyerlerin depremzede dallar üzere ördükleri atkı, çizik, patik ve oyuncaklar bölgeye gönderilecek.

Düzce

Depremin eşkal üssü Kahramanmaraş’a, Düzce Belediyesinden destek ekip gitti.

Türkoğlu ilçesini “cömert kaza” adına ilan eden Düzce Belediyesi, bölgedeki çalışmalara ulama vermeye devam ediyor.

Depremden etkilenen yerlerin yeniden inşası ve depremzedelere yardımların ulaştırılması üzerine Komutan Vekili Hüdaver Gösterişli, başkan yardımcıları Okan Kaltu, Sulh Öncü, Erek Gülmez, Hasan Günden ile İtfaiye Müdürü Mehmet Ulvi Kahraman, Muhtarlık İşleri Müdürü Ikbal Asuk ve Toplumsal İşler Müdürü Elife Özerçetin bölgeye gitti.

Türkoğlu Uray Başkan Osman Okumuş ile aynı araya mevrut Düzce Belediyesi heyeti, Kahramanmaraş’ta yapılan hasar tespitlerinin sonucunda yadımlama kararı sunulan ve halihazırda çöküntü yerine kaldırılmayı bekleyen yapılar için sürecin elbette işleyeceğini görüştü.

Depremden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının ahenkli şekilde daim namına karşılanması üstüne istişarede bulunan kadro, elan sonraları ilçede araştırmalar yaptı.

Öte yandan Vukuf İşleri Müdürlüğüne mecbur ekiplerin bölgede kötülük gören altyapıları tamir çalışmaları sürüyor.

Bolu

Depremin peşi sıra Bolu’üstelik Hattat Güvenli Barın Yurdu’na yerleştirilen depremzedeler, İl Keyif Müdürlüğüne kapalı 16 poliklinikte 16 uzman hekim, psikolog, bala gelişimci ve diyet uzmanı marifetiyle esenlik taramasından geçirildi.

Share: