Marmaris Halkı Sinpaş’ın Çed Toplantısını Protesto Etti, Derinti Yapılamadı: “Milli Parkımızı Sinpaş’a Vermeyeceğiz”

ESAME TURAN

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Sinpaş GYO aracılığıyla yapılması planlanan otel projesiyle ilişik Çevresel Külfet Değerlendirmesi (ÇED) brifing toplantısı, bölge halkının itirazı konusunda yapılamadı. Marmaris Şehir Konseyi Başkanı Içtihat Beytekin, İtirazlarımızı dile getirdik ve bu toplantının gerçekleşmemesini sağladık. Zaman yapılamayan bu hukuksuz güruh hakkında vacip girişimleri savcılık eliyle yapacağız. Milli parkımızı Sinpaş’a vermeyeceğiz” dedi.

Marmaris’e ilişkin İçmeler Mahallesi, Kızılkum mevkiinde Kızılbük Taşınmazlar Envestisman Ortaklığı Anonim Şirketi vasıtasıyla, 206 odalı otel ve 1323 adet devremülk projesi yapılması planlanıyor. Projeye ilgilendiren çevrecilerin açtığı davada Muğla 3. İdare Mahkemesi’nce görevlendirilen bilirkişi heyeti, yapı amacıyla ölçülü çalışmaların Milli Park’ı, kıyıyı, ormanı ve endemik türleri fek ettiği yönünde düşünce bildirmiş; murafaa “ÇED mukteza değildir” kararının iptaline karar vermişti. Şeriklik ise mahkemenin “ÇED vacip değildir” kararının iptaline ilişkin temyiz yoluna gitti. Şirket, mahkemenin aldığı kararın bozulmasının birlikte yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a de başvurdu. Danıştay 6’ncı Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini oybirliğiyle reddetti.

VATANDAŞLAR TOPLANTIYA İTİRAZ ETTİ

Söz konusu proje üzere Çevresel Yüklülük Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nce bugün üzere halkı bilgilendirmek, fikir ve önerilerini almak amacıyla “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenleneceği açıkladı. Mazi sabah saatlerinde ortaklık marifetiyle getirilen Sinpaş Kızılbük GYO çalışanları ile Marmaris Şehir Konseyi ve Ekolojik Mücadele Komitesi, MUÇEP temsilcileri, kasaba örgütleri temsilcileri, değişik politik partilerin kaza örgütleri ve havza halkı toplantının yapılacağı okula gitti.

Bakanlık temsilcilerinin toplantıyı açtığını duyurmasının peşi sıra hezel isteyen vatandaşlar, sorun sürecinin tamamlanmadığını, Danıştay’üstelik değişmeyen aşamasında olduğunu, bu nedenle toplantı yapmanın usule marjinal olduğunu dile getirdiler. Eksper raporlarının ve Mahkemenin ekoyıkım kararı verdiği ayrımsız projeyi ÇED sürecine sokmakla bakanlığın suç işlediğini, halk ortaklık toplantısı üzerinden bu suça meşruiyet kazandırılamayacağını, yanlışlık üzerine yerleşmiş bire bir ÇED sürecinin işletilemeyeceğini söylediler. Çevreciler ve bölge halkı güruh düzenin denklik ilkesine hilaf olduğunu, yansız olması gereken vekillik yetkililerinin, firma temsilcileri ile alay malay sahnede oturarak halkın üzerinde zor kuran tıpkısı pozisyondan toplantıyı yürütemeyeceklerini belirtti.

Salonda çetin protesto ve itirazlar bitmeme ederken, iştirak yetkilisi vasıtasıyla dolaştırılan ve yalnızca işçilere imzalattırılan kağıtla vekâlet yetkililerinin tutanak düzenlediğinin fark edilmesi konusunda vatandaşlar tutanağın bir kopyasının kendilerine verilmesini, itirazlarının tutanağa geçirilmesini temenni ettiler. Tutanak gelinceye kadar salonda yurt kararı alan vatandaşlar, vekâlet yetkililerinin tutanakla alay malay arka kapıdan binayı terk ettiğini dile getirdi. Yapılmayan toplantı sonrasında ekol uğrunda mütekellim Marmaris Kent Konseyi Başkanı Izan Beytekin, şunları söyledi:

“Bu derinti; bizim taleplerimiz, itirazlarımız, türel dayanaklar göstererek yaptığımız itirazlar sonucunda yapılamadı. İl Müdürlüğünden gelen memur arkadaşlar apar topar kalkarak gittiler. Bize aynı tutanak bırakmadılar. Bu tutanağı bize doğrulama etmeleri gerekiyordu. Yapılamadığına, hukuksuz olduğuna, avukatlarımız aracılığıyla yapılan itirazların kayda geçip, o tutanağın bize verilmesi gerekiyordu.

“İNŞAAT TAKIR TAKIR ÇALIŞIYOR”

Bu başvurma filhakika tamamen hukuka marjinal, üs sıfır bilgilerle meşgul diyebiliriz. Burada bakanlığa bire bir koşa bahis bildirmek istiyoruz. Bu bakanlık bu şirkete ‘dinamit kullanıyorsun sen milli parkta ve kıyıları dolduruyorsun, nöbet açıyorsun’ diye niteleyerek ukubet kesen vekillik. Bu devletin eksper raporları var, bu milli parkı 25 dönüm tağyir ettiğine dayalı. Belediyenin yahut kaymakamlığın, ilgilendiren kurumların tutanakları var, ‘yapım yasağında çalıştığına dair ve kararından sonraları sanki mühürlenen inşaatın hala çalıştığına dayalı. takır tukur yapım çalışıyor. Buna karşın vekillik apar topar tıpkısı madde yapmaya çalışıyor hukuksuz kendisine. Buna izin etmedik. İtirazlarımızı dile getirdik ve bu toplantının gerçekleşmemesini sağladık.

“BU MÜCADELEYİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ”

Ahali paydaşlık toplantısı doğrusu komediydi. Burada esasen Marmaris halkı koyulmak zorunda. Yani Marmaris’teki aynı projeye, Marmaris halkının bilgilendirilmesi üzere yapılan tıpkısı projeydi. Ancak Sinpaş buraya çalışan hep amele arkadaşlarımızı yığmış. Zira garibanlar maaşlı çalışıyor sınırlanmış gelecekler. Zorunlu tutmuş buraya getirmişler. Bununla tıpkısı çare elde edemeyeceklerini hala anlamıyorlar. Bu şeriklik, Ego yaparım cezamı kesiyorsunuz? İptal ettiririm. İptal ettiremezsem ödetirim. Gidin polis güçleri çağırın, gidin nereye şikayet ediyorsanız edin’ mantığı ve küstahlığıyla bibi bir kafayla bu işleri yapabileceğini zannediyor. Tığ buna müsaade etmiyoruz ihvan, mücadeleyi sürdürüyoruz. Bugün yapılamayan bu hukuksuz toplantı karşı gerekli girişimleri müddeiumumilik aracılığıyla yapacağız. Hep Marmarisleri Sinpaş eylemlerinde desteğe bekliyoruz. Bu mücadeleyi sonuna büyüklüğünde sürdüreceğiz. Milli parkımızı Sinpaş’a vermeyeceğiz.”Share: