Mary Daly, para şişkinliği üzerine zafer ilan etmek üzere er dedi

MEMLUK’dahi, durgunluk ve şişkinlik ikilemi faiz politikası konusunda değişik fikirlere sebep oluyor. Bu konuyla ait Şöhret Francisco Fed Başkanı Mary Daly’in yaptığı açıklamalarda ilkgüz ayında yapılacak Federal Kategorik Çevre Komitesi (FOMC) toplantısında faizin üçüncü kere 75 baz fakül artırılması olasılığını dışlamadığını belirten Daly, bununla birlikte Fed’in henüz dokunaklı tıpkı faiz artırımına gitmesini destekleyebileceğinin de işaretini verdi. 

Daly, demecinde, “Tüketicilerin ve işletmelerin biraz rahatladığına bel eden aylık bazda veriler dolgunca marifet, fakat para şişkinliği hala çok efdal ve bizim eşit istikrarı hedefimize mümasil değil. Atom Çekirdeği fiyatlar, bakım enflasyonunda artışın öncülüğünde hala yükseliyor. Bu nedenle pahalılık konusunda zafer car etmek istemiyoruz. Henüz bunu yanmaya yakın değiliz” diye niteleyerek konuştu. 

Fed’in yıl sonuna büyüklüğünde faizi yüzde 3,5’in birden altında ayrımsız seviyeye yükseltmesi gerektiği görüşünü devam ettiren Daly, ancak talebi kesmek için haddinden fazla agresif şekilde debi etme konusunda temkinli olduğu mesajını verdi. 

ÇAKER faizleri yükselişte

 

BENDE faizleri amacıyla özen çekici aritmetik

 

Share: